Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozor na spadané listí, pro zahradní jezírko je to zabiják

Spadané listí ve vodě tleje a produkuje hnilobné plyny. Kdo má v jezírku ryby, nejspíše je tím otráví. Nutnost úklidu hladiny od listí je první známkou, že je třeba okrasné jezírko začít připravovat na zimu.
Ryby v jezírku je potřeba před zimou pořádně nakrmit. Pokud má jezírko dostatečnou hloubku, alespoň 120 cm, mohou v něm ryby přezimovat

Ryby v jezírku je potřeba před zimou pořádně nakrmit. Pokud má jezírko dostatečnou hloubku, alespoň 120 cm, mohou v něm ryby přezimovat | foto: Profimedia.cz

V případě padajícího listí zdaleka nejde o estetickou stránku věci. Tlející listí může doslova ohrozit život pod hladinou. Je tedy potřeba ho průběžně sbírat jak z břehů, tak vybírat z vody, aby nezahnívalo.

"Úplně nejhorší je, když má někdo v jezírku ryby, o listí se nepostará a nechá jezírko zamrznout. Hnilobné plyny mají snahu stoupat vzhůru, ale nemají jak," popisuje Radek Banat, který se specializuje na stavbu a údržbu okrasných a koupacích zahradních jezírek.

Spadané barevné listí sice má svůj půvab, do jezírka ale nepatří. Mohlo by tam způsobit kalamituNa listí doporučují někteří specialisté použít sítě, kterými se překryje hladina. Pak stačí jednou za čas síť vytáhnout a "vysypat". To dá daleko méně práce než pravidelné ruční čištění.

Pokud vám vodu v jezírku pomáhá čistit povrchový skimmer, čistěte ho v podzimním období co nejčastěji, aby se spadaným listím moc nezanášel.

Co s technikou v jezírku

Jakmile přijde období nízkých teplot, odstavte čerpadlo. Buď jej ponechte v jezírku v nezámrzné hloubce, nebo je umístěte v nádobě s vodou. Například ve sklepě nebo v garáži, kde nemrzne.

Mráz by poškodil i UV lampu ve filtru, tu je potřeba vyndat a uložit do suché místnosti. Houby a filtrační vložky pečlivě propláchněte v čisté a teplé vodě a vysušte. Vodu z filtrační jednotky vylijte a jednotku vysušte. Čisté a suché houby vložte zpátky do filtru a odpojte jej od elektřiny. Takto jej budete mít připravený na jarní zahájení provozu.

Na zimu připravte i ryby

Jezírko oživí i rybyMáte-li jezírko hluboké alespoň 120 cm, můžete v něm ryby ponechat, jenom je co nejvydatněji nakrmte a snižte hladinu vody. V takové hloubce jsou schopny českou zimu přežít - jejich pohyb se zklidní a ryby v polospánku přečkají do jara.

V zimě ryby nekrmte. Příjem potravy by způsobil, že se rybky včas nezklidní a okolní chlad je může snáze ohrozit.

Je také vhodné se postarat, aby hladina celou zimu celá nezamrzla. Při déletrvajících mrazech se proto instalují čeřiče, ohřívače nebo plováky proti ledu, které alespoň kousek hladiny nechají volný. Opět to souvisí s likvidací hnilobných plynů - ty totiž vznikají nejen ze zbytků listí, ale i z odumřelých zbytků dalších rostlin, krmiv a rybích výkalů.

Při menších mrazech se obvykle vystačí s přístroji pro čeření vody, které ji zároveň pomáhají okysličovat, teprve pro velké mrazy se instalují elektrické ohřívače.

Celoroční údržba

ZIMA: Klid a úklid

Pokud se v zimě chystáte jen pozorovat zamrzlou hladinu a zasněženou zahradu, zapomeňte. Vodní hladina jezírka nikdy nesmí úplně zamrznout, v ledu je třeba udržovat otvory pro odchod plynů, které vznikají tlením zbytků rostlin. Jezírko musí i přes zimu dýchat, aby život v něm nezahynul.

Zamrzlou plochu hladiny využijte k sestříhání rákosu, kosatců a ostatních rostlin, které jsou umístěny v bedýnkách přímo v rybníčku. Zbytky pak jednoduše zameťte.

JARO: Probouzení jezírka

Čas k přípravě na sezonu. Vyčistěte dno a stěny od zbytků sedimentů pomocí vysavače pro odsávání nečistot. Je třeba sestříhat a zmladit rostliny a doplnit volná místa po těch odumřelých.

Provést chemickou kontrolu pH a ostatních parametrů vody s případnou úpravou k normálu. Nezbytné je vyčistit i jednotlivé díly čističek, zkontrolovat stav potrubí a skimmeru pro správnou funkci. Máte-li v jezírku ryby, je vhodné je přikrmit. Po zimě jsou ryby vyhladovělé a potravy ve vodě zatím není nadbytek.

LÉTO: Průběžná kontrola

V létě je potřeba hlavně dopouštět vodu, odpar z vodní plochy je pro mnohé překvapivě velký. Občas je potřeba provést kontrolu chemických parametrů a vyčistit filtraci.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025