Král lesa. Tak se na Šumavě přezdívá dvaadvacaterákovi, který chodí do přezimovací obůrky u Srní.

Král lesa. Tak se na Šumavě přezdívá dvaadvacaterákovi, který chodí do přezimovací obůrky u Srní. | foto: Marek Drha, NP Šumava

Dvaadvacaterák i další šumavští jeleni jsou díky sněhu k vidění u Srní

  • 6
Sníh, který v noci na pondělí zasypal Šumavu, nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů v přezimovacích obůrkách parku. Jeleni nemají šanci najít ve volné přírodě dostatek potravy, a tak jsou v obůrkách, kde dostávají od myslivců řepu a jablka. Při krmení je pak můžete sledovat i vy.

Z pozorovacího místa je možné vidět i Krále lesa - dvaadvacateráka, který pravidelně tráví nejmrazivější měsíce v roce v přezimovací obůrce u Srní. Má pravděpodobně nejsilnější paroží na západní Šumavě - proto toto přízvisko.

Pravidla obůrky

Zájemci se mohou objednat na e-mailu jiri.kec@npsumava.cz nebo v pracovní době na telefonu 731 530 235. Turisté by si měli vzít teplé oblečení, obutí a dalekohled. Vstupné je 20 korun. Kapacita je 30 lidí. Do srubu není možné vstupovat se psy.

"Krále teď vidíme při každém pozorování. V prosinci a na začátku ledna, když byla teplá zima, se jeleni ještě dostali k zemi a mohli brát paši (rostlinnou pastvu, pozn. red.). Teď už chodí do pozorovací obůrky," uvedl Jiří Kec, který má pozorovací obůrku u Srní na starosti.

Pozorovat jeleny mohou zájemci každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12 do 15:30 hodin. "Návštěvníci si ale mohou dojednat i jiné termíny pro skupiny 20 až 30 osob. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra," poznamenal mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Shoz paroží v přímém přenosu

Když Král lesa na začátku loňského roku parohy shodil, vážily okolo sedmi kilogramů. Samotný jelen váží podle hrubého odhadu 160 kilogramů. Parohy měly dvacet výsad, krásně tvarovanou a rozložitou korunu, i když trochu otlučenou kvůli souboji s německým jelenem, se kterým bojoval o přízeň laní v oblasti Rokyteckých slatí.

V přímém přenose viděly loni shoz paroží děti z přírodovědného kroužku ze Strážova na Klatovsku. "Chystáme se i letos. Předpokládám, že takové štěstí mít ale nebudeme," řekl Aleš Potužák, vedoucí kroužku.

Ti, kdo na Srní dorazí, mohou jelenům přinést i něco na zub. "Ideální jsou jablka, mrkev nebo řepa," vyjmenoval Pechoušek. Loni na pozorovací obůrku u Srní přišlo více než 1 300 lidí.

Jeleni žijí na Šumavě déle než jinde

Jelení zvěř se v lesích šumavského parku dožívá vyššího věku než v hospodářských lesích či v jiných parcích. Jeleni na Šumavě nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Lesníci ze správy parku mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku. Zhruba 95 procent jelenů v Česku, kterým je okolo 18 let, žije na území Národního parku Šumava.