To, že je únor, neznamená, že mohou zahrádkáři zahálet (ilustrační snímek)

To, že je únor, neznamená, že mohou zahrádkáři zahálet (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Třináct věcí, na které byste v únoru na zahradě neměli zapomenout

  • 8
Ve vzduchu už začíná být cítit jaro. Kdo nechce zmeškat celou sezonu, začíná s přípravami už nyní. Je třeba se zaměřit na výsevy do skleníků, ale ve dnech, kdy není mokro, je čas i na hlubokou orbu záhonů a hnojení.

Některé činnosti, o kterých se píše jako o typicky únorových, se mohou v některých měsících překrývat. Také je potřeba zohlednit důležitý aspekt - klimatické podmínky oblasti, ve které žijete.

Některé rady na únor se pak překrývají s lednovými pracemi, zvláště venkovní ochrana rostlin před mrazem, mokrým sněhem a silným nárazovým větrem či okusem zvěří.

Krok za krokem

1. Cibule rostlin, které rychlíme pro domácí okrasu (begonie, narcisky, hyacinty), každý den kontrolujeme (zálivku, přihnojování), abychom nezmeškali počátek kvetení. Jejich nemocné části odstraňujeme, při mírném poškození je můžeme ošetřit fungicidem.

2. Provádíme odběr řízků z přezimovaných balkonových rostlin, například převislých pelargonií, též ze spodní části velkokvětých chryzantém a případně můžeme přesadit řízky fuchsií.

V bytě je příliš teplo

V bytech je málo vlhkosti, což jde vylepšit zálivkou, ale hlavně jde o teplotu. Například pro salát je ideálních 15-20 °C, v bytě je zhruba o pět stupňů víc, říká Jaroslav Čuba ze Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze na Jarově (více čtěte zde).

3. Chceme-li se věnovat dosnám, je nejvyšší čas, abychom vsadili do substrátu hlízy a nechali je narašit.

4. Rovněž již můžeme zasít rychle rostoucí trvalky jako jsou zvonky a máky, aby nám vykvetly ještě tento rok a také záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení, například hledíky, aksamitníky, lobelku, šalvěj, netýkavku, vilec.

5. V této době již můžeme vysévat hořce. Osetou misku vyneseme na zahradu a necháme zapadnout sněhem.

6. Zvýšenou péči bychom měli začít věnovat i pokojovým rostlinám. V interiérech i v teplejších oblastech venku mohou být již nyní vážným problémem škůdci. Zejména se jedná o mšice. Pozvolna bychom měli také začít podle intenzity přibývajícího světla s hnojením pokojových rostlin. Nastává též vhodný čas na jejich přesazování.

7. Na záhony nyní rozmístíme skleněné nebo fóliové kryty a poklopy, aby se do března stačila prohřát půda pro setí ranné zeleniny či letniček.

8. Připravujeme si komposty a další organické substráty.

9. Jsou-li pěkné dny, kdy není půda příliš rozmoklá, můžeme pokračovat v hlubokém rytí a doplňování organických hnojiv.

10. Kmeny vyšších tvarů stromů chráníme před mrazovými deskami, které jsou způsobeny prudkými teplotními rozdíly při vyjasnění mezi dnem a nocí.

11. Provádíme zimní průklest starších ovocných stromů, např. hrušní a jabloní nebo je připravujeme zmlazovacím řezem k přeroubování v pozdějším období. Obecně však platí, že řez dřevin neprovádíme za silných mrazů. (Platí i pro měsíc leden, případně březen.)

12. Pokud jsme měli v předchozích letech potíže se škůdci a chorobami typu strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči, musíme v tomto období neprodleně začít provádět postřik ovocných stromů. (Platí i pro měsíc březen.)

13. Chceme-li si založit nový trávník, je potřeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.

Původní článek psaný pro web Marigreen byl redakčně upraven.