Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praktické rady a tipy pro přesazování pokojových rostlin

Ztrácejí vaše pokojové rostliny svěží barvy, případně i listy, málo rostou a na povrchu substrátu jsou vidět kořeny? Je nejvyšší čas na přesazování. Právě teď, na začátku jara, je ideální doba.

Nový obal by měl být jen o něco málo větší než ten původní. | foto: Profimedia.cz

Rostlina, která prosí o přesazení, má po obvodu kompaktní kořenový bal s velkým množstvím drobných kořínků, nejvíce v jeho spodní třetině. Zemina v květináčích dlouho nepřesazovaných pokojových rostlin obsahuje už jen málo výživných složek. Rostliny pak strádají a je to na nich vidět. Substrát je světlý a kořeny vystupují na povrch. Prvním krokem k nápravě je výběr nového obalu a vhodného substrátu.

Výběr vhodného substrátu

Africké fialce vyberte substrát pro pokojové květiny.Zahradnictví, květinářství i hobbymarkety nabízejí řadu nejrůznějších typů substrátů vhodných na přesazování. Substrát pro pokojové rostliny je ideální pro kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou africké fialky či kalanchoe. Pro rostliny ozdobné listem je určen substrát pro palmy a zelené rostliny. Speciální substrát se prodává i pro kaktusy a sukulenty, je dokonale propustný a obsahuje více písku, štěrku a dalších příměsí, které rostliny tohoto typu potřebují.

Substráty, jejichž základem je rašelina, zadržují velké množství vody, ale obsahují málo živin. Substráty tvořené převážně zeminou zase mají hrubší strukturu, takže umožňují snadný průsak vody, a obsahují poměrně velké množství živin.

Obal i substrát, ve kterých rostlinu koupíte, jsou určeny pouze na přechodnou dobu, než se rostlina dostane od pěstitele k budoucímu majiteli.Pokud jste si koupili novou pokojovou rostlinu, s největší pravděpodobností je zasazena v lehkém rašelinovém substrátu, který má vláknitou strukturu. Rostlina je také často v malém květináči a to pro její růst není zrovna ideální. Proto neváhejte a rostlinu přesaďte do trochu většího květináče a vyberte jí výživnější zeminu vhodnou pro pokojové rostliny.

V každém případě pamatujte, že na přesazování pokojových rostlin rozhodně není vhodná půda ze zahrady! Může totiž obsahovat řadu choroboplodných zárodků a pro pokojové rostliny ani nemá dostatek živin.

Do jakého květináče

Květináč, do něhož rostlinu budete přesazovat, by měl být jen o několik centimetrů větší než původní. Jinak rostlina bude růst hlavně kořeny, ale do kvetení se jím moc chtít nebude.

Plastové květináče si na trhu vyberete v nejrůznějších velikostech, tvarech i barvách. Některé jdou dokonce k nerozeznání od terakotových, tedy na první pohled.Pro azalky, bonsaje a kaktusy volte raději mělčí nádoby, naopak palmy mají rády hlubší a úzké nádoby. Můžete použít květináče plastové i hliněné, v každém případě ale opatřené otvorem, kterým může odtékat voda do podmisky. Pokud květiny přesadíte do nádoby bez odtokového otvoru, s největší pravděpodobností vám brzy zajdou.

Postup přesazování

Nemáte-li jinou možnost, můžete jako drenáž na dno květináče použít nalámané kousky polystyrenu. Květinám to neublíží. Řada rostlin potřebuje drenáž, proto se nejprve na dno nádoby vloží drenážní vrstva z písku, keramických střepů nebo keramzitu. Materiál vhodný k tomuto použití si tedy před přesazováním také připravte. V krajním případě můžete použít i nalámané kousky polystyrenu, rostlině to neublíží a svůj účel to splní.

Přesazovanou rostlinu opatrně vyjměte ze starého květináče nebo ji z něj jemně vyklepněte o hranu stolu. V případě, že kořeny vylézají z květináče, můžeme květináč rozbít  nebo v případě plastového rozříznout, abyste kořeny dostali ven co nejméně porušené.

Přesazujete-li mladé rostliny, donesené z obchodu, bývá jejich kořenový bal většinou čistý, bez odumřelých či uhnilých částí, a může tedy zůstat kompaktní. Při přesazování neporušujte kořenový bal, který bývá po vyklopení z nádoby celkem kompaktní. Odstraňte pouze vrchní vrstvu zeminy, a jsou-li kořeny příliš nahuštěné, opatrně je po obvodu celého balu a u jeho dolní části uvolněte. Z kořenů lehce oklepte zeminu a odstraňte uhnilé kořínky a poškozené části.

Přisypanou zeminu opatrně přimáčkněte palci tak, aby přesazovaná rostlina byla zasazena stejně hluboko, jako v původním obalu.Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním. Květináč zeminou nenaplňujte až k okraji, nechte v květináči dostatek místa pro zálivkovou vodu. Počítejte ale s tím, že substrát po zalévání trochu slehne.

Péče o přesazené rostliny

Na jaře je vhodná doba i k odsazení mladých rostlinek do samostatné nádoby. Pro tlustici vyberte substrát pro kaktusy a sukulenty.Současně s přesazováním samozřejmě čistěte a upravujte i nadzemní části rostlin, například odstraňte suché a žluté listy. U mnohých starších a špatně pěstovaných rostlin byste měli příliš vytáhlé části seříznout, a to vždy nad listem nebo pupenem. Rostlinu poté důkladně zalijte.

I sebeopatrnější přesazení znamená zásah do života zakořeněné rostliny, proto byste jí poté měli věnovat větší péči. Pravidelně ji zalévejte a zabezpečte ji před přímým sluncem. Rostlinu začněte hnojit až po několika - zhruba pěti -týdnech. Rostlina by také po přesazení neměla trpět výkyvem teplot a průvanem.

Nepodceňujte hnojení

Už při nákupu si nechte poradit, do jakého substrátu vybranou rostlinu nejlépe přesadit.Každý nádoba omezuje podzemní části rostliny. Kořenový systém se nemůže libovolně rozrůstat do hloubky ani do šířky, naráží na stěny nádoby, obrůstá je, zaráží se v dalším růstu do délky a znovu a znovu se abnormálně větví.

Růst omezuje i minimální množství zeminy, které má k dispozici a které je jen na určitou dobu vyváženo její kvalitou, vyšším obsahem potřebných živin a fyzikálními vlastnostmi. V okamžiku, kdy rostlina vyčerpá všechny živiny z půdy v květináči, je plně závislá na vaší péči. Proto ji pravidelně alespoň jednou za 14 dnů přihnojujte.

Dva tipy pro přesazení velké rostliny

Velké rostliny můžete v původní nádobě ponechat, alespoň ale nahraďte vrchní vrstvu substrátu čerstvým.- Při přesazování větší rostliny, ať už do stejného nebo do většího květináče, je většinou potřeba pomoc druhé osoby. Po vyjmutí rostliny z květináče z kořenového balu odstraňte co nejvíce země nebo substrátu. Dávejte přitom ale pozor, abyste kořeny příliš nepoškodili. Pak starý substrát nahraďte čerstvým a rostlinu znovu zasaďte.

Pokud se vám podaří velkou rostlinu vyjmout z květináče, pečlivě jí očistěte kořeny od původního substrátu a nahraďte ho novým, plným živin.- Pokud se vám do tak náročného přesazování nechce, můžete opatrně, bez porušení kořenů, odstranit alespoň vrchní vrstvu staré zeminy a nahradit ji novou. A nezapomínejte rostlinu pravidelně hnojit.

Autoři:
Témata: Materiál, Pokojovky

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...