Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praktické rady a tipy pro přesazování pokojových rostlin

Ztrácejí vaše pokojové rostliny svěží barvy, případně i listy, málo rostou a na povrchu substrátu jsou vidět kořeny? Je nejvyšší čas na přesazování. Právě teď, na začátku jara, je ideální doba.
Fotogalerie16

Nový obal by měl být jen o něco málo větší než ten původní. | foto: Profimedia.cz

Rostlina, která prosí o přesazení, má po obvodu kompaktní kořenový bal s velkým množstvím drobných kořínků, nejvíce v jeho spodní třetině. Zemina v květináčích dlouho nepřesazovaných pokojových rostlin obsahuje už jen málo výživných složek. Rostliny pak strádají a je to na nich vidět. Substrát je světlý a kořeny vystupují na povrch. Prvním krokem k nápravě je výběr nového obalu a vhodného substrátu.

Výběr vhodného substrátu

Africké fialce vyberte substrát pro pokojové květiny.Zahradnictví, květinářství i hobbymarkety nabízejí řadu nejrůznějších typů substrátů vhodných na přesazování. Substrát pro pokojové rostliny je ideální pro kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou africké fialky či kalanchoe. Pro rostliny ozdobné listem je určen substrát pro palmy a zelené rostliny. Speciální substrát se prodává i pro kaktusy a sukulenty, je dokonale propustný a obsahuje více písku, štěrku a dalších příměsí, které rostliny tohoto typu potřebují.

Substráty, jejichž základem je rašelina, zadržují velké množství vody, ale obsahují málo živin. Substráty tvořené převážně zeminou zase mají hrubší strukturu, takže umožňují snadný průsak vody, a obsahují poměrně velké množství živin.

Obal i substrát, ve kterých rostlinu koupíte, jsou určeny pouze na přechodnou dobu, než se rostlina dostane od pěstitele k budoucímu majiteli.Pokud jste si koupili novou pokojovou rostlinu, s největší pravděpodobností je zasazena v lehkém rašelinovém substrátu, který má vláknitou strukturu. Rostlina je také často v malém květináči a to pro její růst není zrovna ideální. Proto neváhejte a rostlinu přesaďte do trochu většího květináče a vyberte jí výživnější zeminu vhodnou pro pokojové rostliny.

V každém případě pamatujte, že na přesazování pokojových rostlin rozhodně není vhodná půda ze zahrady! Může totiž obsahovat řadu choroboplodných zárodků a pro pokojové rostliny ani nemá dostatek živin.

Do jakého květináče

Květináč, do něhož rostlinu budete přesazovat, by měl být jen o několik centimetrů větší než původní. Jinak rostlina bude růst hlavně kořeny, ale do kvetení se jím moc chtít nebude.

Plastové květináče si na trhu vyberete v nejrůznějších velikostech, tvarech i barvách. Některé jdou dokonce k nerozeznání od terakotových, tedy na první pohled.Pro azalky, bonsaje a kaktusy volte raději mělčí nádoby, naopak palmy mají rády hlubší a úzké nádoby. Můžete použít květináče plastové i hliněné, v každém případě ale opatřené otvorem, kterým může odtékat voda do podmisky. Pokud květiny přesadíte do nádoby bez odtokového otvoru, s největší pravděpodobností vám brzy zajdou.

Postup přesazování

Nemáte-li jinou možnost, můžete jako drenáž na dno květináče použít nalámané kousky polystyrenu. Květinám to neublíží. Řada rostlin potřebuje drenáž, proto se nejprve na dno nádoby vloží drenážní vrstva z písku, keramických střepů nebo keramzitu. Materiál vhodný k tomuto použití si tedy před přesazováním také připravte. V krajním případě můžete použít i nalámané kousky polystyrenu, rostlině to neublíží a svůj účel to splní.

Přesazovanou rostlinu opatrně vyjměte ze starého květináče nebo ji z něj jemně vyklepněte o hranu stolu. V případě, že kořeny vylézají z květináče, můžeme květináč rozbít  nebo v případě plastového rozříznout, abyste kořeny dostali ven co nejméně porušené.

Přesazujete-li mladé rostliny, donesené z obchodu, bývá jejich kořenový bal většinou čistý, bez odumřelých či uhnilých částí, a může tedy zůstat kompaktní. Při přesazování neporušujte kořenový bal, který bývá po vyklopení z nádoby celkem kompaktní. Odstraňte pouze vrchní vrstvu zeminy, a jsou-li kořeny příliš nahuštěné, opatrně je po obvodu celého balu a u jeho dolní části uvolněte. Z kořenů lehce oklepte zeminu a odstraňte uhnilé kořínky a poškozené části.

Přisypanou zeminu opatrně přimáčkněte palci tak, aby přesazovaná rostlina byla zasazena stejně hluboko, jako v původním obalu.Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním. Květináč zeminou nenaplňujte až k okraji, nechte v květináči dostatek místa pro zálivkovou vodu. Počítejte ale s tím, že substrát po zalévání trochu slehne.

Péče o přesazené rostliny

Na jaře je vhodná doba i k odsazení mladých rostlinek do samostatné nádoby. Pro tlustici vyberte substrát pro kaktusy a sukulenty.Současně s přesazováním samozřejmě čistěte a upravujte i nadzemní části rostlin, například odstraňte suché a žluté listy. U mnohých starších a špatně pěstovaných rostlin byste měli příliš vytáhlé části seříznout, a to vždy nad listem nebo pupenem. Rostlinu poté důkladně zalijte.

I sebeopatrnější přesazení znamená zásah do života zakořeněné rostliny, proto byste jí poté měli věnovat větší péči. Pravidelně ji zalévejte a zabezpečte ji před přímým sluncem. Rostlinu začněte hnojit až po několika - zhruba pěti -týdnech. Rostlina by také po přesazení neměla trpět výkyvem teplot a průvanem.

Nepodceňujte hnojení

Už při nákupu si nechte poradit, do jakého substrátu vybranou rostlinu nejlépe přesadit.Každý nádoba omezuje podzemní části rostliny. Kořenový systém se nemůže libovolně rozrůstat do hloubky ani do šířky, naráží na stěny nádoby, obrůstá je, zaráží se v dalším růstu do délky a znovu a znovu se abnormálně větví.

Růst omezuje i minimální množství zeminy, které má k dispozici a které je jen na určitou dobu vyváženo její kvalitou, vyšším obsahem potřebných živin a fyzikálními vlastnostmi. V okamžiku, kdy rostlina vyčerpá všechny živiny z půdy v květináči, je plně závislá na vaší péči. Proto ji pravidelně alespoň jednou za 14 dnů přihnojujte.

Dva tipy pro přesazení velké rostliny

Velké rostliny můžete v původní nádobě ponechat, alespoň ale nahraďte vrchní vrstvu substrátu čerstvým.- Při přesazování větší rostliny, ať už do stejného nebo do většího květináče, je většinou potřeba pomoc druhé osoby. Po vyjmutí rostliny z květináče z kořenového balu odstraňte co nejvíce země nebo substrátu. Dávejte přitom ale pozor, abyste kořeny příliš nepoškodili. Pak starý substrát nahraďte čerstvým a rostlinu znovu zasaďte.

Pokud se vám podaří velkou rostlinu vyjmout z květináče, pečlivě jí očistěte kořeny od původního substrátu a nahraďte ho novým, plným živin.- Pokud se vám do tak náročného přesazování nechce, můžete opatrně, bez porušení kořenů, odstranit alespoň vrchní vrstvu staré zeminy a nahradit ji novou. A nezapomínejte rostlinu pravidelně hnojit.

Autoři:
Témata: Materiál, Pokojovky

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025