Výběr vhodného substrátu

Substráty, jejichž základem je rašelina, zadržují velké množství vody, ale obsahují málo živin. Substráty tvořené převážně zeminou zase mají hrubší strukturu, takže umožňují snadný průsak vody, a obsahují poměrně velké množství živin.

V každém případě pamatujte, že na přesazování pokojových rostlin rozhodně není vhodná půda ze zahrady! Může totiž obsahovat řadu choroboplodných zárodků a pro pokojové rostliny ani nemá dostatek živin.
Do jakého květináče
Květináč, do něhož rostlinu budete přesazovat, by měl být jen o několik centimetrů větší než původní. Jinak rostlina bude růst hlavně kořeny, ale do kvetení se jím moc chtít nebude.
Pro azalky, bonsaje a kaktusy volte raději mělčí nádoby, naopak palmy mají rády hlubší a úzké nádoby. Můžete použít květináče plastové i hliněné, v každém případě ale opatřené otvorem, kterým může odtékat voda do podmisky. Pokud květiny přesadíte do nádoby bez odtokového otvoru, s největší pravděpodobností vám brzy zajdou.
Postup přesazování
Řada rostlin potřebuje drenáž, proto se nejprve na dno nádoby vloží drenážní vrstva z písku, keramických střepů nebo keramzitu. Materiál vhodný k tomuto použití si tedy před přesazováním také připravte. V krajním případě můžete použít i nalámané kousky polystyrenu, rostlině to neublíží a svůj účel to splní.
Přesazovanou rostlinu opatrně vyjměte ze starého květináče nebo ji z něj jemně vyklepněte o hranu stolu. V případě, že kořeny vylézají z květináče, můžeme květináč rozbít nebo v případě plastového rozříznout, abyste kořeny dostali ven co nejméně porušené.
Při přesazování neporušujte kořenový bal, který bývá po vyklopení z nádoby celkem kompaktní. Odstraňte pouze vrchní vrstvu zeminy, a jsou-li kořeny příliš nahuštěné, opatrně je po obvodu celého balu a u jeho dolní části uvolněte. Z kořenů lehce oklepte zeminu a odstraňte uhnilé kořínky a poškozené části.
Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním. Květináč zeminou nenaplňujte až k okraji, nechte v květináči dostatek místa pro zálivkovou vodu. Počítejte ale s tím, že substrát po zalévání trochu slehne.
Péče o přesazené rostliny
Současně s přesazováním samozřejmě čistěte a upravujte i nadzemní části rostlin, například odstraňte suché a žluté listy. U mnohých starších a špatně pěstovaných rostlin byste měli příliš vytáhlé části seříznout, a to vždy nad listem nebo pupenem. Rostlinu poté důkladně zalijte.
I sebeopatrnější přesazení znamená zásah do života zakořeněné rostliny, proto byste jí poté měli věnovat větší péči. Pravidelně ji zalévejte a zabezpečte ji před přímým sluncem. Rostlinu začněte hnojit až po několika - zhruba pěti -týdnech. Rostlina by také po přesazení neměla trpět výkyvem teplot a průvanem.
Nepodceňujte hnojení
Každý nádoba omezuje podzemní části rostliny. Kořenový systém se nemůže libovolně rozrůstat do hloubky ani do šířky, naráží na stěny nádoby, obrůstá je, zaráží se v dalším růstu do délky a znovu a znovu se abnormálně větví.
Růst omezuje i minimální množství zeminy, které má k dispozici a které je jen na určitou dobu vyváženo její kvalitou, vyšším obsahem potřebných živin a fyzikálními vlastnostmi. V okamžiku, kdy rostlina vyčerpá všechny živiny z půdy v květináči, je plně závislá na vaší péči. Proto ji pravidelně alespoň jednou za 14 dnů přihnojujte.
Dva tipy pro přesazení velké rostliny
|