Komondor

Komondor | foto: Karin Mikolášová

Představujeme komondora a knírače - přírůstky do atlasu psů

  • 0
Přečtěte si, odkud pochází knírači a jakého si můžete pořídit. Seznamte se také s komondorem - udatným hlídačem z Maďarska. To jsou novinky z psího atlasu.

Komondor

sphToto plemeno pochází z Maďarska a jistě vás zaujme zvláštní provazcovitou srstí slonovinové barvy. Vypadá sice zacuchaně, ale nesmí se rozčesávat hřebenem či kartáčem - jen se rozplétá prsty. Komondora určitě nepotěšíte bydlením v panelovém domě, ostatně ani sebe. On potřebuje dostatek prostoru, který skvěle ohlídá, a vy byste se natrápili s udržováním čisté srsti. Protože komondoři dobře hlídají svěřené území, jsou od přírody nedůvěřiví. Řadí se do skupiny I. podle FCI, tedy mezi pastevecké a honácké psy. Možná se ve dne komondor bude zdát trochu líný, ale v noci z jeho aktivity budete doslova překvapeni.

. Mistři barev

Ve standardech plemen najdete dokonce čtyři barevné varianty u malých kníračů (černá, černostříbřitá, bílá, pepř a sůl), dvě u středních (černá, pepř a sůl) a dvě u velkých (černá, pepř a sůl).

Dalšími nováčky v našem atlasu jsou knírači.

Malý knírač

Původem jsou malí knírači z okolí Frankfurtu nad Mohanem. V Německu se tento pes jmenuje Zwergschnauzer. Dorůstá velikosti mezi 30-35 cm a váží do 8 kg. Ze všech tří plemen kníračů má největší barevnou rozmanitost. sphMalí knírači jsou neradi sami, a proto uvítají rodinu i děti. Dobře se cvičí, ale někdy mohou být trochu tvrdohlaví. Svého pána ale bezmezně milují. V bytě se malý knírač bude nudit. Radost mu uděláte zahradou nebo delšími procházkami v lese či parku. Srst se upravuje tzv. trimováním, přibližně jednou za půl roku. Na stravu i další péči je malý knírač velmi nenáročný, musí však mít dostatečnou fyzickou i psychickou zátěž.

Střední knírač

Stejně jako malý knírač pochází z Německa. Zde našel dříve uplatnění hlavně jako stájový pes, protože společnost koní mu dělala dobře. Známý je i svým loveckým instinktem. Žádný hlodavec mu neunikne, a proto si vysloužil přezdívku krysař - rattler. Střední knírač je hravé plemeno, které doslova lpí na svém páníčkovi. Rád se nachází i ve společnosti dětí. Srst se také upravuje trimováním dvakrát ročně. Neuškodí ale, když občas svého psa důkladně pročešete. Předcházíte tak zbytečnému zacuchávání. Střední knírači se hodí pro výcvik a mohou fungovat i jako doprovodní psi. Jen je nesmíte příliš nudit stereotypními povely. To pak dovedou být velmi svéhlaví. V potravě nejsou příliš vybíraví.

Velký knírač

Není jistě žádným překvapením, že toto plemeno má své kořeny také v Německu. Než dostali knírači čestný titul služebních psů, používali je chovatelé k pohánění stád dobytka.sph Nyní se díky své učenlivosti a věrnosti uplatní především jako sportovní, pracovní nebo společenští psi. I přes velikost jsou knírači přátelští ke svému pánovi i k dětem. Neuplatíte je krátkou procházkou do krámu. Z celé rodiny kníračů vyžadují největší fyzickou zátěž a odpovídající venčení. Dožívají se přibližně 13 let. Nezanedbávejte péči o srst - pravidelné rozčesávání chlupů. Stravu volte tak, aby byla v souladu s aktivitou, věkem a velikostí psa.