Candát z dálky neodolal gumové nástraze.

Candát z dálky neodolal gumové nástraze. | foto: Viktor Krus

Lov dravců v dálce aneb seznamte se s přehradní přívlačí

  • 3
Přehradní přívlač můžete provozovat na velkých vodních plochách. Jenže ne všude je povoleno lovit z lodi, proto si musíte pomoci dalekými náhozy ze břehu.

Princip této metody přívlače spočívá v tom, že se snažíme dostat svou nástrahu co nejdále od břehu. Jednoduše řečeno. Díky dalekým náhozům dostaneme svou umělou nástrahu mimo pravidelně pochytávanou zónu, ve které protahuje svá umělá šidítka drtivá většina rybářů. Jenže abychom docílili lovu v "nedotčených" partiích revíru, musíme tomu přizpůsobit své rybářské vybavení.

Existují rozlehlé revíry, na kterých platí poněkud striktnější pravidla. Rybáři na nich nesmí lovit z jakýchkoliv plavidel, a proto jim nezbývá nic jiného, než se trápit ze břehu.

Jenže enormní rybářský tlak mnohdy způsobuje to, že dravci mizí z příbřežních partií a schovávají se u překážek na širé vodě. Proto musíme přizpůsobit svou taktiku lovu a sáhnout po bytelnějším rybářském náčiní.

Kam na ně

Letní slunce prohřívá vodu na mělčinách, na kterých se hemží nejrůznější potrava. Za ní se stahují drobné rybky, jež vzápětí pronásledují rybí predátoři. Právě tato hejna drobných rybiček jsou skvělou stopou při pátrání po dravcích. Lov v blízkosti těchto hejn může přinést své šupinaté ovoce.

Dravci se ale rádi pohybují i nedaleko různých potopených překážek (pařezy) či terénních zlomů (jámy, hrany). V oblibě mají i zatopené hromady kamení nebo stará řečiště. Rozsáhlé mělčiny, na jejichž březích rostou všelijaké rostliny, jsou velice ideální místa zejména k nočnímu lovu.

Sáhněte po bytelnějším náčiní

Začněme u prutů. Pro lov v dálkách potřebujeme udici, která je dlouhá alespoň tři metry. Ideálnější je ještě delší udice, protože s takovou délkou, a správně zvolenou nástrahou, jsme schopni atakovat úctyhodnou vzdálenostní hranici při nahazování. Gramáž přívlačového prutu na přehradu volíme mezi 40 až 60 gramy.

Pro vláčení na přehradě potřebujeme dlouhé udice.

Pro delší hody volíme takové pruty, které mají menší počet oček, což napomůže ke snížení tření navazovacího materiálu při nahazování – tím nasbíráme nějaké metry navíc. Ideální je, pokud náš prut má prostorné první očko. Tento faktor také napomáhá k dalekým hodům.

Myslete i na naviják

Druhou důležitou součástí je naviják. Mysleme na to, že dalekých náhozů dosáhneme i tím, že zvolíme naviják s prostornější cívkou, protože z ní se mnohem snadněji uvolňuje navazovací materiál při hodu.

Na druhou stranu to nemůžeme s velikostí navijáku přehánět, poněvadž při přívlači držíme udici s navijákem po celou dobu lovu v ruce. A věřte mi, že příliš těžkou sestavu druhý den bolestivě pocítíte. Ideální navijáky pro lov na přehradách se pohybují ve velikosti 3 až 5 (někdy značeno jinými čísly, př. 4000).

Extrémně důležitá je brzda navijáku. Záleží jen na vás, zda sáhnete po modelu s přední či zadní brzdou, ale v každém případě musí být brzda citlivá. Je důležité, aby velice citlivě reagovala na rybářovo ovládání. A pokud máte naviják s bojovou brzdou, je to jen dobře. Kvalitní brzdu oceníte zejména při prudkých výpadech zdolávaného dravce.

Silon nechte doma

Při častém nahazování trpí navazovací materiál. Při vláčení v dálkách dáváme přednost pletené šňůře před vlascem. Šňůra mnohem lépe snáší enormní nápor, který rybář při nahazování vyvíjí. Navíc, díky nulové průtažnosti šňůry, roste procento úspěšných zaseknutí ryb v dálce. A v neposlední řadě šňůra oproti vlasci disponuje mnohem vyšší nosností, což oceníte při záběru velké ryby.

Při lovu štik používejte lanka.

Používejte prostornější cívky.

Ale pozor. Ani ta nejpevnější šňůra neodolá štičím zubům. Proto při lovu štik používejte lanka. Tím eliminujete ztrátu ryby, ale především riziko jejího vážného poranění.

Na co berou?

Pro vláčení v dálkách je nejideálnější nástrahou twister. Díky jeho váze s ním můžeme nahodit i několik desítek metrů daleko. Hlavička, na které je gumové tělíčko napíchnuté, by měla vážit okolo 15 až 20 gramů. Při vláčení používáme kvalitní twistery, které reagují i na pomalé navíjení tím, že se jim svůdně svíjí ocásek.

Tuto nástrahu vedeme vodním prostředím různými způsoby. Povětšinou styl vedení závisí na potravní aktivitě ryb. Obecně vzato, při žravosti vodních predátorů vedeme twistera rychleji, pokud jsou ryby potravně pasivní, navíjíme nástrahu pomaleji.

S příchodem noci začínají ožívat i příbřežní partie. Drobné rybičky se začínají tlačit k překážkám u břehu a za nimi míří dravci. Teď nastává ta pravá chvíle pro navázání lehčích nástrah – woblerů a rotačních třpytek. Tyto lehčí nástrahy následně protahujeme v mělké vodě v blízkosti hejn drobných rybiček, protože dravci určitě nebudou daleko.


Témata: Materiál