V tuhých zimách někdy kotel nestíhá

V tuhých zimách někdy kotel nestíhá | foto: shutterstock.com

Přenosné topidlo pomůže nejen jako prevence před plynovou krizí

  • 3
Někdy neproudí plyn, jindy jen topení nestíhá díky mrazu. V těchto případech rádi sáhneme po nějakém malém, přenosném topidle.

Přenosná topidla se nejvíce používají v přechodných obdobích, kdy se ještě nevyplatí zapínat kotel. Či na chalupách a chatách, aby se překlenula doba, než se ohřeje vzduch a stěny po zatopení v kamnech. Ve velkých mrazech ale přídavné topidlo poslouží i v případě, kdy z jakéhokoliv důvodu nelze dotopit například některý z pokojů v domě. To může být důsledkem chyby v projektu vytápění či poddimenzováním topné soustavy.

Podstatné je vědět už před nákupem, jakým způsobem bude topidlo využíváno. Podle toho pak zvolte takové, u kterého je lepší vsadit na akumulaci, případně konvekční nebo sálavé.

Teplovzdušné

Nejlevnější teplovzdušné ventilátory mají jen přepínání výkonu

Teplovzdušné ventilátory jsou nejlevnější a lze je koupit už za ceny od 300 korun. Jsou ideální pro občasné použití v nouzi, lze je snadno přenášet z místnosti do místnosti, vzhledem k malým rozměrům není problém je naložit do kufru auta a odvézt v případě potřeby na chalupu.
Obvykle mívají přepínání výkonu mezi 1000 a 2000 W, v ideálním případě by měly být vybaveny termostatem. Jejich velká výhoda, tedy ventilátor, který pomáhá rozhánět po místnosti horký vzduch, se ale může stát i jejich nedostatkem. Teplý vzduch s sebou strhává částečky prachu, který může dráždit dýchací ústrojí, hlavně u alergiků. Ventilátor může být v provozu i bez topného článku, takže funguje jako větrák, což se může hodit v létě.

Konvektory

Konvektory je možné použí i bez ventilátoru

Přenosné konvektory jsou vlastně přímotopy, jejichž tvar pomáhá ohřívání a mísení různě teplých částic vzduchu, čímž se podporuje proudění a výměna vzduchu v místnosti. Samozřejmostí je opět termostat. Ohřátí místnosti však trvá delší dobu, proto bývá řada z nich doplněna ventilátorem. To se hodí například v zimě po příjezdu na chalupu, aby se vzduch co nejrychleji ohřál na snesitelnou teplotu.
Vzhledem k tomu, že mohou pracovat i bez ventilátorů, je výhodné je použít v ložnici. Místnost nejprve rychle vyhřejete pomocí ventilátoru, pak větrák na noc vypnete, aby nerušil spánek. Obvyklá cena bývá kolem tisíce korun.

Olejové radiátory

Přenosný elektrický radiátor.

Vzhledem k tomu, že je jejich náběh pomalejší, ale vydrží po vypnutí vydávat teplo delší dobu než předchozí varianty, hodí se spíše pro trvalejší vytápění. Od počtu žeber se odvíjí i jejich příkon a cena, která se pohybuje od 1500 korun výše. Obvykle bývají posazeny "na kolečkách", aby je bylo možné snadno převážet z místnosti do místnosti. Často jsou vybaveny i funkcí pojistky proti zamrznutí, někdy i časovým spínačem s možností 24hodinového naprogramování podle režimu užívání prostoru.

Infra boduje

Infrazářiče neohřívají vzduch, ale přímo osoby a předměty v dosahu

Předchozí způsoby spoléhají na klasické způsoby vytopení místnosti: od topidla se ohřeje vzduch, následně i stěny, jejichž teplota pak ve vzájemné kombinaci určí tepelnou pohodu místnosti.
Infrazářiče, které se řadí do kategorie sálavého topení, na to ale jdou jinou cestou. Infratopení je založeno na bázi neviditelných infračervených (IR) vln, které produkuje topný panel. Těmito vlnami je prostupován celý prostor, v němž se infračervený topný panel nachází. Procházejí do všech předmětů, stěn místnosti a následně se od těchto předmětů ohřívá vzduch. Vzniká vysoce účinné sálání s vlnovou délkou shodnou s částí slunečního spektra, čímž se vytváří velmi příjemné klima.

Infratopení v podobě obrazu

Co to znamená v praxi? Přijedete v zimě na chalupu, a ačkoliv je vzduch v místnosti velmi chladný, po zapnutí infrazářiče osoby cítí teplo, jako by se ohřály od kachlových kamen. "Vynechá" se tak doba čekání, než běžný teplomet ohřeje vzduch, a čekání na okamžik, kdy chalupu konečně ohřeje běžné topení, se tak zpříjemní. Ceny se velmi liší: od malých infrazářičů za několik stokorun ve stylu, který známe ze starých panelákových koupelen, až po designové provedení za několik tisíc, tvářící se jako obrazy.

Tekuté médium

Díky sekundárnímu spalování mají tato petrolejová kamínka vysokou účinnost

Nikdo asi nezapomene na provizorní ohřívátka na propan-butan. Používala se nejen v chatách a chalupách, ale třeba i v karavanech. Lze je také zařadit do kategorie sálavých topení. Na PB bomby se vyrábí množství kamen, ale použije je asi jen ten, kdo má chatu na osamělém místě bez možnosti topení jiným způsobem.
Zajímavou raritou může být i topení na petrolej, jako příklad poslouží kamna Zibro Kamin London, která se "krmí" čistým petrolejem a díky druhotnému spalování zplodin mají vysokou účinnost. Měla by spotřebovávat necelé deci petroleje na kilowatt výkonu za hodinu. Konstrukce pak nabízí kombinaci mezi sálavým a konvekčním topením, palivo dodává výrobce prostřednictvím zásilkové služby až do domu.

Dvojí komfort

Klimatizace může v zimě posloužit jako výkonné topení

Než se rozhodnete pořídit si do chaty či chalupy speciální topení (ale třeba i pro přitápění v podkroví doma), uvažte, zda by nebylo naopak lepší pořídit klimatizaci. Moderní přístroje totiž umějí nejen chladit, ale při obráceném chodu i topit, a působí tak jako velmi účinný teplovzdušný ventilátor. Má to jedinou nevýhodu: vysokou pořizovací cenu. Na druhou stranu ale získáte komfort pro zimní i letní měsíce.

Lze použít jak mobilní, tak i splitové modely. Mobilní klimatizace ale má tu nevýhodu, že je umístěná v místnosti a při spaní ventilací ruší. Proto je výhodnější (a dnes šly ceny radikálně dolů) pořídit splitovou verzi: tepelné čerpadlo je umístěné zvenku na fasádě a v místnosti je jen část s výfukem (v zimě teplého, v létě studeného) vzduchu.
Tento systém lze využít i tak, že "pohonná" jednotka může být jedna a vnitřních jednotek několik - ve verzi multisplit.

Na dálkové ovládání

Různými SMS zprávami se volí různá teplota

Zatopit až po příjezdu na chalupu může zbytečně znepříjemnit krátký víkendový pobyt. Jen si to představte: v sedm večer v pátek přijdete z práce, v osm vyrazíte, v devět jste na místě a možná někdy kolem jedenácté začnete odkládat bundy.

Je výhodnější využít některého z moderních komunikátorů, které dokážou posláním SMS zapnout topení předem. Například jednochuchý komunikátor GD04 David od Jablotronu za 5000 korun je vybaven dvěma relátky, která se připojí na kamínka a sepnou zdroj tepla podle vašich pokynů.

Komunikátor je možné připojit ma různá zařízení

"Ideální je dovybavit ho i radiovým modulem a pak můžete zvolit několik čísel a určovat, zda se má jen temperovat, či topit naplno, ale hlavně získáte i zpětnou vazbu. Mnoho lidí při odjezdu z chalupy vypíná elektřinu, protože se bojí požáru, ale toto pak můžete mít pojištěno. Přestanou fungovat kamna, teplota se nebezpečně sníží, systém pošle zprávu," popisuje jednu z možností technik společnosti Eduard Feifar. Podobně lze do systému připojit třeba i čidlo kouře či kompletní zabezpečovací systém, pro letní období například i pokyn automatice zavlažovacího systému.


Jak ušetřit