Čtyři klisny koně Převalského přepraví do Mongolska armádní letoun CASA

  • 12
Transport koní Převalského je součástí příprav posádek letounů CASA C-295M na bojové podmínky. Tentokrát totiž bude letoun se čtyřmi klisnami přistávat na nezpevněné ploše letiště v Bulganu na jihozápadě Mongolska. Následovat bude pozemní transport.

Po loňském úspěšném transportu čtyř koní Převalského do mongolského Khomiin Talu letos čeká Zoo Praha další výzva.  

"Jsem nesmírně rád, že Zoo Praha převzala v projektech reintrodukce koní Převalského iniciativu a naplňuje odkaz profesora Zdeňka Veselovského a všech, kdo se v minulém století zasloužili o záchranu tohoto živočišného druhu," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek na středeční tiskové konferenci.

Čtyři klisny s čtyřčlenným doprovodem odletí 16. července z 24. základny dopravního letectva Armády ČR v Praze - Kbelích dopravním letounem CASA C–295M. Let CEF 663 bude mít mezipřistání v Kazani, kde proběhne výměna posádky a Novosibirsku, kde dotankují palivo, 17. července ráno přistanou v Bulganu.

"Bulgan je sezonní letiště, přistává se tam na uválcovaný štěrk. Tento let tak bude součástí příprav posádek bojových letounů pro podobné situace, které mohou v bojových podmínkách běžně nastat. Naváže na letošní výcvik přistávání na nezpevněných a travnatých plochách u nás a ve Španělsku," uvedl plukovník Jiří Vávra, velitel základny v pražských Kbelích. Armáda leteckou přepravu zajišťuje pouze za úhradu přímých nákladů. 

Vlastní let přijde zhruba na 800 až 900 tisíc korun, z toho půl milionu přispěla firma Nowaco z prodeje nanuků Mrož, další částí Česká rozvojová agentura, jejíž aktivity v Mongolsku jsou mnohem širší. Celkové náklady na celou akci, která zdaleka nezačíná a nekončí leteckým transportem, přijdou zhruba na 1,5 milionu, přičemž je část nákladů provázána s dalšími místními projekty.

Na krytí nákladů se významně podílí i veřejnost zasíláním DMS (ve tvaru DMS PREVALACIMONGOLSKO na tel. číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, 27 jde na záchranu koní Převalského), příspěvky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít nebo návštěvou Zoo Praha a nákupem suvenýrů.

Dvě klisny už mají hříbata

Méně nápadné, avšak velmi významné je i další působení Zoo Praha v západním Mongolsku: z prostředků České rozvojové agentury přispívá pražská zoo jak k lepšímu fungování národního parku Gobi B, tak ke zvýšení životní úrovně obyvatel, kteří v okolí parku žijí. V národním parku vystavěla pražská zoo například domky pro rangery, seníky na seno pro koně a zakoupila pro strážce dva terénní vozy. V těchto dnech zahajuje rekonstrukci budovy nemocnice pro vesnické obyvatelstvo. Aktuální informace lze vždy najít jak na stránkách zoo, tak na Facebooku.

Určitě potěšující je, že dvě ze tří loni přepravených klisen už mají krásná zdravá hříbata. "Je to unikátní událost, protože klisny přesazené do mongolských podmínek se často aklimatizují až tři roky, než zabřeznou. Pro klisny z Prahy to navíc jsou první hříbata, jedna z nich dokonce žila v zámeckém parku ve Slatiňanech. Vidět ji v mongolské poušti s hříbětem je úžasné," popsal zoolog Evžen Kůs, který se z Mongolska právě vrátil a přivezl působivé video.

Do Mongolska budou v červenci přepraveni tito koně:

Anežka – narodila se 16. 6. 2009, do aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově přišla v květnu 2011 z Německa. Je to nekontaktní klisna plašší povahy.

Greta – narodila se 7. 6. 2008, do ČR přišla v březnu 2012 z Maďarska. Je to méně kontaktní, dominantní klisna.

Xara – narodila se 3. 5. 2009, do ČR přišla v březnu 2012 z Maďarska. Jde o méně plaché, celkově klidné zvíře.

Spela – narodila se 5. 5. 2007, do ČR přišla v dubnu 2012 z Moskvy. Je to klisna s klidnou povahou.

Náhradnice pro transport:

Lotusz – narodila se 12. 5. 2009, do ČR přišla v březnu 2012.

Spange – narodila se 29. 4. 2006, do ČR přišla společně se Spelou.

Rama – narodila se 18. 4. 2008, do ČR přišla v březnu 2012.

Základní informace o národním parku Gobi B

Národní park Gobi B se rozkládá na 9 000 km2 mongolské stepi a pouště. Národním parkem byl vyhlášen v roce 1975, v roce 1991 se stal biosférickou rezervací. Pro historii koní Převalského má Gobi B jedinečný význam. Právě odtud se koně Převalského dostali na začátku 20. století do Evropy a právě zde byl koncem 60. let 19. století spatřen poslední divoký kůň. A zde se také nyní nachází těžiště snah o návrat "převaláků" do volné přírody.

Návrat koní Převalského do Gobi B začal v roce 1992 pod vedením německých a později švýcarských organizací. Na podzim roku 2009 čítala gobijská populace přes 150 koní. Po kruté zimě z přelomu let 2009–2010 se však stav koní dramaticky snížil na pouhých 49. V současné době počet koní pomalu, ale jistě roste. Příchod čtyř nepříbuzných zvířat z Evropy představuje důležitý krok pro zdravý rozvoj tamní populace.