Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Přeslička rolní (Equisetum arvense) - Přeslička je zahrnuta do čeledi přesličkovité. Je velmi častou rostlinou, rostoucí téměř po celém světě. | foto: Profimedia.cz

Přeslička rolní (Equisetum arvense)

  • 0
Přeslička rolní může být zaměněna za přesličku bahenní, která je ovšem jedovatá!

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Díky obsahu kyseliny křemičité se přeslička dříve užívala k cídění cínového nádobí.

Popis: Přeslička je zahrnuta do
čeledi přesličkovité. Je velmi častou rostlinou, rostoucí téměř po celém světě. Skládá se z jedné plodné (fertilní) skořicově hnědé lodyhy a neplodné, sterilní zelené lodyhy. Fertilní lodyha po čase uvadá a na jejím místě vyrůstá lodyha sterilní. Z jednotlivých článků lodyhy, zakončených pochvou, vyrůstá 6-19 srostlých kopinatých lístků. Lodyha je přeslenitě větvená a vysoká až 70 centimetrů. Patří mezi výtrusné lodyhy. Zralost výtrusů je v březnu a květnu.

Stanoviště: K vidění na loukách, polích, při okrajích cest a železničních náspech. Daří se jí v písčitých půdách, slabě zásaditých s dostatkem spodní vody.

Výskyt: Velmi hojný druh takřka po celém světě. Na území Asie, Ameriky, Evropy, Novém Zélandu, z větší části v Severní Americe, jižní Africe. Nepěstuje se v Austrálii. V ČR po celém území.

Léčivé účinky: Užívanou částí je sterilní, neplodná lodyha, která se sbírá od června do srpna. Zpracovává se ve formě prášku a roztoku. Nejúčinnější je jako prevence před zlomeninami a padáním vlasů. Ve formě nálevu při léčbě potíží s ledvinami a revmatismu. Zevně je vhodná proti celulitidě.

Ohrožení: Není ohrožena.