Pes na výběr nemá, páníček ano.

Pes na výběr nemá, páníček ano. | foto: shutterstock.com

Přestaňte kouřit, vašemu zvířecímu miláčkovi to škodí

  • 0
Pasivní kouření může poškodit zdraví nejen lidí, ale i zvířat. Hrozí jim vyšší riziko onemocnění rakovinou plic nebo jiným typem rakoviny, chorobou kůže, očí nebo dýchacího ústrojí. Vyplývá to ze studií amerických vědců.

Strach o zdraví zvířecích miláčků chovaných doma by pro kuřáky mohl být dalším důvodem, proč s kouřením jednou provždy skončit. Podle agentury Reuters uvedlo osmadvacet procent amerických kuřáků, kteří mají doma zvířecího mazlíčka, že se pod vlivem těchto nových informací o škodlivosti kouření pokusí se svým zlozvykem přestat.

Dalších jedenáct procent se vyjádřilo, že o skoncování s kouřením budou přemýšlet. Pokud by se u nás na základě tohoto poznání také rozhodla přestat kouřit čtvrtina kuřáků vlastnících nějakého domácího mazlíčka, bylo by to i na náš malý český a moravský dvoreček docela zajímavé číslo.

Za zkoušku to stojí 

Většinu kuřáků vůbec nenapadne, že by tím mohl trpět jejich pes."Není to tak, že by lidé svoje zvířecí miláčky měli raději než sami sebe nebo své děti, je to prostě další motivace, která lidi vede k tomu, že zvažují, že s kouřením přestanou," cituje Reuters Sharon Milbergerovou z detroitského zdravotního centra Henryho Forda.

Ta také odhaduje, že ze 71 milionů Američanů, kteří mají doma zvířecího mazlíčka, kouří celá pětina. Říkat majitelům zvířátek, aby přestali kouřit s ohledem na ně, je tedy podle ní zajímavý nový způsob, jak je od jejich zlozvyku odradit.

Ovlivnit to mohou svým aktivnějším postojem i nekuřáci. Pokud žijí s kuřákem, mohou ho požádat, aby přestal kvůli jejich psu či kočce. Nebo se mohou domluvit na tom, že doma se prostě nekouří, jen na balkoně či venku.

Běžte se svým mazlíčkem na kontrolu včas...Podle Milbergerové mohou kuřákům do svědomí sáhnout i veterináři. Oni se pak setkávají s jejich nemocnými zvířaty a hledají cesty, jak je jejich neduhu zbavit. I když samozřejmě nelze jednoznačně prokázat, že zvíře onemocnělo právě na základě zlozvyku svého páníčka, otazníky vždycky zůstanou. Nevtíravý dotaz veterináře, zda se v domácnosti kouří, tak může zasít semínko pochybností, jestli svému mazlíkovi svým zlozvykem vlastně neubližují.

Klinické příznaky nádorových onemocnění dýchacích cest

Nádor je většinou objeven na rentgenogramu.Jak se rakovina dýchacích cest u zvířete projeví, záleží na konkrétní lokalizaci tumoru. Většinou to bývá chronický kašel, obtížné dýchání, unavitelnost, hubnutí. Nádor se pak většinou objeví na rentgenogramu, další postup závisí na tom, co je majitel se svým psem nebo kočkou ochoten podstoupit.

Pokud je nádor operabilní, lze doporučit jeho odstranění. Vyžaduje to zákrok specialisty a je to poměrně náročné pro zvíře i pro operatéra, finančně také pro majitele. I přes takový zásah je dlouhodobá prognóza nepříznivá.

Věnujte proto pozornost výše uvedeným klinickým projevům a nechte svoje zvíře pravidelně prohlížet veterinárním lékařem. Dejte na jeho doporučení, i když se vám třeba zdají být předčasná a radikální. Vždycky máte možnost konzultovat je případně i s jiným lékařem


Nádorová onemocnění dýchacího aparátu u psů a koček

- Nádory vyskytující se v nose a paranazálních dutinách jsou u psů a koček poměrně časté, představují asi 2 % všech nádorů u psů. Stejně jako všechna nádorová onemocnění se vyskytují nejčastěji u starších zvířat, mezi 10. a 12. rokem života. Většina těchto nádorů je maligních, tedy zhoubných. Převážně se vyskytují lokálně a málokdy metastazují. Projevují se hnisavým až krvavým výtokem z nosu, kýcháním, někdy je evidentní i deformace nosu. Typické je, že výtok bývá z počátku jednostranný. Léčba je málokdy účinná a spočívá většinou v chirurgickém odstranění postižené části. Majitelé k tomuto zákroku málokdy svolí, protože se obávají vzhledu zvířete po operaci.

- Nádory plicního parenchymu mohou být buď primární nebo metastatické. Primární nádory jsou spíše vzácné, přesto je statisticky dokázané, že se za posledních 20 let zvýšil výskyt plicních karcinomů o 100 %. "Na tuto skutečnost mají jistě vliv lepší diagnostické možnosti a prodloužení délky života psů a koček. Je ale otázkou, zda se na ní nepodílí též zhoršení životního prostředí," říká k tomu veterinární lékařka Michaela Riedlová. "Bylo by jistě zajímavé udělat hlubší průzkum ohledně výskytu tumorů plic u zvířat žijících ve městech, stejně jako u zvířat pobývajících zásluhou kouření majitele v zakouřeném prostředí. Je obecně známa škodlivost pasivního kouření pro člověka žijícího v domácnosti s kuřákem, lze předpokládat, že stejný vliv bude mít i na organismus zvířete."

Včasný operativní zákrok může vašemu miláčkovi zachránit život.- Mnohem častější než primární nádory jsou nádory metastatické. Nejčastějším typem primárního nádoru, z něhož pak dochází k metastázám, je adenokarcinom mléčné žlázy. Patří to k tématu pohlavních orgánů a schéma propuknutí nemoci je jednoduché – nekastrovaná starší fena trpící falešnými březostmi a na základě hormonální poruchy  často laktující mléčná žláza dá vzniknout nádoru mléčné žlázy. Nejprve je malý, postupně se zvětšuje, především po každém dalším hárání. Pokud ani v této době nedojde k chirurgickému řešení, dostanou se metastatické buňky nejprve do mízních cest, pak do uzlin a poté dále do plic, kde se vytvoří další nádory. Pak už je většinou na cokoliv pozdě.