Student předvádí oblek při česání ovoce

Student předvádí oblek při česání ovoce | foto: Profimedia.cz

Při okopávání zahrádky pomůže robotický oblek - za 16 tisíc dolarů

  • 8
Student tokijské zemědělské univerzity Gohei Yamamoto vyvinul oblek, který sníží sílu potřebnou k zemědělským pracím na minimum.

Student předvádí oblek při česání ovoceJaponští vědci se zamýšleli nad tím, jak usnadnit práci v zemědělství. Jeden ze studentů - Gohei Yamamoto - vyvinul speciální oblek, který "obejme" lidské tělo a pomáhá svalstvu. Vědci se tak snaží pomoci nejen pracovníkům v zemědělství, ale zároveň i čelit stárnutí populace, kdy se předpokládá, že pracovat budou i lidé, kteří už by fyzicky na podobné činnosti nestačili. Pokud by nebylo možné využívat jejich pracovní sílu, současná populace by neuživila své rodiče.

Výzkumníci z tokijské univerzity (Tokyo Agriculture and Technology University) tak vyvinuli "stroj-oblek" podporující svaly a klouby pracující osoby. Je vybaven osmi až šestnácti senzory, váží 25 kilogramů. Zařízení je nejúčinnější hlavně v polohách lidského těla, kdy je třeba se hodně shýbat (například při sklizni nebo okopávání zeleniny) anebo se natahovat do výšky (typické pro sklizeň ovoce).

Robot pomůže při shýbáníZatím se hledá širší komerční využití tohoto obleku, přechod do sériové výroby se předpokládá během dvou až tří let. Jeho předpokládaná počáteční cena se pak bude pohybovat podle modelu mezi 7 800 a 15 600 dolary.

"Lidské robotické technologie jsou používány pro různá průmyslová odvětví, ale mají velký potenciál v odvětví zemědělství a všude tam, kde se počítá se zvedáním těžkých břemen," řekl profesor univerzity Shigeki Toyama. "To je zřejmé především v Japonsku, kde je rozvinutý průmysl, rychle se stárne a populace se zmenšuje."

S oblekem lze vykonávat i jemné práce jako sběr jahodPodle jeho očekávání ale robotiku čeká velké využití v zemědělství nejen v Japonsku, ale i v mnohých evropských zemích, kde není dostatek prostoru pro zemědělství na velkých plochách a ruční práce je přitom stále dražší.

Japonsko vyvíjí roboty, které by měly sloužit pro rostoucí počet pracovních míst včetně kancelářských, recepčních a bezpečnostních služeb.

,