Ideální drtič by si měl poradit jak s tlustými větvemi, tak i s tenkými

Ideální drtič by si měl poradit jak s tlustými větvemi, tak i s tenkými ozeleněnými proutky. | foto: Bosch

Při testu drtičů zahradního odpadu bodovaly hlavně drtiče s válcem

  • 6
Při testování časopisu dTest dostal nejlepší známku drtič se speciálním dutým válcem, který ale zároveň patřil k nejdražším. Na druhém místě se překvapivě umístil levný drtič z hobbymarketu za necelých pět tisíc korun.

Opět se tak projevilo, že neexistuje přímá úměra mezi cenou výrobku a jeho kvalitou. "Například nejdražší drtič Gloria natura za 17 tisíc korun tak mrskal dlouhými větvemi ve výšce obličeje, že bylo bez jejich zkrácení nebezpečné s ním pracovat," popisuje šéfka časopisu Ida Rozová. "Pochybuji, že by instrukce o zkracování z návodu k použití výrobku chtěl někdo z chalupářů u tak drahého drtiče dodržovat," doplňuje.

Jak se liší

Drtiče zahradního odpadu se dělí na dvě základní skupiny. Válcové, někdy se jim říká i tiché, kdy větve "chroustá" ozubený válec. Absolutním vítězem testu se pak stal válcový drtič se speciálním dutým válcem Bosch ATX 25 TC za 11 tisíc korun, druhou příčku obsadil klasický válcový drtič Mac Allister 2500 ELH za 4 200 korun.

Do druhé skupiny patří takzvané nožové drtiče. Z nich se nejlépe umístil Bosch ATX 2200 Rapid za 6 600 korun. Používají jiný princip. Větve se vkládají do rychle rotujících nožů. Jejich nevýhodou je vysoká hlučnost, často si těžko poradí se "zelenými" větvemi. Naproti tomu drtiče s frézovým válcem si samy větve vtahují do soustrojí, navíc mají funkci zpětného chodu pro případ, že by se větve v nožích zasekly (více o funkcích drtičů a štěpkovačů).

Praktické vychytávky

Zátěžové testy

Každý drtič musel zvládnout 500 kg odpadu. V testu propadl model Einhell BG-RS 2540. Dva ze tří vzorků se porouchaly a test nedokončily.

Test odhalil, že se v poslední době velmi zlepšila bezpečnost při práci s drtiči. Prakticky není možné, aby si člověk "sáhnul" do drticího mechanismu. A že je na trhu stále víc strojů se sběrným košem. "Je praktické zvolit průhledný koš, jste neustále v obraze, jak je plný," doporučuje Ida Rozová.

Vyplatilo se neucpávat drtiče velkým množstvím drobných větviček, svědčí jim, když se prostřídají se silnějšími větvemi. Ty projdou snáz a ještě strhnou drobné větvičky. Drtiče také občas vyžadují seřízení nebo výměnu funkčních částí. Když se například v nožovém drtiči větve příliš často zasekávají, je třeba je vyměnit. A jestliže válcový drtič přestane vyrábět drobné kousky a dělá plátky, je třeba seřídit přítlačnou desku.

Kompletní test najdete na stránkách www.dtest.cz. Vzhledem k tomu, že je Občanské sdružení spotřebitelů TEST nezávislou institucí nepodléhající vlivu výrobců prostřednictvím reklamy, je plná verze testu placená.