Labutě a kachny na zimovišti v Olomouci

Labutě a kachny na zimovišti v Olomouci | foto: Jiří Šafránek

Mrzne, je čas přikrmovat kachny a labutě. Jen pozor na sůl a plíseň

  • 0
Většina vodních ploch zamrzá a volná vodní hladina zůstává pouze na některých místech pod jezy a v centrech větších měst. Právě tam se soustřeďují u nás zimující labutě, kachny, lysky i rackové a čekají na potravu od lidí. Pomůže jim ve zdraví přežít mrazivé období.

"Nejvhodnější potravou pro vodní ptáky jsou menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. V žádném případě na nich nesmí být plíseň nebo mnoho soli, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout," uvádí ve svém prohlášení Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Pečivo by ovšem nemělo být ztvrdlé na kost, aby si ptáci neporanili jícen. (Další rady ornitologa v předchozím článku ZDE, kde také najdete, co sypat do krmítek zpěvnému ptactvu.) Další vhodnou potravou pro vodní ptáky jsou i semena pšenice, ovsa nebo kukuřice, vzít jim můžete i nesolené vařené  těstoviny.

Koho si můžete při krmení u vody prohlédnout

Největšími zimujícími vodními ptáky u nás v republice jsou labutě velké, případně ojediněle se vyskytující labuť zpěvná. Právě labutě také často vycházejí i na břeh, do bezprostřední blízkosti lidí s krmením.

Nejčastěji při krmení potkáte kachny divoké. "Mezi nimi se často objevují různobarevní strakatí jedinci až po zcela bílé. Často jde o křížence s domácími kachnami, které někomu uletěly," vysvětlil ornitolog.

Vzácně a ojediněle se mezi zimujícími vodními ptáky objevují také poláci velcí nebo chocholatí, morčáci velcí, hvízdáci, ostralky, potápky malé, kachničky mandarinské a někde i husy velké nebo běločelé. Z chřástalovitých ptáků pak lysky černé a slípky zelenonohé. "Na některých zimovištích se vyskytuje i několik druhů racků, chechtavý, bouřní a bělohlavý. A na větších řekách se sdržují kormoráni velcí," dodává Šafránek, aby byl výčet úplný.

Zvláštní vodní ptáky vyfoťte, možná objevíte raritu

Pokud byste si nebyli jisti, co jste to při krmení kachen potkali za "divného" vodního ptáka, tak jej vyfoťte a pošlete k určení ornitologům do Moravského ornitologického spolku na e-mail ZDE. Možná objevíte i nějakou raritu. Ornitologové uvítají i fotografie kroužků nebo krčních límců labutí.