Borovice chrání tuto vilu už desítky let a bude to tak i nadále. Kontrastem k...

Borovice chrání tuto vilu už desítky let a bude to tak i nadále. Kontrastem k tmavě zelené barvě jejího jehličí je bílá louka plná kopretin, která naopak ladí s barvami na fasádě opraveného stylového domku. | foto: René Ondroušková pro Nové proměny bydlení

Moderní zahrada s nostalgickým nádechem. Jde to i bez chemie a exotiky

  • 3
Zahrada u vily Sněženka je situovaná ve svahu, přesto se stala nejkrásnější zahradou roku 2012. Dokazuje, že moderní styl s nostalgickým nádechem může fungovat i v Praze, jen to chce ten správný cit pro věc. Zahradní a krajinářská architektka Jana Pyšková nám vznik zahrady popsala.

Zahrada ve svahu v mnoha lidech vyvolává stejné obavy jako staré ovocné stromy. Obojího se většinou chtějí rychle zbavit: svah za pomoci náročných konstrukcí proměnit v terasy, staré stromy vykácet a mít to „pěkně čisté“. Někdy se ale nenávratně zničí kouzlo místa, kvůli kterému si vlastně majitelé pozemek koupili.

Před pár lety zavolala moje přítelkyně a klientka Eliška a oznámila mi, že se pouští do nové zahrady. Na místě jsem sice uviděla neprostupnou džungli na svahu za starou vilkou a unavený sad před ní, ale před očima se mi rozjel film o nové zahradě, která vypadá, jako by tu byla odjakživa.

Eliška je citlivá, má vkus, zná přírodu a zahradu líp než leckterý profesionál, takže jsme si nemusely nic moc vysvětlovat. Chce to nostalgickou zahradu, jejímž základem budou cennější stávající dřeviny, přírodě blízké výsadby i louky, málo chemie, místní materiály. Rostliny budou reminiscencí na první republiku. Barevnost bílozelená.

(Rady, jak vybudovat anglickou bílou zahradu, najdete v článku zde.)

Jednoduchá, zelenobílá zahrada s provokativními kontrasty

A je to tak. Zahrada byla citlivě přetvořena vynikajícími zahradníky, kteří se ve svahu vážně nadřeli, ale pomalejší tempo výsledku prospělo. Pečlivě tvořili schodiště a zídku ze sliveneckého mramoru, typického pro tuto oblast.

Budování podobné zahrady chce pár důležitých zásad:

  • Zachovejte, co jde. Važte si toho, co máte, a postavte na tom styl své zahrady: ze svahu je rozhled a zahrada je dynamičtější, staré stromy i velké keře mají velkou hodnotu.
Mohutné staré stromy, záplava rozpínavého břečťanu a dalších bujných rostlin,...
Jana Pyšková, zahradní a krajinářská architektka: "Zahrada blízká přírodě...

Zapomeňte na chemii, radí Jana Pyšková.

  • Buďte umírnění a nepřežeňte svoje očekávání. Plánujte jen to, co zvládnete bez vysoké spotřeby vody, energie, chemie, peněz. Supertrávník je chemická fabrika a z něj se do našeho těla dostávají škodlivé látky: vdechujeme je a vstřebává je naše kůže.
  • Chraňte dešťovou vodu: tvořte prohlubně a postavte sudy k okapům.
  • Buďte zodpovědní, kupte si kámen z okolí a zapomeňte na tropické dřevo i rašelinu.

Opatrně vyčistili porosty, ty se po ošetření nadechly a zkrásněly, svah zarostl úžasnou směsí travin a bylin a proměnil se v paseku s vtroušenými keři. Na jaře se v něm objevily sněženky, které přežily stavbu.

Přední zahrada je slunným sadem se starými i novými ovocnými stromy a jako šperk ji zdobí brána z okrasných hrušní. Mám ráda lehce provokativní kontrasty, a proto jsme u domu založili dva stříhané živé plůtky a rozkutáleli stříhané buxusy, které se snaží přeprat nevychované orlíčky, barvínek a jiné bujné rostliny. Rudá stromková růže je akcentem v zelenobílém ladění.

Starou jabloň ohrozila stavba nového schodiště, proto jsem místo po kamenném okraji sáhla po cortenu, což je uměle korodovaná ocel, která nezabírá prostor. Stejné opatření jsme použili i vedle vjezdu do garáže a uchránili hrušeň. Okrasné i užitkové dřeviny rostou spolu, neoddělujeme je.

Zahrada si vystačí s kompostem a biologickými přípravky

Zahrada není náročná na péči. Sem tam se musí něco vyplít, díky zapojeným porostům to není často, hnojí se občas kompostem, ochranu proti mšicím a hmyzu zvládnou přípravky na biologické bázi.

Páry nad řekou se v časném ránu pomalu zvedají ke kopcům na protější stráni....
Orlíčky si vždycky dělají, co chtějí. Vysázíte vyšlechtěné bílé a ony se za pár...
Detail kopretinové louky. Jak prosté.

Hajní stráň i bílá louka před domem v sadu fungují i bez závlahy. Ta vpředu sice v největším vedru trochu zežloutne, ale pak se zase zazelená. Díky ohleduplnému přístupu, kamenným zídkám, kusům dřeva a blízkosti lesa je na zahradě hodně zvířat. Tak třeba ještěrka, kterou Eliška nazývá Ještěrčí královnou, se každý slunný den vyhřívá na buxusové kouli u vstupu.