Při přidělávání klíčů trvejte na originálním polotovaru.

Při přidělávání klíčů trvejte na originálním polotovaru. | foto: FAB

Pozor na pojišťovnu i klíč. Pět rad k vložce zámku, aby vás nevypekla

  • 28
Je to sice malý kousek kovu, ale z hlediska zabezpečení vašeho domova a majetku ten nejdůležitější, takže není radno jej podceňovat. Tady je pět praktických tipů, na co si dát pozor, aby vás vaše cylindrická vložka nevypekla.

1. Ověřte si, zda plní nároky pojišťovny

Možná si už ani nevzpomenete, kdy jste cylindrickou vložku do dveří vlastně pořizovali. Proto je nejvyšší čas ověřit si, zda vložka splňuje to, co má. Především pokud jde o nároky pojišťovny. Nejjednodušší je zajít s klíčem do zámečnictví.

„Zkušený zámečník podle klíče pozná typ vložky i její bezpečnostní třídu a rovnou vám řekne, jak na tom jste. A zda má vložka vůbec ještě certifikaci, kterou samozřejmě vyžaduje pojišťovna,“ radí Jan Hrnčíř ze společnosti Assa Abloy. Není od věci nahlédnout i do pojistné smlouvy a zkontrolovat, co všechno tam má pojišťovna uvedeno v podmínkách.

Problém je v tom, že každý výrobce pravidelně musí obnovovat certifikaci svých vložek. Pokud vložku přestane vyrábět, časem zanikne i platnost certifikace. A to v případě plnění pojistné smlouvy pak může znamenat problém. A to si pište, že každá pojišťovna vyvine maximum úsilí, aby nemusela platit.

2. Když neznačkový klíč poškodí vložku, propadá záruka

Obezřetnost se vyplatí i v případě, že si potřebujete klíče přidělat. Klíče vám dnes sice udělají na každém rohu, ale pozor, není klíč jako klíč. Vyžadujte, aby vám klíč vyrobili z originálního polotovaru, který poznáte podle loga výrobců.

„Na univerzálních neznačkových polotovarech klíčů se běžně šetří, jsou z nekvalitního materiálu. Častěji se lámou a snižují její životnost,“ varuje Hrnčíř. Navíc pokud používáte neznačkové klíče, tak vám v případě poškození vložky nebude uznána reklamace. Vaše záruka tím totiž okamžitě propadá.

3. Když ztratíte klíč, vyměňte ji

Pokud klíč ztratíte a již ho nenajdete, je potřeba za každou cenu přistoupit k výměně vložky. Nikdy totiž nemůžete vědět, kde váš klíč skončil a komu padl do rukou.

Vložku je potřeba vyměnit skutečně okamžitě, nikdy se totiž nemůžete stoprocentně spolehnout, že váš klíč někdo nezneužije. S nadsázkou se dá říct, že jakmile pustíte klíč na pět minut z ruky, můžete se s ním rovnou rozloučit.

4. Na noc se zamykejte

Taky patříte k těm, co si myslí, že stačí zastrčit klíč do zámku, a nikdo se k vám v noci nedostane? Velký omyl. Zloděj takové dveře překoná během pár vteřin.

Klíč z jedné strany jen zabraňuje zasunutí klíče z té druhé. Zloději se ovšem s klíčem neobtěžují, mají jiné nástroje. Proto svůj byt a dům vždy na noc pořádně zamkněte.

5. Nekupujte zámky od podomních prodejců

Je to neuvěřitelné, ale začínají se množit případy, kdy vložky začaly zajímat i podomní prodejce. Snaží se nalákat nízkou cenou, často však vložky neodpovídají bezpečnostním standardům a prakticky neexistuje servis.

„Nejde jen o to, že vám takový prodejce nabízí ve velké většině nekvalitní a předražený výrobek, ale také o to, že nikdy nevíte, zda si nějaký ten klíč ze sady nenechá a pak nepřijde váš byt navštívit ještě jednou - tentokrát se zcela jiným záměrem,“ varuje Hrnčíř.