Proč byste měli vzít na milost plastové květináče

Plast je hnusný, neekologický a rostliny v něm nemohou dýchat, vybalí na vás zavilí odpůrci plastových obalů květin. Přesto existují objektivní důvody, proč stojí za to naučit se je používat. Například jsou pro rostliny zdravější.
Slabé, měkké, většinou černé plastové květináče jsou určeny jen pro předpěstování mladých rostlin. Počítá se s tím, že si je po zakoupení přesadíte do vhodnější nádoby.

Slabé, měkké, většinou černé plastové květináče jsou určeny jen pro předpěstování mladých rostlin. Počítá se s tím, že si je po zakoupení přesadíte do vhodnější nádoby. | foto: shutterstock.com

"Plastové květináče jsou lehké a levné, to je důvod, proč je profesionální zahradníci používají. Je to pro ně prostě výhodné," zní další argumenty těch, co hledají negativa. A mají do určité míry pravdu. Každý zahradník skutečně uvítal, když se plastové obaly na květiny na trhu objevily. Vyřešily totiž spoustu problémů a ulehčily namáhavou práci.

A co vzhled?

Staromilci dají přednost patině, i když není pro rostliny úplně nejzdravější.Pro spoustu lidí je stále nepřijatelný "umělohmotný" vzhled plastových květináčů, to je jediný důvod nechuti k jejich používání. Neradi slyší, že má plastový květináč oproti terakotovému jakékoliv výhody. Přitom stačí obojí vtipně zkombinovat. Rostlinu zasadit do květníku plastového a místo podmisky použít líbivější terakotový či keramický obal s glazurou. Nebo třeba proutěný košík či dřevěnou bedničku s vloženou plastovou podmiskou a podobně.

Plast nic neskrývá

"Zdravotní hledisko, to byl jeden z důvodů, proč jsme zhruba před třiceti lety přivítali plastové květináče s takovým nadšením," uvádí nás do problematiky zkušená fytopatoložka neboli rostlinolékařka Eva Dušková.

"Póry ve stěnách tradičních cihlových květináčů totiž umožňují choroboplodným zárodkům v nich bez problémů přežívat. Ty pak při použití staršího květináče mohou napadnout nově vysazenou rostlinu, protože je z těch pórů nijak nedostanete. Jedině vyvařením nebo složitým máčením v dezinfekčním přípravku, který byste pak museli zase pracně vymývat a nechat odvětrávat," vysvětluje Dušková a pokračuje v argumentaci. "Oproti tomu plastový květináč můžete používat opakovaně stále dokola. Stačí ho vyčistit a umýt vodou, případně s přídavkem Sava, a víte, že je pro rostlinu v podstatě sterilní. Proto je starší plastový květináč vedle terakotového v tomto směru prostě v pohodě."

Ve stěnách cihlových květináčů se usazují soli, které se posléze vymývají do substrátu.Choroboplodné zárodky přitom pro rostliny nejsou jediným nebezpečím číhajícím v pórech cihlových květináčů. "Usazují se v nich i soli, což poznáte podle nepěkné, většinou špinavě bílé kresby na vnější straně květináče. Pak stačí, aby se změnilo například ph vody na zalévání nebo její teplota a soli se ze stěny květináče začnou vymývat do pěstebního substrátu. To neprospívá žádné květině," osvětluje nám odbornice, která dobře ví, co všechno může rostlinám ublížit.

Dnes se obecně doporučuje pěstování v kupovaném, pro určitý druh rostlin vhodném substrátu, ve kterém se půdní patogeny nevyskytují. Jiný je určen pro pokojové, jiný pro truhlíkové rostliny, další pro palmy či sukulenty. Zasadíte-li tedy rostlinu do čistého plastového květináče a použijete ten správný substrát, máte jistotu, že rostlina zakoření do zdravého prostředí.

Hospodaření s vodou

Ať chceme nebo ne, rostliny se v plastu tváří docela spokojeně.Vodu plastové květináče udrží déle, protože se odpařuje pouze povrchem půdy. Díky tomu jsou rostliny v nich pěstované méně náročné na zálivku. Celá léta se pracuje na ideální konstrukci plastového květináče tak, aby co nejideálněji nasával vodu zespodu. Vždycky ale platí, že žádnou květinu nesmíte nechat stát ve vodě. "V tomto bývají zrádné nejrůznější neprůhledné okrasné obaly květináčů, které ztěžují kontrolu stavu vody. A to bez ohledu na materiál květináče," varuje Eva Dušková před nebezpečnou nekontrolovanou zálivkou.

Překrytí substrátu kamínky se doporučuje proto, aby se tolik neodpařovala voda. Lze jimi také zakrýt, že v pěkném keramickém květináči je vložený praktický plastový.Cihlové květináče odpařují vodu celým povrchem, což pro rostlinu znamená rychlejší ztrátu vody. Zvláště v teplých letních dnech si tedy musíte hlídat, aby rostlina měla vody stále dostatek. "Z tohoto hlediska je nejvhodnější rostliny letněné přes sezonu venku na zahradě zapustit do jamky v půdě i s květináčem, přes celé léto. Pokud se jedná o rostliny například na terase, je možné povrch nádob pokrýt různými materiály nebo krytem. Například ze dřeva, kůry, kamenů a podobně, aby nedocházelo k přehřívání kořenů, ale i listů od rozpáleného okolí. Na terase nebo na balkoně bývá často jako na poušti," radí Dušková.


Není plast jako plast

Plastové obaly jsou skutečně mnohem lehčí než tradiční cihlové květináče, ať už jsou to tenké černé kontejnery nebo kvalitní, pevné plastové květináče. Znamenají snadnější manipulaci, jak pro zahradníky během pěstování rostlin, tak pro přepravu hotových rostlin určených k prodeji.

"Tenké černé plastové květináče jsou určené jen pro mladé rostliny, na jejich předpěstování v zahradnictví," vysvětlila nám rozdíly v plastových obalech zemědělská inženýrka Dana Makrlíková. Kvalitnější a pevnější květináče většinou najdete v barvě bílé, terakota nebo zelené. Ty jsou určeny pro pěstování rostlin na terasách a balkonech, hodí se ale samozřejmě i pro pokojové rostliny. "Na většinu z nich musíte po zakoupení vzít nůž a na naznačených místech je ve dně obalu opatřit odtokovými dírkami. Pokud to neuděláte, nebude mít voda například při dešti možnost odtékat a rostlina vám velice rychle zajde," upozorňuje nás na naprosto základní informaci, kterou byste se měli dozvědět od prodejce.

Pokud zakoupíte rostlinu v tenkém černém plastovém květináči, je to tedy vlastně o provizorní obal. Přitom může jít jak o rostliny pokojové, tak o sazenice, například letničky do truhlíků. V obou případech se počítá s tím, že v nich rostliny nebudete pěstovat dále, ale že je přesadíte do kvalitnější a pevnější nádoby odpovídající velikosti.

"Balkonové rostliny jako pelargónie, petúnie či fuchsie jsou vlastně většími sazenicemi. Jsou tedy už svou povahou určeny pro přesazení do truhlíků nebo ozdobných nádob. Dekorativním a na pohled příjemným obalem přitom může být třeba starý koš, uvnitř je ale třeba mít pro rostliny vhodnou a snadno manipulovatelnou nádobu. V té pak celou řadu rostlin na podzim snadno přestěhujete do vnitřních prostor, kde přečkají zimu," nabízí rozumnou kompromisní variantu Dušková.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...