Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč byste měli vzít na milost plastové květináče

Plast je hnusný, neekologický a rostliny v něm nemohou dýchat, vybalí na vás zavilí odpůrci plastových obalů květin. Přesto existují objektivní důvody, proč stojí za to naučit se je používat. Například jsou pro rostliny zdravější.
Slabé, měkké, většinou černé plastové květináče jsou určeny jen pro předpěstování mladých rostlin. Počítá se s tím, že si je po zakoupení přesadíte do vhodnější nádoby.

Slabé, měkké, většinou černé plastové květináče jsou určeny jen pro předpěstování mladých rostlin. Počítá se s tím, že si je po zakoupení přesadíte do vhodnější nádoby. | foto: shutterstock.com

"Plastové květináče jsou lehké a levné, to je důvod, proč je profesionální zahradníci používají. Je to pro ně prostě výhodné," zní další argumenty těch, co hledají negativa. A mají do určité míry pravdu. Každý zahradník skutečně uvítal, když se plastové obaly na květiny na trhu objevily. Vyřešily totiž spoustu problémů a ulehčily namáhavou práci.

A co vzhled?

Staromilci dají přednost patině, i když není pro rostliny úplně nejzdravější.Pro spoustu lidí je stále nepřijatelný "umělohmotný" vzhled plastových květináčů, to je jediný důvod nechuti k jejich používání. Neradi slyší, že má plastový květináč oproti terakotovému jakékoliv výhody. Přitom stačí obojí vtipně zkombinovat. Rostlinu zasadit do květníku plastového a místo podmisky použít líbivější terakotový či keramický obal s glazurou. Nebo třeba proutěný košík či dřevěnou bedničku s vloženou plastovou podmiskou a podobně.

Plast nic neskrývá

"Zdravotní hledisko, to byl jeden z důvodů, proč jsme zhruba před třiceti lety přivítali plastové květináče s takovým nadšením," uvádí nás do problematiky zkušená fytopatoložka neboli rostlinolékařka Eva Dušková.

"Póry ve stěnách tradičních cihlových květináčů totiž umožňují choroboplodným zárodkům v nich bez problémů přežívat. Ty pak při použití staršího květináče mohou napadnout nově vysazenou rostlinu, protože je z těch pórů nijak nedostanete. Jedině vyvařením nebo složitým máčením v dezinfekčním přípravku, který byste pak museli zase pracně vymývat a nechat odvětrávat," vysvětluje Dušková a pokračuje v argumentaci. "Oproti tomu plastový květináč můžete používat opakovaně stále dokola. Stačí ho vyčistit a umýt vodou, případně s přídavkem Sava, a víte, že je pro rostlinu v podstatě sterilní. Proto je starší plastový květináč vedle terakotového v tomto směru prostě v pohodě."

Ve stěnách cihlových květináčů se usazují soli, které se posléze vymývají do substrátu.Choroboplodné zárodky přitom pro rostliny nejsou jediným nebezpečím číhajícím v pórech cihlových květináčů. "Usazují se v nich i soli, což poznáte podle nepěkné, většinou špinavě bílé kresby na vnější straně květináče. Pak stačí, aby se změnilo například ph vody na zalévání nebo její teplota a soli se ze stěny květináče začnou vymývat do pěstebního substrátu. To neprospívá žádné květině," osvětluje nám odbornice, která dobře ví, co všechno může rostlinám ublížit.

Dnes se obecně doporučuje pěstování v kupovaném, pro určitý druh rostlin vhodném substrátu, ve kterém se půdní patogeny nevyskytují. Jiný je určen pro pokojové, jiný pro truhlíkové rostliny, další pro palmy či sukulenty. Zasadíte-li tedy rostlinu do čistého plastového květináče a použijete ten správný substrát, máte jistotu, že rostlina zakoření do zdravého prostředí.

Hospodaření s vodou

Ať chceme nebo ne, rostliny se v plastu tváří docela spokojeně.Vodu plastové květináče udrží déle, protože se odpařuje pouze povrchem půdy. Díky tomu jsou rostliny v nich pěstované méně náročné na zálivku. Celá léta se pracuje na ideální konstrukci plastového květináče tak, aby co nejideálněji nasával vodu zespodu. Vždycky ale platí, že žádnou květinu nesmíte nechat stát ve vodě. "V tomto bývají zrádné nejrůznější neprůhledné okrasné obaly květináčů, které ztěžují kontrolu stavu vody. A to bez ohledu na materiál květináče," varuje Eva Dušková před nebezpečnou nekontrolovanou zálivkou.

Překrytí substrátu kamínky se doporučuje proto, aby se tolik neodpařovala voda. Lze jimi také zakrýt, že v pěkném keramickém květináči je vložený praktický plastový.Cihlové květináče odpařují vodu celým povrchem, což pro rostlinu znamená rychlejší ztrátu vody. Zvláště v teplých letních dnech si tedy musíte hlídat, aby rostlina měla vody stále dostatek. "Z tohoto hlediska je nejvhodnější rostliny letněné přes sezonu venku na zahradě zapustit do jamky v půdě i s květináčem, přes celé léto. Pokud se jedná o rostliny například na terase, je možné povrch nádob pokrýt různými materiály nebo krytem. Například ze dřeva, kůry, kamenů a podobně, aby nedocházelo k přehřívání kořenů, ale i listů od rozpáleného okolí. Na terase nebo na balkoně bývá často jako na poušti," radí Dušková.


Není plast jako plast

Plastové obaly jsou skutečně mnohem lehčí než tradiční cihlové květináče, ať už jsou to tenké černé kontejnery nebo kvalitní, pevné plastové květináče. Znamenají snadnější manipulaci, jak pro zahradníky během pěstování rostlin, tak pro přepravu hotových rostlin určených k prodeji.

"Tenké černé plastové květináče jsou určené jen pro mladé rostliny, na jejich předpěstování v zahradnictví," vysvětlila nám rozdíly v plastových obalech zemědělská inženýrka Dana Makrlíková. Kvalitnější a pevnější květináče většinou najdete v barvě bílé, terakota nebo zelené. Ty jsou určeny pro pěstování rostlin na terasách a balkonech, hodí se ale samozřejmě i pro pokojové rostliny. "Na většinu z nich musíte po zakoupení vzít nůž a na naznačených místech je ve dně obalu opatřit odtokovými dírkami. Pokud to neuděláte, nebude mít voda například při dešti možnost odtékat a rostlina vám velice rychle zajde," upozorňuje nás na naprosto základní informaci, kterou byste se měli dozvědět od prodejce.

Pokud zakoupíte rostlinu v tenkém černém plastovém květináči, je to tedy vlastně o provizorní obal. Přitom může jít jak o rostliny pokojové, tak o sazenice, například letničky do truhlíků. V obou případech se počítá s tím, že v nich rostliny nebudete pěstovat dále, ale že je přesadíte do kvalitnější a pevnější nádoby odpovídající velikosti.

"Balkonové rostliny jako pelargónie, petúnie či fuchsie jsou vlastně většími sazenicemi. Jsou tedy už svou povahou určeny pro přesazení do truhlíků nebo ozdobných nádob. Dekorativním a na pohled příjemným obalem přitom může být třeba starý koš, uvnitř je ale třeba mít pro rostliny vhodnou a snadno manipulovatelnou nádobu. V té pak celou řadu rostlin na podzim snadno přestěhujete do vnitřních prostor, kde přečkají zimu," nabízí rozumnou kompromisní variantu Dušková.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Pronájem více kanceláří nebo i jednotlivě
Pronájem více kanceláří nebo i jednotlivě

Hrnčířská, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
16 500 Kč/měsíc

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025