Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophyla) s velkými kulovitými květy vydrží kvést celé léto a rozzáří i stinné kouty zahrady

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophyla) s velkými kulovitými květy vydrží kvést celé léto a rozzáří i stinné kouty zahrady | foto: shutterstock.com

Proč hortenzie nekvetou a mění barvu: potřebují hliník a správný řez

  • 8
Koupíte si nádhernou, bohatě kvetoucí modrou hortenzii, vysadíte ji na zahradu a za rok se dočkáte jen zeleného keříku bez květů. Stačí vědět, jak se o ni postarat, a může být opět obsypaná modrými květy. Případně můžete začít pěstovat i hortenzii popínavou či stromkovou.

Modrá a růžová kulovitá květenství velkokvětých hortenzií (Hydrangea macrophylla) patří mezi klasiku letních zahrad. Vydrží kvést celé léto a rozzáří i stinné kouty.

Správná péče

Z hortenzií můžete vytvořit i živý plot Většina dnes pěstovaných odrůd hortenzií byla ozdobou zahrad již za časů našich babiček. Vydrží totiž mráz, podobně jako růže, takže je můžete bez obav pěstovat ve volné půdě na zahradě.

Ke zdárnému růstu potřebují polostinné stanoviště chráněné před větrem a kyselou, mírně vlhkou půdu. Ideální jsou severní a západní polohy. Při výsadbě se vyplatí přidat jim rašelinu, která půdu okyselí.

Vyžadují vydatnou zálivku, ale nikoli stálé přemokření. Pozor také na kvalitu vody, ideální je měkká dešťová. Dbejte přitom také na vyváženou výživu a hlavně hortenzii nepřehnojujte dusíkatými hnojivy. Prudce vyhnané letorosty by totiž nestačily vyzrát a v zimě by namrzly.

Při výsadbě je dobré hortenziím přidat rašelinu, která půdu okyselí Keře hortenzií je vhodné mulčovat rozdrcenou borkou nebo dřevěnými štěpky. Nejenže udrží půdu bez plevelů, zadržují vláhu a dodávají humus, ale v zimě rostliny ochrání před velkým promrznutím.

Před mrazivým zimním počasím je vhodné zakrýt nadzemní části rostlin chvojím a oblast kořenů chránit silnou vrstvou listí. Pokud při velkých mrazech nadzemní výhony zmrznou, kořenová část by měla zůstat nepoškozená. V tom případě hortenzie znovu obroste.

Proč některé hortenzie málo kvetou?

Důvodů může být hned několik:
- příliš silné mrazy a namrznutí letorostů,
- nadměrné hnojení, které způsobí špatné vyzrávání letorostů,
- vlhko během tvorby květu od června do srpna je, pak rostliny prorůstají a nenasazují na květ,
- byl špatně proveden zpětný (zkracovací) řez, tzn., že květní výhony byly odstřihnuty se dřevem posledního roku.

Co pro bohaté kvetení udělat:

Aby vám hortenzie velkokvěté v následujícím roce opět bohatě kvetly, nesmíte je na podzim nebo zjara ostříhat. Připravili byste se o květy, které se zakládají již během minulého léta. Platí, že u hortenzie se mají vždy na jaře odstranit suché a překrývající se větve, dále větve slabé a odkvetlé. Pro vytvoření silných květních pupenů poté keř ořežte až nad 3. nebo 4. očkem (= pupenem). Výhony přímo ukončené květním pupenem nezastřihávejte vůbec.

Proč hortenzie mění barvu květů?

Při správné péči vám hortenzie krásně pokvetou celé léto. Keře modrých hortenzií v japonské zahraděHortenzie mění barvu květů jako lakmus, proto vám modře kvetoucí hortenzie příští rok klidně vykvete růžově. Může za to nedostatek hliníku v půdě. S hliníkem se totiž pevně váže v květech obsažené barvivo, které způsobuje modré zbarvení. A hliník je volně přístupný pouze v kyselých půdách.

V půdě s pH 3,5 až 4,5 se druhy s růžovými květenstvími zbarvují modře, ty s červenými fialově. V půdách s reakcí pH 5,5 až 6,0 jsou květy růžové a červené. Neutrální reakce pH (kolem 6,5 až 7,0) hortenziím dokonce škodí a dochází k chlorózám, tedy žloutnutí listů.

Pokud chcete docílit modrého vybarvení květů, přidávejte do půdy kamenec hlinitoamonný. Vodou s kamencem rostliny zalévejte i během nakvétání. Kromě toho můžete přihnojovat hortenzie speciálním hnojivem pro modré hortenzie, které také obsahuje hliník. Volné ionty hliníku pak reagují s barvivem obsaženým v květech a mění jeho odstín. Pozor, z bílých odrůd ale neuděláte modré nebo fialové ani přidáním hliníku.


Další druhy hortenzií

Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) vytváří velké, většinou bílé kulovité květenství, od léta do počátku podzimuHortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) vytváří velké, většinou bílé kulovité květenství od léta do počátku podzimu, dorůstá až do 1,5 metru. Abyste dosáhli intenzivního kvetení obrovských kulovitých květů, každé jaro sestříhejte všechny výhony na výšku 15 až 20 cm od země.

Hortenzii latnatou ( Hydrangea paniculata), až 2 metry vysoký keř s nízkým kmínkem, snadno rozpoznáte podle květních kuželů dlouhých 20 až 30 cmHortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) je až 2 metry vysoký keř s nízkým kmínkem. Snadno ji rozpoznáte podle květních kuželů dlouhých 20 až 30 cm, které kvetou od poloviny léta na letošních výhoncích. Nejčastější odrůdou je "Grandiflora".
Řez můžete obměňovat. Pokud mají keře velké latnaté květy, stříhejte výhonky ještě koncem roku až po místo, kde vyrůstají ze starého dřeva. Chcete-li, aby se keře víc rozrůstaly, odřežte jen 10 až 20 cm dlouhé jednoleté výhonky. Neřezané keře mají tendenci rozrůstat se do výšky i šířky, potom však nesnadno rozkvétají.

Hortenzie Sargentova ( Hydrangea  sargentiana ) Hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentiana ) dorůstá výšky 2 metrů a je nápadná silnými výhony a velkými listy s hustým, sametovým, zpočátku fialovým zbarvením. V červenci a srpnu vytváří ploché talířovité květy, které jsou zvenku bílé a uvnitř načervenalé.
Protože raší poměrně brzy, nové výhonky jsou často vystavené pozdním jarním mrazům. Řez se tedy provádí až v květnu. Zmrzlé vrcholy výhonků a odkvetlé okolíky, které jsou viditelně zbarvené do černa, se odstraňují po nejbližší boční výhonek nebo silný pár pupenů.

Popínavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) je popínavá hortenzie, která roste i ve stínu. Můžete ji nechat obrůst staré stromy, zdi a pilíře, což vypadá nádherně. Výhodou je i to, že nepotřebuje řez. Bílá plochá květenství se objevují především v červnu a červenci.