VIDEO: Pohled na Prahu z výšky dva kilometry. V Království železnic

  • 1
Interaktivní model Prahy o úctyhodné ploše 115 čtverečních metrů zpřístupnili na pražském Smíchově. Severní hrana modelu končí na úrovni Botanické zahrady v Troji, západní hranici tvoří motolská nemocnice, východní Balabenka a jižní oblast Chodova.

Model představuje 11 a půl tisíce hektarů plochy hlavního města. "Pro představu, je to zhruba plocha 24 tisíc fotbalových hřišť," přibližuje rozsah modelu Rudolf Pospíšil, marketingový manažer expozice Království železnic, jejíž součástí se model stal.

Model Prahy, v zadní části vlevo Pražský hrad

Model Prahy – celkový pohled na Pražský hrad

Model Prahy, celkový pohled na Smíchov

V podstatě je to urbanistický model Prahy, vytvářený mezi lety 1980 až 2000. Je modulový a sestává zhruba z tří set kostek, na kterých se pracovalo postupně . Jeho původním účelem bylo posuzování vlivu nových staveb na charakter města.

Cesta modelu Prahy z depozitářů mezi lidi

Vytváření urbanistického modelu skončilo v době, kdy ke slovu začaly přicházet počítačové vizualizace a CAD aplikace (programy pro architekty). Tehdy se rozhodlo, že do budoucna se ke stejným účelům bude využívat počítačový model. Ten původní byl uložen do depozitáře, jen část modelů s centrem Prahy byla vystavena na magistrátu.

Po deseti letech Útvar rozvoje hlavního města Prahy vyhlásil výběrové řízení na využití uskladněného modelu. A Království železnic se pro něj zdá být docela ideálním místem, i když vláčky do něj nikdy zakomponovány nebudou.

Model Prahy, pohled na Nusle

"Model má nezanedbatelnou finanční i historickou hodnotu, proto se do něj nesmí nijak zasahovat. Přesto se nám podařilo zatraktivnit ho pro návštěvníky tím, že jsme ho opatřili kiosky s dotykovými obrazovkami, které ovládají všesměrové kamery," přibližuje Pospíšil možnosti současné podoby modelu.

V praxi to znamená, že si každý návštěvník může u dotykového monitoru vybrat konkrétní objekt z již nadefinovaných a nebo si zcela volně vybrat stavbu, která ho zajímá, aby se podíval na detaily. K danému místu se díky Pražské informační službě, partnerovi projektu, zobrazí na monitoru informace o historii a současnosti objektu. Případně i fotografie současné podoby objektu, pokud existují.

Simulace stavu Vltavy za povodní 2002 a další projekce

Model Prahy, světelná projekce pražských parků

Model Prahy, světelná projekce Vyšehradu

Model Prahy, světelná projekce povodně v roce 2002

Na model se dokonce dá i promítat celá řada scén. "Můžete si vybrat například projekci situace, jak vypadala Vltava při kulminaci srpnových povodní před devíti lety. Také si můžete zviditelnit pražské ostrovy, mosty, výběr kostelních věží, parky, základní komunikační systém, sportoviště, národní kulturní památky a další objekty. Zatím je jich 200, další možnosti projekcí připravujeme," slibuje Pospíšil.

Interaktivní model Prahy je v areálu Království železnic samostatnou expozicí, návštěvníci si tedy mohou zaplatit kombinované vstupné na obě výstavy nebo čistě jen prohlídku modelu.

Veřejnost má možnost vidět model vcelku v podstatě poprvé. Nepočítáme-li jedinou prezentaci na veletrhu For Arch, která s sebou přinesla nenávratnou ztrátu některých objektů, například Průmyslového paláce na Výstavišti.