Propagační obrázek bude nejspíše fotomontáž, takto nikdy mobil nemůže svítit.

Propagační obrázek bude nejspíše fotomontáž, takto nikdy mobil nemůže svítit. | foto: Luckies

Promítačku na mobil si nekupujte, vyhodíte tak šest stovek z okna

  • 16
Domácí projektory z papíru nejsou žádnou novinkou. V Británii se nyní začíná prodávat zařízení, které slibuje, že displej mobilního telefonu dokáže promítat na zeď.

Projektor stojí 16 liber (asi 552 korun) a vzhledem k tomu, jak se podobné „blbůstky“ dokážou rychle šířit světem, lze předpokládat prodej i u nás. Vyvinula ho londýnská společnost Luckies. Obrázky i video na jejich stránkách vypadají velmi sugestivně.

V diskuzích kolem tohoto přístroje se objevilo plno koumáků, kteří dokazovali, že něco takového můžete vyrobit za tři dolary z obyčejné lupy a krabice od bot. S domácí výrobou to však není tak jednoduché, jak to vypadá. Musíte vědět, jaké parametry čočky k promítání budete potřebovat, jaké vzdálenosti od čočky budou mít zobrazovaný a promítaný předmět.

Počítejte s námi

Kdo si ještě troufne na středoškolskou matematiku, vzpomene si na vzoreček:

1/a + 1/a´ = 1/f (a = vzdálenost zdroje obrazu, a´ = vzdálenost promítaného obrazu, f = ohnisková vzdálenost čočky)

Po dosazení například a = 0,2 m, a´ = 0,5 m dostanete ohniskovou vzdálenost 0,14 m. Převrácená hodnota ohniska určuje počet dioptrií (D), tedy asi sedm.

Jenže to pořád ještě nevíte, jakou lupu si máte koupit. Potřebujete v obchodě říct, kolikrát má zvětšovat. Zvětšení vypočítáte podle vzorce D/4 + 1, v našem případě tedy asi 2,75. Podle toho, jakou lupu seženete, budete zpětně počítat vzdálenosti. U čínských lup za 30 korun z papírnictví se nedozvíte jejich parametry. U lupy v optice ano, rozhodně však se třemi dolary nevystačíte, tady počítejte s cenami ve stokorunách.

To nemůže fungovat

A až to všechno vypočítáte a sestrojíte, zjistíte to, co jste si měli uvědomit už na začátku. Že jako hračka a pomůcka k procvičení mozkových závitů je to dobré, v praxi však nepoužitelné. Představte si, že energii světla mobilu rozptýlíte na mnohem větší plochu, tudíž tolikrát se zmenší i svítivost.

Když jsme udělali pokus s krabicí od bot, zkoušeli jsme promítat v úplně temné místnost (WC). Výsledky byly žalostné, a to byla úhlopříčka slabých 30 centimetrů. A to ještě musíte nastavit zobrazování displeje tak, aby se lupou převrácený obraz srovnal do normální polohy.

Zatím, zdá se, že levné řešení pro digitální promítání neexistuje. Vždyť i u „levného“ kapesního projektoru za pět tisíc korun si lidé stěžují, že nejsou nadšeni jeho nízkou svítivostí. Praktická použitelnost pro domácnosti začíná někde kolem 10 tisíc korun. Tam už se však ztrácí původní účel, tedy pomocí levného řešení využít smartphone.