Než vyjedete do terénu, zopakujte si povely.

Než vyjedete do terénu, zopakujte si povely. | foto: Profimedia.cz

Pět věcí, na které byste si měli dát pozor při první projížďce se psem

  • 16
Vyrazit se psem na první jarní vyjížďku na kole je v tomto počasí lákavá představa. Dejte však pozor na drobná rizika, která mohou zážitek pokazit. Například ne každý povrch je pro „pozimní“ vyjížďku vhodný. Také si se psem zopakujte povely a nezapomínejte pít. Oba.

Také stále častěji pokukujete po svém kole, které jste v listopadu uložili k zimnímu spánku? Přečtěte si před startem našich pět rad, jak se s prvním „pozimním“ výletem nejlépe popasovat. Pak si vyjížďku užijete skvěle vy i váš pes.

1 Ne každá lokalita je po zimě vhodná

Určitě máte své oblíbené letní lokality. Ne každá však bude vhodná na takto ranou vyjížďku. Je třeba si uvědomit, že některé povrchy mohou být stále ještě nasolené po ustupující zimě, nebo se na nich může válet drobný posypový štěrk, který by byl pro tlapky vašeho pejska skutečným peklem. Jakmile pes začne „táhnout“, bude mu vadit i hrubší povrch, třeba beton. 

Vhodné nejsou ani příliš rozmoklé pěšiny a cesty, kde hrozí úraz pro změnu vám. Nejvhodnější tedy bude širší cesta s dostatečně pevným přírodním povrchem, kde se nemusíte bát ani jednoho. 

Rozhodně myslete také na délku trasy - vy máte třeba mnoho sil a chuti najet napoprvé co nejvíce kilometrů, ale pro psa, přestože za vámi ochotně poběží jakkoliv dlouho, je nejlepší začít spíše s kratší trasou a postupně přidávat.

2 Způsob vedení - zopakujte si povely

I když se říká, že jízda na kole se nezapomíná, pro vašeho psa to nemusí být úplně pravda. Pokud není vyložený profesionál, bude určitě na místě zopakovat si několik základních povelů. 

Pokud nebyl pejsek dlouho na pořádné vycházce, nechte ho nejprve znovu si zvyknout na okolní provoz, poté vyzkoušejte chůzi u nohy a povel „ke kolu“. Samozřejmostí je i povel „stůj“, bez jehož zvládnutí se nepouštějte vůbec na cesty s provozem (ať už motorovým nebo cyklistickým).

Velmi nebezpečné a kontroverzní je volit na vyjížďky se psem frekventované cyklostezky, kde se navíc často pohybuje i množství bruslařů. V takových místech máte nakročeno k úrazu - buď vlastnímu, nebo jiného účastníka provozu, který se spolehlivě zamotá do vašeho vodítka.

Celou cestu nezapomínejte sledovat tempo vašeho psa. Jakmile začne zaostávat, přizpůsobte se jeho rychlosti, případně udělejte pauzu.

3 Pijte na každé zastávce - oba

Na výletě nesmíte podcenit hydrataci organismu (jak svoji, tak psa). Chladné počasí bez přímého slunce může velmi často potlačovat přirozený pocit žízně. 

I při jízdě v chladném počasí se však zapotíme a budeme potřebovat doplnit tekutiny, proto je třeba na pití myslet programově. Navíc jestli psa cestou odměňujete pamlsky nebo ještě před jízdou snědl suché granule, měl by být příjem vody ještě mírně vyšší. Nezapomeňte jí vzít dostatek v lahvi a psovi ji nabízejte při každém zastavení - speciální misky nebo lahve uzpůsobené pro pití v terénu dnes seženete v každém zverimexu.

4 Dobrá strava je základ

Věděli jste, že velká část běžně dostupných granulí má díky obsahu syntetických konzervantů, barviv a aromat tendenci ničit přirozené bakteriální prostředí uvnitř žaludku a střev? Nerovnováha střevní mikroflóry může vést k trávicím potížím, zhoršené imunitě i pomalejší regeneraci sil. 

Pokud chcete, aby byl pro vašeho psa pohyb stejným potěšením jako pro vás, pečlivě vybírejte kvalitní krmivo. Hlavní složka by rozhodně neměla být tvořena „vedlejšími produkty živočišného původu“ nebo „masovými deriváty“. Proveďte také rychlý test vhozením granulí do sklenice vody - pokud do 30 minut nabobtnají nebo se začnou rozpouštět, krmivo nebude příliš kvalitní a měli byste přemýšlet o lepší alternativě. 

Nekvalitního krmiva může pes zkonzumovat pořádnou dávku, a stále z něj nezíská potřebnou energii. To může být (nejen) u první fyzicky namáhavé aktivity po zimě opravdu znát.

5 Jak nejrychleji ven ze zimního módu

Pravdou je, že po zimě může být psí organismus oslabený. K tomu, aby co nejrychleji „naběhl“ a přetvořil tukové izolační zásoby na svalovou hmotu, mohou pomoci také některé doplňky stravy. 

Stále oblíbenější je v tomto ohledu segment probiotik typu teracid, která podporují imunomodulaci a přitom organismus nijak nezatíží. Tyto doplňky mají na rozdíl od běžných probiotik odlišné složení bakteriálních kmenů - obsahují kromě laktobacilů také kmeny streptokoků nebo laktokoků – a dokáží tak lépe podpořit vnitřní metabolické procesy včetně podpory imunity.