V přírodě hlívu najdete na listnatých stromech, nejčastěji na buku | foto: shutterstock.com

Prosincové houby, které poslouží i na štědrovečerní stůl

  • 1
Odmítáte na Vánoce rybu, každoroční řízek vám už ale leze krkem? Udělejte si procházku do lesa a podivíte se, kolik chutných hub i v tomto období najdete.

Čerstvou penízovku přidejte do vánočního bramborového salátuNezkušeným houbařům se to může zdát přehnané, ale prosincová příroda dokáže vytvořit ideální podmínky pro růst chuťově nejen velmi vynikajících, ale dokonce i léčivých hub. Jednou z nich je penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) nazývaná také královnou zimy nebo dokonce vánoční houbou. Druhou hlíva ústřičná (Pleurotus ostereatus), kterou objevíte i v každém dobře zásobeném supermarketu, případně si ji můžete sami pěstovat. Pěstební substrát si objednáte přes internet, zařídíte se podle přiložených pokynů a za nějaký čas sklízíte vlastní úrodu – jednodušší už to být nemůže.

Elixír zdraví

Plodnice hlívy jsou křehké, mají bílou dřeň a umí přejímat chutě, proto mohou bez problémů chutnat i jako rybí masoNejenže jde v obou případech o dobré a jedlé houby, skutečně jsou i léčivé. Nebude to náhoda, že některé civilizační choroby se mezi skalními houbaři téměř nevyskytují. Největší zásluhu na tom mají především glukany v obou uvedených houbách obsažené, což jsou polysacharidy vyživující buňky obranyschopnosti organismu (tedy makrofáty, mikrofágy, leukocyty a lymfocyty). Tyto buňky neustále kolují tělem člověka s cílem najít a zničit všechno cizí a našemu tělu nepřátelské. A k maximální aktivitě je stimulují právě glukany, které tak pomáhají naše tělo naladit k maximální obraně. To není v zimním období k zahození.

Léčivé účinky

Jaký je konkrétní přínos dostatečného množství glukanů pro lidský organismus? Uvedený výčet příznivých účinků není úplný, přesto si mezi nimi určitě najdete ten, který by měl blahodárný význam právě pro vás:

Pokud jste hlívu ještě neochutnali, zkuste to1. Urychlují přirozenou regeneraci buněk a jsou proto úspěšně využívány při léčbě onemocnění jater, cukrovky, astmatu, alergiích, upravují krevní tlak, zlepšují funkci prostaty.

2. Zvyšují čisticí schopnost buněk zajišťujících obranyschopnost organismu a podporují tak přirozené odstraňování toxinů, alergenů, cholesterolu a nežádoucích látek ze stravy a léčiv).

3. Chrání zdravé buňky při chemoterapii a ozařování a podporují krvetvorbu, proto jsou ideální jako doplňková léčba nádorových onemocnění a leukémie.

4. Urychlují jakoukoliv léčbu a napomáhají lepšímu vstřebávání vitamínů, protože zlepšují metabolismus.

5. Pomáhají při únavě, stresu, depresích, nejrůznějších zátěžových stavech, rekonvalescenci a zmírňují účinky elektrického smogu.

Kde hledat a kde nakupovat?

Hlívu i další houby lze pěstovat na dřevěných špalcích, větvích, pařezech, pilinách listnatých stromů a krátkodobě i na řezané slámě Hlíva vyrůstá ve velkých trsech na živém i mrtvém dřevě listnatých stromů, tedy nejen na stromech stojících, ale i padlých a na pařezech. Nejčastěji ji najdete na buku, jilmu, vrbě či topolu, ale i na listnáčích na zahradě. V kuchyni z ní uděláte třeba i držkovou polévku. Penízovka roste rovněž na živém i mrtvém dřevě listnáčů – kromě vrby, topolu a jilmu si oblíbila i lípu a opět jí ke spokojenému růstu stačí i starý pařez. Vynikající je do polévek, přidat ji můžete i do silvestrovského rosolu z huspeniny s hráškem a mrkvičkou.

Pokud v lese či na zahradě nepochodíte, nevadí. Přinejmenším hlívu ústřičnou dnes koupíte v každém dobře zásobeném supermarketu. Nebo zavítejte do pražské Lípové ulice číslo 4. Odtud určitě neodejdete s prázdnou.

Štědrovečerní houbové recepty

"Kapr" bez kostí
Do trojbalu můžete hlívě přidat i bylinky a servírovat ji nejen s klasickým bramborovým salátem jako rybu podle našeho receptu, ale i s oblíbenou omáčkou Chuť obalované ryby získáte s hlívou ústřičnou raz dva. Stačí čerstvá očištěná plodnice hlívy, kterou z obou stran potřete sardelovou pastou (nebo tuňákovou či lososovou – podle chuti) a obalíte ji v trojbalu stejně, jako kdybyste připravovali smaženého kapra. Správně osmažené kousky můžete podstrčit i dětem, ani nepoznají, že jde o houbu a máte jistotu, že jim kostička v krku nehrozí.

Bramborový salát se sametkou
"Sametka“ je dalším lidovým názvem pro penízovku sametonohou, jejíž čerstvé plodnice vám chuťově úžasně obohatí váš domácí bramborový salát. Čerstvě nasbírané plodnice jednoduše očistíte a vložíte alespoň na deset minut do vlažné vody, aby zregenerovaly. Nemusíte je ani vařit, ale rovnou, v čerstvém stavu je nadrobno nasekejte a zamíchejte do salátu. Můžete se spolehnout, že bude vynikající.