Protihluková stěna v pražských Lahovicích se konečně dočkala opatření na...

Protihluková stěna v pražských Lahovicích se konečně dočkala opatření na ochranu ptáků proti nárazům do skel. | foto: Česká společnost ornitologická

Mrtvých ptáků kvůli proskleným stěnám přibývá. Řešení je přitom snadné

  • 33
Nárazy ptáků do skleněných stěn jsou jednou z nejčastějších příčin jejich úhynu způsobených člověkem. Ptáci je prostě nevidí. V hustě zastavěné české krajině je takových nástrah plno a stále přibývají další. Přitom to mohou snadno vyřešit samolepky.

Právě prevence nárazů ptáků do transparentních nebo reflexívních výplní je jedním z nejožehavějších konfliktů mezi člověkem a ptáky, o jehož řešení Česká společnost ornitologická (ČSO) dlouhodobě usiluje. Po nárazu do nezabezpečených skel totiž po celé Evropě hynou miliony ptáků a netýká se to zdaleka jen průhledných protihlukových stěn, ale i občanské a bytové zástavby či skleníků (více v předchozím článku zde).

Ptákům se snad konečně blýská na lepší časy

„Málokdo si uvědomuje, jak je sklo a další materiály s podobnými vlastnostmi pro ptáky nebezpečné. Ve škole ani v systému postgraduálního vzdělávání se architekti ani projektanti o tomto úskalí nedozvědí, ačkoli se s nárazy ptáků do skel setkal snad každý z nás,” říká Lukáš Viktora z ČSO.

Závažnost problému srovnatelného s úhyny ptáků způsobenými dopravou nebo energetikou snad konečně přispěla k tomu, že si ho uvědomuje jak Ministerstvo životního prostředí, tak i odbory životního prostředí krajských úřadů a realita se pozvolna začíná měnit.

Stranou nezůstává ani rezort dopravy, protože mezi velmi rizikové stavby patří transparentní výplně protihlukových stěn podél silnic a železničních koridorů, donedávna jen minimálně zabezpečované. Účinná prevence je přitom známá, jen je třeba o ní vědět a dostupných poznatků využívat. Protihluková stěna na Strakonické ulici v Praze, kde byly v posledních letech zaznamenány desítky případů úhynů ptáků, je toho zářným příkladem. 

„Po konzultaci s Českou společností ornitologickou jsme v září letošního roku zabezpečili protihlukovou stěnu v pražských Lahovicích polepem vertikálně orientovanými pruhy speciální folie. Podobná opatření připravujeme také pro další stěny,” říká Tomáš Benda z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

S jejich vytipováním silničářům pomohou ornitologové, ale na nebezpečné stěny může upozornit i veřejnost. „Poměrně jednoduchým opatřením tak můžeme zásadně snížit počty úhynů,” vyzývá Benda ke spolupráci v zájmu ochrany opeřenců veřejnost.

Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že realizaci opatření k ochraně ptáků a dalších živočichů bude možné podpořit i v rámci připravovaného Operačního programu životní prostředí pro období let 2014 až 2020. Návrh operačního programu byl nyní zaslán ke schválení Evropské komisi a jeho čerpání bude možné od roku 2015.