Proti vzteklině už psa nemusíte nechat očkovat každý rok - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proti vzteklině už psa nemusíte nechat očkovat každý rok

  2:00
Psinka, hepatitida, parvoviróza. Přečtěte si, které další nemoci číhají na vašeho psa a jak se proti nim bránit.

Očkování proti vzteklině je ze zákona povinné | foto: Profimedia.cz

Proč se psi očkují
 
Očkování ovlivňuje psí imunitní systém. Vytváří se zásoba protilátek, díky níž se pes později ubrání onemocnění, proti kterému byl očkován. Protilátky samotné si lze představit jako určitý druh armády. Ta v sobě zahrnuje průzkumníky neustále připravené nepřítele vyhledat, zmapovat jeho výskyt a přesně jej identifikovat. Pokud k něčemu takovému dojde, zburcují průzkumníci další vojsko a to nepřítele ničí.        
  
Očkování psů je možné rozdělit do dvou kategorií. Ta první se vztahuje k infekčním onemocněním ohrožujícím přímo psa. Je to např. očkování proti psince, parvoviróze, leptospiróze, infekčnímu zánětu jater, borelióze, psincovému kašli atd. Druhá kategorie vychází ze zákona o veterinární péči a jedná se o povinné očkování proti vzteklině.
 
Základní pravidla pro očkování

I očkování psů má svá pravidla. Jejich dodržení podpoří vytvoření dostatečné hladiny protilátek.
 
  • Očkovat by se měl pouze zdravý pes, štěně nechte důkladně odčervit.
  • Mezi odčervením a očkováním se doporučuje alespoň desetidenní časový rozestup.
  • Není vhodné očkovat štěně, které mění nebo bude měnit prostředí. V praxi to znamená, že není rozumné naočkovat štěňata a v krátké době je předávat novým majitelům nebo vzít si štěně od chovatele a hned ho nechat očkovat. Počítejte s tím, že malý organismus potřebuje alespoň týden na to, aby se vyrovnal s novým prostředím. Hovoří se o minimální době potřebné k aklimatizaci.
  • Minimálně týden po očkování nevystavujte psa mimořádné námaze. Co je zvyklý dělat, dělat může. Není ale rozumné vzít čerstvě očkovaného psa a jít s ním pochod Praha - Prčice nebo zvíře zvyklé spát s majitelkou pod peřinou přemístit do venkovní boudy.
  • Zvolená očkovací látka by měla odpovídat věku očkovaného zvířete. Na trhu jsou vakcíny vhodné pro štěňata, psy dospělé i psy řazené mezi seniory.
  • Očkování provádí odborně způsobilý pracovník veterinárního zařízení. Při manipulaci s vakcínami je třeba dodržovat určité zásady, které laikovi někdy unikají. Do této oblasti patří expirace (doba použitelnosti) vakcín, jejich skladování a nakonec i přímo aplikace.
  • Provedené očkování si nechte okamžitě potvrdit do očkovacího průkazu. Zaznamenán by měl být typ použité vakcíny, datum očkování a podpis příslušného veterináře.     
c460

Majitele psa by neměla zajímat jen pravidla pro vakcinaci, ale také kdy a proti čemu očkovat. Hovoří se o tzv. vakcinačním schématu, tedy jakémsi očkovacím plánu. Velkou roli samozřejmě hraje nákazová situace, věk psa a typ použité vakcíny. Rozhodnutí v této oblasti by mělo příslušet ošetřujícímu veterináři.

. Státní veterinární správa a vzteklina

V tiskovém prohlášení Státní veterinární správy ČR bylo o změně očkování proti vzteklině řečeno:

Na základě ustanovení novely veterinárního zákona je nyní možné při povinné vakcinaci psů, koček a fretek proti vzteklině brát ohled na trvání imunity, kterou zaručuje výrobce použité vakcíny. Jde o to, že dosud bylo povinné bez ohledu na použitou vakcínu každoročně psy, kočky a fretky přeočkovávat. Vzhledem tomu, že na trhu jsou vakcíny od různých výrobců, kteří zaručují imunitu delší než jeden rok, bere tuto skutečnost na vědomí i současná schválená novela veterinárního zákona. Ze současných 19 vakcín, které jsou na trhu, zaručuje dvanáctiměsíční imunitu celkem 16, z toho dvě i dvouletou, dále jedna šestiměsíční a dvě tříletou imunitu. V případě potvrzení vakcinace proti vzteklině uvedeného v pase je třeba dbát na uvedení imunity a dodržení uvedeného data, aby cestující do ciziny neměli v zahraničí problémy.


Většina vakcinací je zaměřená na ochranu psa. Do určité míry záleží na jeho majiteli, jak moc mu na čtyřnohém kamarádovi záleží a zda do něj chce, či nechce investovat čas a peníze. Některé akce mají očkování ve veterinárních podmínkách.
To ovšem neplatí u očkování proti vzteklině, které se provádí u psů starších tří měsíců. Je od roku 1953 ze zákona povinné. Díky tomu a celé řadě dalších opatření je Česká republika od roku 2002 řazena mezi státy vztekliny prosté. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že vzteklina je smrtelné onemocnění a jaký má povinná vakcinace pozitivní význam. Po dlouhou dobu platilo, že pes se musí proti vzteklině očkovat každý rok. Od letošního června došlo k určité změně.
V dnešní době se psi na očkování, nebo chcete-li vakcinaci, vodí od nejútlejšího věku. První očkování většinou podstupují ve věku okolo sedmi týdnů. V tomto období bývají ještě u chovatele.
Většina majitelů psů dodržuje požadavek na vakcinaci proti vzteklině a snaží se, aby pes byl v imunitě i proti dalším chorobám. Dělají dobře. Nemocný pes je záležitost nadmíru smutná a prevence ve formě očkování je velmi účinným způsobem, jak se chorobám vyhnout.
                                
  

. nejčastější onemocnění, proti kterým se psi očkují

Uvedené zkratky jsou běžně používány v očkovacích průkazech a pasech, označují jednotlivá onemocnění a vycházejí z jejich latinských názvů:

D - (Distemper , někdy také C - Carré) je označována  psinka. Je to virové onemocnění, které může probíhat v různých formách. Od tzv. katarální psinky, pro kterou jsou typické hnisavé výtoky z očí a nosu, až po psinku nervovou. Inkubační doba, tedy čas, který proběhne od okamžiku nákazy do projevení prvních příznaků onemocnění, se pohybuje okolo týdne. Onemocnění je to zrádné. Prvotní teploty mohou ustoupit, zvíře začne normálně žrát a normální jsou i jeho životní projevy. V okamžiku, kdy si všichni myslí, že je vyhráno, se mohou objevit nervové příznaky ve formě záškubů různých částí těla až epileptických záchvatů. Pokud zvíře přežije, mohou nervové potíže přetrvávat po celý jeho život. Psinka bývala označována za jakýsi druh "psího" moru. V dobách, kdy ještě nebyly známy vakcíny, doslova kosila zhruba v dvacetiletých intervalech psí populaci po celém světě.

 H - ( HCC) - infekční hepatitida, někdy také označována jako Rubarthova choroba, je virové onemocnění, které napadá v první řadě játra nemocného psa. Nevynechá ani další orgány, např. ledviny. Mezi příznaky patří nechutenství, průjmy, zvracení a někdy také viditelné postižení oka (mléčné zakalení). Chovatelé mluví o modrém či bílém oku. Pokud je průběh onemocnění rychlý, bývají majitelé psů přesvědčeni, že se jedná o otravu. Inkubační doba infekční hepatitidy se pohybuje v rozmezí 4-8 dnů.

P - parvoviróza, je další virové onemocnění a asi nejvíce ohrožuje štěňata. Inkubační doba je uváděna v rozmezí 3-7 dní. Onemocnění napadá sliznici střeva a způsobuje prudké průjmy. Známá je i forma onemocnění, při které je postižen srdeční sval. Právě tento typ parvovirózy probíhá nesmírně rychle. Postižení jedinci hynou během několika málo hodin. Starší chovatelé pamatují doby, kdy nebyly speciální psí vakcíny a s nebezpečným onemocněním se bojovalo prostřednictvím vakcín kočičích. Dnešní situace je daleko lepší, ale parvovirózu není určitě rozumné podceňovat.

L - leptospiróza je název, který pod sebou skrývá bakteriální infekce psů, dalších zvířat i člověka. Více než malá štěňata ohrožují odrostlé a staré psy. Infekce je spíše než na nemocné jedince vázána na určitý typ prostředí. Nebezpečné jsou z tohoto hlediska bahnité břehy rybníků a řek, staré stoky, hnijící louže atd. Nemoc postihuje nejčastěji játra a ledviny.Tomu odpovídají i příznaky onemocnění, mezi které patří nechutenství, zvracení, průjmy a často i na očních spojivkách a sliznicích těla viditelná žloutenka. U leptospirózy bývá teplota spíše pod normální hodnotou než zvýšená. Inkubační doba se pohybuje většinou okolo 14 dnů, v některých případech může být daleko delší, někdy dokonce až 30 dnů.

 Pi - parainfluenza je onemocnění, které by se asi dalo nejvíce přirovnat k lidské chřipce.

 Co - koronaviróza je virové onemocnění, které způsobuje silné průjmy. Ohrožuje zvláště malá štěňata a je velmi obtížné odlišit jej od podobně probíhající parvovirózy. Potýkají se s ním zvláště větší chovy.

 R - (Rabies) - vzteklina  je virové onemocnění napadající nervové tkáně. Je přenosná na člověka a je smrtelná.

 
Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Luxusní dům Katka 10 s měsíční splátkou 16.660 Kč

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk+G nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025