Čím víc se jezírko podobá přírodní variantě, tím lépe.

Čím víc se jezírko podobá přírodní variantě, tím lépe. | foto: Marek Burza

Proti žabinci v malém okrasném jezírku se braňte filtrací i bakteriemi

  • 7
Malé plastové zahradní jezírko nedokáže nastartovat přírodní samočisticí proces. Tomu je třeba pomoci hlavně filtrací a osázením vhodnými rostlinami, pomohou ale i bakterie nebo UV lampa.

Malé plastové jezírko, které nezabere na zahradě moc místa a přitom vytvoří příjemné přírodní zákoutí, může na jaře pěkně potrápit. Rostoucí teploty podporují růst řas a tak se jezírko kalí a může i celé zezelenat.

Po zimě nemilosrdně vydrhnout

Nejjednodušší filtrace"Já se nepovažuji za experta, ale podle vlastní zkušenosti se mi osvědčilo úplně obyčejně jezírko na jaře během jednoho dne vyčerpat, vydrhnout stěny a zase napustit. Rostliny to v pohodě přežijí," říká zahrádkářka Magda Malá, která má na zahradě jezírko už několik let. Zatímco jarní pravidelnou údržbu zvládala bravurně, s kalnou vodou bojovala rok co rok. Přes všechny snahy se jí voda během veder kazila tak, že to dokonce nevydržely ryby a pochcípaly. "Až loni jsem si koupila filtraci. A byla to snad ta nejlevnější, stála jen jen osm stovek, a k tomu malé čerpadlo. A nevěřila jsem, jak se během týdne voda pročistila. Od té doby nemám problém," září spokojeností.

Pro ty, kdo se teprve chystají jezírko založit doporučuje: "My ho nemáme na nejvhodnějším místě, ideální by bylo, kdyby se tu střídal stín se sluncem, kdežto tady pálí sluníčko skoro pořád. Proto možná ty problémy. Ale jinak to funguje - rostliny v pohodě zimu přežijí, leknín se na podzim stáhne pod vodu, jen listí spadané ze stromů je třeba pravidelně síťkou vybírat, pak už si to jen celé léto užívám."

Pomozte samočištění

Rostliny se sázejí do vylisovaných kapesUž při zakládání je třeba myslet na to, jak pomoci přírodě. Je potřeba nasadit do jezírka rostliny, které budou samy zajišťovat okysličování vody, měly by v ideálním případě zabírat asi jednu třetinu plochy. Odebírají živiny řasám, produkují kyslík, z něhož mají prospěch ostatní rostliny a vodní živočichové.

Jejich výběr záleží na hloubce a velikosti jezírka. V malých zahradních jezírkách se vyplatí sázet rostliny do květinových košíků nebo do kapes po stranách výlisku. Mezi nejoblíbenější patří například Hvězdoš bahenní, Růžkatec ponořený, Rožec nebo Lakušník vodní.

"Na lekníny si však dávejte pozor, v malém rybníčku by měl být maximálně jeden, jinak se dočkáte zelených řas, které lekníny vytvářejí," doporučuje Romana Vízková z firmy Gool, která se na stavbu zahradních jezírek specializuje.

Bakterie i ryby

Nevzhlednou krabici s filtrací je možné zamaskovat rákosemPro urychlení biologického procesu čištění vody můžete použít i mikroorganismy, které lze koupit u specialistů. "Tyto bakterie jsou velice účinné, dokáži eliminovat množství organických nečistot, které do jezírka napadají, redukují zbytky potravy a výměšky rybiček. Zároveň působí jako prevence proti řasám a také rybičkám nijak neškodí,“ tvrdí Romana Vízková. Bakterie se "nasazují" do filtru, v podstatě se živí řasami a vším tím, co v něm uvízne.

Pokud chcete život v jezírku oživit, pořiďte si do něj i rybičky. Ideálním druhem vhodným do malých rybníčků jsou karásci. Při nasazení ryb počítejte s tím, že ryby během času vyrostou a rozmnoží se. Počet ryb proto kontrolujte a usměrňujte, příliš mnoho ryb kalí vodu, zvyšuje tvorbu řas. Obecně se udává, že v jednom kubíku vody by mělo žít asi 20 délkových centimetrů ryb (takže maximálně 4-5 karásků).

Pokud se v jezírku a jeho okolí sami objeví živočichové, je to znamení, že příroda umělou vodní nádrž přijala za svou součást. 

Čerpadla

K jezírku patří i vodotrysk, který okysličuje voduRostlinám i rybám se daří v mírně proudící vodě. Můžete si tak pořídit různé fontánky, chrliče nebo vzduchové kompresory, které vodu rozproudí a zásobí kyslíkem.

K filtru budete potřebovat i čerpadlo. Vybírejte podle velikosti a objemu jezírka. Výkon by měl být takový, aby všechna voda protekla přes filtrační zařízení 3-4krát za den. "Komu se přes veškerá běžná opatření neosvědčí běžná filtrace, může ji doplnit i UV filtrem, ten dokáže ještě důkladněji bojovat s řasami,“ dodává Romana Vízková.

Pro čistou vodu

- Vysadit do jezírka vhodné rostliny
- Pořídit do jezírka přístroj k okysličování a rozproudění vody: fontánky, chrliče, vzduchové kompresory
- Pořídit si filtrační jednotku
- Používat biobakterie
- Vysadit do jezírka ryby