Froté ručníky mohou zanechat v pračce chlupy, proto ji jednou za čas vyčistěte

Froté ručníky mohou zanechat v pračce chlupy, proto ji jednou za čas vyčistěte | foto: Profimedia.cz

Proti žmolkům na oblečení bojujte čistou pračkou i houbičkou na nádobí

  • 6
Ošklivě vypadající žmolky se tvoří nejčastěji na svetrech, ale i na dalších textiliích. Citlivé prádlo proto perte naruby. Pokud máte vyzkoušeno, že některý svršek pouští chlupy, perte ho v povlaku na polštář. Nebudete je muset sbírat z ostatního oblečení.

Tvorbu žmolků na oblečení podporují nejen nekvalitní materiály, například svetry z umělých vláken, ale "vyrobí" je i kabelky či batohy, v zimě zase bundy s vnitřním pásem, který se obvykle díky suchému zipu ke svetru přichytne. Bohužel se tato nepříjemná "ozdoba" často objevuje i na kvalitním bavlněném či vlněném oblečení.

Žmolky ale můžete "pochytat" i v pračce. Proto je vhodné ji jednou za čas vyčistit, prádlo, které pouští chlupy, raději prát třeba ve starém povlaku na polštář.

Jak žmolkům předejít?

Svetry perte naruby nejlépe v ruce pracím práškem určeným na jemné prádlo. Snažte se příliš je nedrhnout a co nejjemněji máchat. Pokud perete v pračce, navolte maximálně 30-40 °C. Také ždímání nastavte na nejnižší otáčky. Pokud je vaše pračka vybavena speciálním programem na vlnu nebo jemné prádlo, určitě ho využijte.

Citlivé prádlo perte jen na nízké teploty, pro vlnu volte speciální program

Citlivé prádlo perte jen na nízké teploty, pro vlnu volte speciální program

Doporučuje se také pračku jednou za čas vyčistit: odpad, nálevku i vnitřní gumu. Spusťte ji prázdnou na 40 stupňů s práškem, který dáte rovnou do pračky, nikoli přes nádržku a poté znovu vyčistěte. Zbavíte se tak chlupů, které zůstaly v pračce. Přihoďte do pračky čistou houbičku na nádobí - zachytí nečistoty, které by jinak ulpěly na prádle.

Kdo používá sušičku, měl by si pořídit kus tkaniny z nylonu. V sušičce se osvědčila jako skvělý lapač, proto "umělotinu" přihoďte ke každé várce.

Filtru v pračce udělá dobře, když budete silně žmolkující prádlo prát v povlaku na polštář, nebude se tolik zanášet. Zkuste pračku nepřeplňovat, aby mělo prádlo dost prostoru a také ho pečlivě třiďte.

Babské rady

Když se objeví prvních pár žmolků, můžete je zkusit vytrhat rukou nebo ostříhat nůžkami na nehty. Dobře se jich také zbavíte jednorázovým dámským holícím strojkem, který předtím namočíte ve vodě. Dávejte si však pozor, abyste si do svetru neudělali díru.

Sada kartáčů na žmolky

Sada kartáčů na žmolky

Žmolky na oblečení z hrubších látek podle babských rad můžete opatrně odstranit jemným smirkovým papírem. Z manšestru se prý dají dobře vykartáčovat, dokud je vlhký. Proti žmolkům "získaným" z pračky prý také zázračně pomáhá ocet. Do poslední máchací lázně se ho nalije asi šálek.

Je možné použít i lepicí šatový kartáč, který vás rovnou zbaví i chlupů ze zvířecích miláčků. Můžete to zkusit i podomácku. Omotejte izolepu kolem ruky a přejeďte jí po oblečení. Další osvědčenou babskou radou je třít látku v protisměru starými punčocháči.

Pokud ani tyto rady nepomůžou, můžete si pořídit speciální hřeben na žmolky. Sada dvou hřebenů, vyrobená z plastu a kovu stojí asi 170 Kč.

Elektrické odžmolkovače se liší designem, některé jsou napájené ze sítě, jiné akumulátorem

Elektrické odžmolkovače se liší designem, některé jsou napájené ze sítě, jiné akumulátorem

Nejúčinnějším pomocníkem je takzvaný odžmolkovač. Strojek, který vypadá jako malý fén a funguje na baterie nebo elektřinu ze sítě, seženete v galanterii, elektru nebo i v obchodech pro kutily. Cena se pohybuje od 100 do 300 korun podle značky a typu. Při jeho používání si dávejte pozor a příliš na něj netlačte, mohl by vám udělat do oblíbeného svetru dírku.