Základní výbavu pro opravy pro domácnost  najdete ve většině domácností.

Základní výbavu pro opravy pro domácnost najdete ve většině domácností. | foto: Profimedia.cz

Slováci jsou větší kutilové než Češi, podle průzkumu je to pro ně zábava

  • 17
Jsou přibližně stejně nadšení kutilové, nicméně podle výsledků průzkumu mají Slováci zlatější ručičky než Češi. Jsou kreativní a u nářadí preferují značkovou kvalitu.

Průzkum si zadala společnost Hornbach a zrealizovala ho agentura IPSOS prostřednictvím aplikace Instant Research u 500 respondentů. Kladný vztah ke svépomocným dílenským činnostem má čtvrtina Slováků i Čechů. V dalších otázkách se ale naše národy částečně rozcházejí.

Kutění je zábava, říká mnoho Slováků

Jako odpočinek po náročném dni využívají kutilství zejména Slováci a Slovenky po třicítce a také těsně před důchodovým věkem (přibližně 32 %). Kutit baví téměř třetinu slovenských mužů a nejvýrazněji se kladný vztah Slováků k manuálním činnostem projevuje v Bansko-Bystrickém kraji, kde kutí pro zábavu dokonce 36,5 % respondentů. 

Naopak v Bratislavě a jejím okolí je největší počet lidí, kteří ze zásady vůbec nekutí (přibližně jedna čtvrtina). Až 65 % Slováků pak bere nářadí do ruky pouze v případě, když si to vyžadují nezbytné opravy v domácnosti. 

Desetina z dotázaných uvedla, že nezvládá ani to. Zajímavostí je, že na Slovensku má kutění jako koníček dvakrát více lidí s vysokoškolským diplomem než v České republice.

Drobné stavitelské práce zvládá skoro polovina Slováků

Z porovnání s Čechy vycházejí Slováci jako zručnější národ, protože si 47 % z nich poradí s drobnými stavitelskými pracemi výhradně svépomocí. Češi toto zvládají jen ve 42 % případů. 

S tím také souvisí, že o 7 % více českých mužů si na drobné stavitelské úpravy najímá odborníka. Co se týče žen, ty slovenské jsou při drobných úpravách samostatnější než české. V obou zemích pak k nejzručnějším patří lidé s výučním listem, 50 % z nich drobné opravy zvládá.

Slováci mají radši značkovou kvalitu

Při nákupu pořizují Slováci častěji nářadí v nejlepší možné kvalitě, zatímco Češi dbají více na poměr cena/výkon pořizovaných nástrojů. Nejvýraznější je rozdíl mezi Čechy a Slováky ve věkové kategorii od 54 let, ve které má vybavení s vysokou kvalitou pouze 9,6 % Čechů, ale 18,8 % Slováků. 

To se netýká hlavních měst, kde Praha v této kategorii válcuje nejen zbytek ČR, ale i Bratislavu. Co se týká připravenosti na „co kdyby“ jsou zase lepší Slováci, kde se ve větším množství domácností najde alespoň základní nářadí, jako je například kladivo nebo šroubovák.