Smrž obecný

Smrž obecný | foto: houbar.cz

První jarní houbaření. Začaly růst kačenky, smrže, ucháče a destice

  • 3
Jarní houby nezačaly podle mykologů růst letos později než loni, je jich ale výrazně méně. Například ve Středočeském kraji je houbaři najdou v Polabí a na území Českého krasu.

"První druhy jarních hub jako kačenky, smrže, ucháče a destice začaly růst už na začátku dubna, jeho polovina je pro ně typická," říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Hub je ale podle Landy zatím málo. "U jarních hub záleží na tom, kolik se od začátku roku nashromáždilo tepla, aby mohly houby růst. To nevypadá nijak nepříznivě. Teplo bylo," dodal Landa.

Domnívá se, že za malé množství hub může nedostatek vláhy. Proto málo rostly smrže. Nyní se už podmínky vylepšily a mykologové předpokládají, že by houby mohly začít růst více.

Závojenka jarní

Už se také objevila jedovatá závojenka jarní, před kterou odborníci varují. "Je to jedna z prvních hub, na kterou upozorňujeme. Lidé se jí poměrně vyhýbají," uvedl Landa. Houba roste i mimo les. "Je to lupenatá houba. Je možné, že kdo lupenaté houby nezná a přesto je sbírá, tak ji může zaměnit s čímkoli," doplnil Landa.

Středočeský kraj má, co se hub týče, výhodu v poloze a teplotních podmínkách. V případě Českého krasu navíc houby rostou na vápenci, což podle Landy nemá ve Středočeském kraji obdoby. Houby se dají nyní najít i v Polabí. Houbaři tam mohou objevit zejména kačenky a smrže. Ve středočeských nížinách budou růst velmi sporadicky.

"U nás na Vysočině zatím čekáme, byl jsem v lese minulý týden a zdálo se mi, že je na ně ještě sucho. Teď ale zapršelo, takže se objeví ucho jidášovo nebo penízovka smrková. U nás je totiž hodně jehličnatých lesů, výhodu mají tam, kde rostou na vápenci listnáče," popisuje situaci na Vysočině Jiří Burel z Mykologického klubu Jihlava.

Kačenka česká

Ucho jidášovo

Podobnou situaci zaznamenávají i houbaři v okolí Brna. "Kolega v lese našel snad jediného smrže, jinak nic," hlásí Drahomíra Soukupová z Mykologického klubu Brno.

Hřibovité houby by se měly objevovat nejdříve v květnu. Jejich nástup by podle mykologů neměly ohrozit ani případné mrazíky.


Témata: Jedlé houby, Polabí