Malá pandí samička Lin-pching

Malá pandí samička Lin-pching | foto: Los Angeles Times

První panda narozená v Thajsku má vlastní reality show na Panda Channel

  • 1
Malá panda se jmenuje Lin-pching a je výsledkem dlouhé snahy ošetřovatelů ze zahrady v Chiang Mai o oplodnění samičky Lin Chuej. Samečkovi ale nepomohlo ani pandí "porno" a nakonec museli samičku oplodnit uměle.

"Panda Channel přenáší záběry malé samičky živě 24 hodin denně. A jelikož se přesunuje jen vzácně, její pohyby jsou dvakrát denně také předmětem zvláštního aktuálního vysílání," napsala agentura AFP.

Na označení výjimečná celebrita má Lin-pching právo už od svého narození před téměř dvěma lety. Respektive ještě dřív, jelikož Thajci na její narození čekali netrpělivě od chvíle, kdy se pracovníci zoologické zahrady v Chiang Mai na severu země snažili přimět tamní pandí pár ke spáření.

K podnětům, jež zoo použila, patřilo ledacos. Od promítání "porna" pand v největší extázi až po dietu, jíž byl podroben budoucí otec Čchuang-čchuang, aby se mu vrátila životní síla.

Ovšem pandy velké jsou pověstné svým minimálním libidem. Takže se vedení zoo nakonec rozhodlo oplodnit Lin Chuej uměle. Podařilo se to na druhý pokus.

Malá pandí samička Lin-pching

Osmiletá samička porodila potomka v květnu 2009. Sláva na sebe nenechala dlouho čekat: v soutěži na výběr jména pro malou pandu se sešlo 22 milionů odpovědí. Mrňousek zastínil i daleko větší obyvatele zoo: například sloni nebo krokodýli byli na jeho počest nabarveni bílou a černou barvou.

Nezměrná popularita protlačila Lin-pching do světové zvířecí smetánky. Do ní patří samozřejmě lední medvěd Knut z berlínské zoo nebo věštecká chobotnice Paul, která zesnula loni v říjnu, ale dokázala velmi přesně odhadovat výsledky zápasů mistrovství světa v kopané.

Ovšem pandina thajská pohádka může brzy skončit. Čína, která její rodiče zapůjčila thajské zoo na deset let v roce 2003, má právo tuto chlupatou bohyni odvézt, jakmile dosáhne dvou let, tedy letos v květnu.

Zoo nicméně věří, že se jí podaří pro černobílého cvalíka vyjednat delší pobyt v jeho rodišti. Ovšem po nedávné návštěvě čínské delegace to vypadá, že do května žádné rozhodnutí nepadne.

"Pokud ne, tak to budeme muset zkusit znovu. Budeme pokračovat, dokud nezvítězíme. Nejprve se budeme ptát proč a zkusíme tu záležitost urovnat, prohlásil Prasertsak Búntrakulpúntaví, šéf projektu studia pand v Thajsku.

"Thajci velmi milují Lin-pching," upozornil s tím, že od jejího příchodu na svět stoupla návštěvnost zahrady o 30 až 40 procent.

zdroj: www.youtube.com

Zoo také požádala vládu o dotace ve výši 28,5 milionu bahtů (16,5 milionu Kč) na výstavbu klimatizované kupole, která by se klenula nad hracím výběhem pandy.

V dlouhodobém výhledu zoo doufá, že se jí podaří dosáhnout dalšího zrození pandy a zřídit středisko pro výzkum pand, které patří k nejohroženějším druhům. Ve volné přírodě v Číně žije jen přibližně kolem 1 600 pand.

"Lin-pching je první pandí mládě narozené v Thajsku. Ať udělá cokoli, věnujeme jí pozornost. Je to jako vychovávat naše vlastní dítě, protože ji vidíme každý den, jak roste, vyvíjí se a hraje si," vysvětluje Prasertsak.

"Lin-pching je superstar od svého narození. Má šťastné geny," tvrdí šéf strážců pand v chiangmaiské zoo Anuvong Vongvičian. "Je hravá a občas tvrdohlavá." Ale navzdory této charakteristice se k osmi zaměstnancům, kteří se o ni starají, i jejím rodičům často připojují zaujatí dobrovolníci.

"Když jsem slyšela o programu dobrovolníků, rychle jsem se přihlásila," říká Čalasaj Kanlajpunová, která sem přijela z Bangkoku. "Na Panda Channel se dívám každý den, když přijdu z práce," prohlašuje. "Budu se stále dívat, jak roste, protože chci vědět, komu se bude podobat, až dospěje."