Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První soukromou ukázkovou přírodní zahradu u nás můžete i navštívit

  0:03
První rodina u nás si může na zahradní branku pověsit oválné smaltované logo Přírodní zahrada. Kovářovi z jihočeského Rudolfova ji vlastníma rukama bez použití chemie vytvářeli 11 let. Branka je otevřená dokořán a můžete si vyzkoušet, jak se v přírodní zahradě „bydlí“.
Dům obklopený přírodní zahradou přirozeně zapadá do jihočeské krajiny

Dům obklopený přírodní zahradou přirozeně zapadá do jihočeské krajiny | foto: Stanislava Neradová

Zahrada rodiny architekta Stanislava a interiérové návrhářky Ireny je od konce července první oficiální soukromou ukázkovou přírodní zahradou v České republice, protože splnila přísná kritéria společného česko-rakouského projektu Přírodní zahrady bez hranic. Vytvoření sítě ukázkových přírodních zahrad v Dolním Rakousku, Jižních Čechách, na Vysočině a na Jižní Moravě by mělo podpořit přírodě blízké zahrady a přírodě blízkou péči o rostliny a vytvořit tak zahradní oázy pro lidi, zvířata i rostliny.

Moderní dům, jehož majitelé kolem něj dokázali vytvořit nefalšovanou venkovskou idylu Vstupní brána by měla koncentrovat energii a nasměrovat ji do domu

Konkrétně to mimo jiné znamená, že Kovářovi při budování své zahrady nepoužili a nepoužívají pesticidy, ani lehce rozpustná minerální hnojiva či substráty s rašelinou. Zatímco v sousedním Dolním Rakousku můžete navštívit celou řadu podobných přírodních ukázkových zahrad, u nás se teprve objevují první vlaštovky.

Nefalšovaná jihočeská venkovská idylka

Příjezdová cesta vede od malé kapličky k bráně, která vystupuje ze záplavy květů popínavých růží. Jižním průchodem okolo domu s bílou fasádou a klasickou červenou střechou vejdete do rozlehlé zahrady s jezírkem, rozkvetlou loukou i babičkovskými záhony plnými zeleniny. O stín se stará mladý ořech a jabloně, v záplavě kvetoucích medonosných bylinek ve svahu bzučí včely a od vody skřehotají žáby.

Vstup do domu, který je zařízen podle principů feng shuiMalebná zídka s venkovským motivem zepečeným ve skle, další skleněné artefakty jsou rozmístěné po celé zahradě

Když manželé Irena a Stanislav Kovářovi na okraji jihočeského Rudolfova dostavěli před jedenácti lety jeden z prvních ekodomů na Českobudějovicku, souběžně ze stavbou vznikala i okolní zahrada. „Pojem přírodní zahrada jsme v té době neznali,“ přiznává Irena Kovářová, „jen jsme chtěli tradiční venkovskou zahradu s přirozeným způsobem hospodaření, jak jsem ho znala z dětství.“

V těchto úvahách paní domu hodně ovlivnili prarodiče, kteří ji učili starat se o květiny, stromy a zeleninu. Dodnes si pamatuje, jak ji babička o prázdninách budila s plecháčkem v ruce a posílala ji do zahrady natrhat maliny, aby jí je mohla k snídani připravit se smetanou.

Krmítka a budky pro ptáky jsou pro přírodní zahrady naprosto neodmyslitelnou součástí Část kvetoucí louky je ponechána na vysemenění, kosit se bude až na přelomu srpna a září

Už tehdy si říkala, že to samé chce jednou umožnit i svým dětem. Parcelu měla paní Irena v podstatě vyhlédnutou odmalička, později se jí tento kousek země podařilo odkoupit a řekla si, že tu mimo jiné zase obnoví louku s kvetoucími kopretinami, kohoutky a zvonečky. A obnovila.

Principy přírodní zahrady

Jaké podmínky musí zahrada oceněná logem Přírodní zahrada splňovat? „Platí pro ni absolutní zákaz umělých hnojiv, takže používáme jen hnůj a kompost. Dát přednost chemii mě ani nenapadlo, moji prarodiče dosahovali úžasných pěstitelských výsledků i bez ní. Nepoužíváme ani herbicidy nebo likvidátory, vše poctivě vyžínáme,“ popisuje péči o přírodní zahradu Kovářová.

Přírodní zahrada má kromě toho splňovat také druhovou rozmanitost rostlin, obsahovat vodní plochu, ovocné stromy nebo například živý plot z planých druhů keřů. Nemá být jen pro okrasu, ale i pro užitek.

Obrázek není k dispozici

Podle dalšího principu Kovářovi k zavlažování používají jen dešťovou vodu a ještě zalévají jenom zeleninu a smíšené záhony, ostatní plochy jsou bezúdržbové. Dešťová voda steče z okapů do podzimní nádrže ve sklepě a samospádem pak dolů na zahradu do sudu, který vypadá jako studna. Odsud se dostává do hadice. Jen málokdy se dopouští sud z vrtu. Městská voda se tak na zahradu vůbec nedostane.

Přírodní zahrada skrývá roky práce

Nejstarší část zahrady Kovářových vznikala během půl roku, když se roku 1999 stěhovali do nového domu. Tam, kde jsou dnes květiny a zelenina, byly dříve zasazeny jen brambory, aby se vyčistila zem. „Jen tráva, brambory a sem tam kopretina, to bylo všechno,“ popisuje divoké začátky své krásné zahrady paní Irena.

Držela se praxe své babičky. Ta vysadila různé druhy, nechala je osudu a ten druh, který zvítězil a vytlačil i okolní plevel, na tom místě zůstal. Dělala to na svazích u rodinného domu podobně a vysadila tam lupinu, dobromysl, meduňku, mátu, půdopokryvné růže a kopretiny.

Obrázek není k dispozici

„I to, jak se květiny vysemenily a každý rok byla zahrada trochu jiná, si pamatuji od babičky,“ pokračuje majitelka. „Což je výhoda, protože jeden rok máme třeba nadbytek divizny, druhý rok zase něčeho jiného. Všechno suším nebo zpracovávám na šťávy a marmelády.“

Přírodní jezírko ovlivní klima zahrady

Plocha hladiny jezírka měla původně jen osm metrů, protože se Kovářovi báli přítomnosti komárů. Ukázalo se, že zbytečně. Dnes je tedy rybníček dlouhý téměř 21 metrů a široký devět. Polovina jezírka je osázena rostlinami, koupací zóna měří 15 x 3,5 metru, v nejhlubší části hloubka dosahuje dva a půl metru. Více informací k budování přírodního jezírka viz průvodce stavbou zahradního jezírka.

Kvalitu vody v koupacím jezírku ovlivňuje menší horní jezírko, které zadržuje hrubé nečistoty z dešťové vody. Tomu napomáhají lekníny, kosatce a další vodní rostliny. Samospádem, přes suchý vodopád, se pak voda dostává do dolního většího koupacího jezírka. „Bez vodní plochy je zahrada nejen smutná a nemá tak příjemné klima,“ míní Kovářová, která má z celé své zahrady nejraději právě jezírko.

Obrázek není k dispozici

Miluje i posezení pod ořechem. „Někdo si vysadí magnólie nebo jalovce, my jsme si řekli, že nebudeme sázet cizokrajné druhy. Z důvodu jednoduchosti údržby tu naopak máme o to víc druhů domácích. A snažili jsme se, aby naše zahrada byla z velké části jedlá a relaxační,“ vysvětluje důvody volby místních stromů i keřů.

V rodině Kovářových plní zahrada navíc i funkci z nejdůležitějších. „Jako rodina v ní trávíme společný čas, spoustu práce můžeme dělat společně, což utužuje vztahy. Dceři bude patnáct, potěšilo mě, když mi řekla, že až bude velká, také si takovou založí,“ říká s úsměvem Irena Kovářová.

Pokud vás také láká budování přírodní zahrady a hodily by se vám zkušenosti Kovářových, navštivte je. Po předchozí domluvě vám prohlídku své zahrady rádi umožní, telefonický kontakt najdete na jejich webových stránkách.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...