Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První soukromou ukázkovou přírodní zahradu u nás můžete i navštívit

  0:03
První rodina u nás si může na zahradní branku pověsit oválné smaltované logo Přírodní zahrada. Kovářovi z jihočeského Rudolfova ji vlastníma rukama bez použití chemie vytvářeli 11 let. Branka je otevřená dokořán a můžete si vyzkoušet, jak se v přírodní zahradě „bydlí“.
Dům obklopený přírodní zahradou přirozeně zapadá do jihočeské krajiny

Dům obklopený přírodní zahradou přirozeně zapadá do jihočeské krajiny | foto: Stanislava Neradová

Zahrada rodiny architekta Stanislava a interiérové návrhářky Ireny je od konce července první oficiální soukromou ukázkovou přírodní zahradou v České republice, protože splnila přísná kritéria společného česko-rakouského projektu Přírodní zahrady bez hranic. Vytvoření sítě ukázkových přírodních zahrad v Dolním Rakousku, Jižních Čechách, na Vysočině a na Jižní Moravě by mělo podpořit přírodě blízké zahrady a přírodě blízkou péči o rostliny a vytvořit tak zahradní oázy pro lidi, zvířata i rostliny.

Moderní dům, jehož majitelé kolem něj dokázali vytvořit nefalšovanou venkovskou idylu Vstupní brána by měla koncentrovat energii a nasměrovat ji do domu

Konkrétně to mimo jiné znamená, že Kovářovi při budování své zahrady nepoužili a nepoužívají pesticidy, ani lehce rozpustná minerální hnojiva či substráty s rašelinou. Zatímco v sousedním Dolním Rakousku můžete navštívit celou řadu podobných přírodních ukázkových zahrad, u nás se teprve objevují první vlaštovky.

Nefalšovaná jihočeská venkovská idylka

Příjezdová cesta vede od malé kapličky k bráně, která vystupuje ze záplavy květů popínavých růží. Jižním průchodem okolo domu s bílou fasádou a klasickou červenou střechou vejdete do rozlehlé zahrady s jezírkem, rozkvetlou loukou i babičkovskými záhony plnými zeleniny. O stín se stará mladý ořech a jabloně, v záplavě kvetoucích medonosných bylinek ve svahu bzučí včely a od vody skřehotají žáby.

Vstup do domu, který je zařízen podle principů feng shuiMalebná zídka s venkovským motivem zepečeným ve skle, další skleněné artefakty jsou rozmístěné po celé zahradě

Když manželé Irena a Stanislav Kovářovi na okraji jihočeského Rudolfova dostavěli před jedenácti lety jeden z prvních ekodomů na Českobudějovicku, souběžně ze stavbou vznikala i okolní zahrada. „Pojem přírodní zahrada jsme v té době neznali,“ přiznává Irena Kovářová, „jen jsme chtěli tradiční venkovskou zahradu s přirozeným způsobem hospodaření, jak jsem ho znala z dětství.“

V těchto úvahách paní domu hodně ovlivnili prarodiče, kteří ji učili starat se o květiny, stromy a zeleninu. Dodnes si pamatuje, jak ji babička o prázdninách budila s plecháčkem v ruce a posílala ji do zahrady natrhat maliny, aby jí je mohla k snídani připravit se smetanou.

Krmítka a budky pro ptáky jsou pro přírodní zahrady naprosto neodmyslitelnou součástí Část kvetoucí louky je ponechána na vysemenění, kosit se bude až na přelomu srpna a září

Už tehdy si říkala, že to samé chce jednou umožnit i svým dětem. Parcelu měla paní Irena v podstatě vyhlédnutou odmalička, později se jí tento kousek země podařilo odkoupit a řekla si, že tu mimo jiné zase obnoví louku s kvetoucími kopretinami, kohoutky a zvonečky. A obnovila.

Principy přírodní zahrady

Jaké podmínky musí zahrada oceněná logem Přírodní zahrada splňovat? „Platí pro ni absolutní zákaz umělých hnojiv, takže používáme jen hnůj a kompost. Dát přednost chemii mě ani nenapadlo, moji prarodiče dosahovali úžasných pěstitelských výsledků i bez ní. Nepoužíváme ani herbicidy nebo likvidátory, vše poctivě vyžínáme,“ popisuje péči o přírodní zahradu Kovářová.

Přírodní zahrada má kromě toho splňovat také druhovou rozmanitost rostlin, obsahovat vodní plochu, ovocné stromy nebo například živý plot z planých druhů keřů. Nemá být jen pro okrasu, ale i pro užitek.

Obrázek není k dispozici

Podle dalšího principu Kovářovi k zavlažování používají jen dešťovou vodu a ještě zalévají jenom zeleninu a smíšené záhony, ostatní plochy jsou bezúdržbové. Dešťová voda steče z okapů do podzimní nádrže ve sklepě a samospádem pak dolů na zahradu do sudu, který vypadá jako studna. Odsud se dostává do hadice. Jen málokdy se dopouští sud z vrtu. Městská voda se tak na zahradu vůbec nedostane.

Přírodní zahrada skrývá roky práce

Nejstarší část zahrady Kovářových vznikala během půl roku, když se roku 1999 stěhovali do nového domu. Tam, kde jsou dnes květiny a zelenina, byly dříve zasazeny jen brambory, aby se vyčistila zem. „Jen tráva, brambory a sem tam kopretina, to bylo všechno,“ popisuje divoké začátky své krásné zahrady paní Irena.

Držela se praxe své babičky. Ta vysadila různé druhy, nechala je osudu a ten druh, který zvítězil a vytlačil i okolní plevel, na tom místě zůstal. Dělala to na svazích u rodinného domu podobně a vysadila tam lupinu, dobromysl, meduňku, mátu, půdopokryvné růže a kopretiny.

Obrázek není k dispozici

„I to, jak se květiny vysemenily a každý rok byla zahrada trochu jiná, si pamatuji od babičky,“ pokračuje majitelka. „Což je výhoda, protože jeden rok máme třeba nadbytek divizny, druhý rok zase něčeho jiného. Všechno suším nebo zpracovávám na šťávy a marmelády.“

Přírodní jezírko ovlivní klima zahrady

Plocha hladiny jezírka měla původně jen osm metrů, protože se Kovářovi báli přítomnosti komárů. Ukázalo se, že zbytečně. Dnes je tedy rybníček dlouhý téměř 21 metrů a široký devět. Polovina jezírka je osázena rostlinami, koupací zóna měří 15 x 3,5 metru, v nejhlubší části hloubka dosahuje dva a půl metru. Více informací k budování přírodního jezírka viz průvodce stavbou zahradního jezírka.

Kvalitu vody v koupacím jezírku ovlivňuje menší horní jezírko, které zadržuje hrubé nečistoty z dešťové vody. Tomu napomáhají lekníny, kosatce a další vodní rostliny. Samospádem, přes suchý vodopád, se pak voda dostává do dolního většího koupacího jezírka. „Bez vodní plochy je zahrada nejen smutná a nemá tak příjemné klima,“ míní Kovářová, která má z celé své zahrady nejraději právě jezírko.

Obrázek není k dispozici

Miluje i posezení pod ořechem. „Někdo si vysadí magnólie nebo jalovce, my jsme si řekli, že nebudeme sázet cizokrajné druhy. Z důvodu jednoduchosti údržby tu naopak máme o to víc druhů domácích. A snažili jsme se, aby naše zahrada byla z velké části jedlá a relaxační,“ vysvětluje důvody volby místních stromů i keřů.

V rodině Kovářových plní zahrada navíc i funkci z nejdůležitějších. „Jako rodina v ní trávíme společný čas, spoustu práce můžeme dělat společně, což utužuje vztahy. Dceři bude patnáct, potěšilo mě, když mi řekla, že až bude velká, také si takovou založí,“ říká s úsměvem Irena Kovářová.

Pokud vás také láká budování přírodní zahrady a hodily by se vám zkušenosti Kovářových, navštivte je. Po předchozí domluvě vám prohlídku své zahrady rádi umožní, telefonický kontakt najdete na jejich webových stránkách.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...