Psy neuhlídáte, bez antikoncepce nebo kastrace se těšte na štěňátka

Psy neuhlídáte, bez antikoncepce nebo kastrace se těšte na štěňátka | foto: Profimedia.cz

Psí antikoncepce, nebo kastrace: těžké rozhodování mezi dvěma zly

  • 32
Psí antikoncepce pro fenky nebo pro psy nabízí možnost plánovaného početí. Jenže hormony mohou způsobit i zdravotní problémy. Kastrace zase znemožní reprodukci nenávratně, navždy.

O antikoncepci nebo kastraci uvažují majitelé psů, kteří chtějí zabránit početí, anebo ti, kdo řeší problémy s agresivitou svého mazlíčka. Jenže kastrace je pro mnoho majitelů psů nepřípustným řešením, navíc jde o nevratný proces. U běžné antikoncepce zase hrozí některé choroby, například rakovina mléčné žlázy či zánět dělohy.

V případě nutnosti byste zvolili kastraci, nebo antikoncepci?

celkem hlasů: 1619

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 25. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

kastrace
kastrace 1081

v žádném případě ani jedno, ani druhé
v žádném případě ani jedno, ani druhé 412
antikoncepce
antikoncepce 126

Implantát pro psy

Nedávno se na trhu objevila nová antikoncepce pro psy v podobě implantátu, který by na rozdíl od antikoncepce měl být ke zvířeti šetrnější. Pod názvem Suprelorin se skrývá výrobek obsahující látky, které blokují tvorbu testosteronu. Tak zaručují půlroční neplodnost.

Psi nezapřou instinkty

U veterináře necháte aplikovat implantát psovi pod kůži, účinkovat začne až po čtyřech až šesti týdnech. Následujících šest měsíců se pak nemusíte bát, že váš pes zplodí potomky. Na rozdíl od hormonů by implantát neměl mít pro fenky negativní vedlejší účinky. Libido psa klesne, tolik se netoulá a neomočuje rohy.

Implantát snižuje i agresi, ale někdy se z divocha mírumilovný pes nestane. "U agresivního pejska je těžší určit, zda jeho chování souvisí s hormonem. Většinou se totiž jedná o již naučené chování, které se implantátem nevyřeší," upozorňuje MVDr. Hana Žertová, odbornice na psí chování - čtěte Hot Doll: první sexuální hračka pro nadržené či dominantní psy.

Implantát nabízí řešení pro ty, kteří s doživotní kastrací nesouhlasí. Po uplynutí účinnosti implantátu se pes totiž může opět rozmnožovat. Vyjmutí implantátu není potřeba, protože se sám rozloží. Pokud se ale majitel psa rozhodne půlroční dobu působení zkrátit, lze ho předčasně vyoperovat.

Hormonální bomba pro feny může ublížit

Majitelé fenek pochopitelně ještě častěji řeší, jak zabránit nechtěnému početí. Veterinář může fence píchnout injekci, která zajistí, že říje nenastane alespoň tři měsíce. V praxi je fenka bez říje i tři čtvrtě roku nebo rok. Hormony ale s sebou nesou značná zdravotní rizika.

"Injekce příliš nedoporučuji, protože mohou způsobit například zánět dělohy," varuje MVDr. Jiří Filip, "Riziko se zmenšuje, pokud se injekce aplikuje v době hormonálního klidu, nikoliv až na počátku říje." Kromě zánětu dělohy hrozí také diabetes, rakovina mléčných žláz či přibývání na váze - čtěte Kastrací je možné předejít i rakovině.

Antikoncepce může ovlivnit i chování fenky. "Záleží samozřejmě na každé jednotlivě, ale obecně jsou tyto fenky odtažitější a tolik si nehrají," popisuje Hana Žertová.

Fena i pes mohou mít štěňátka po vysazení antikoncepce

Kdy je lepší kastrace?

Kvůli zvýšené agresivitě nechávají někteří majitelé své psy vykastrovat. Jak ale uvádí veterinářka Žertová, někdy se problém najde spíše ve výchově než v nadměrném množství hormonů.

U fen je situace ještě složitější, hormony příliš zasahují do jejich organismu. A ačkoliv psí antikoncepce spolehlivě zamezuje březosti, často vám veterinář doporučí kastraci. "Sám se přikláním spíše ke kastraci fen než k použití antikoncepce. K jejich organismu je to rozhodně šetrnější," míní Jiří Filip. Stejný názor sdílí většina veterinářů.