Psi se při orientaci řídí podle magnetického pole.

Psi se při orientaci řídí podle magnetického pole. | foto: Profimedia.cz

Proč se psi vracejí domů? V oku mají „kompas“ citlivý na magnetické pole

  • 41
Nejen psi, ale i ostatní zvířata mají téměř nadpřirozené schopnosti vždy se neomylně vrátit domů. Němečtí vědci zjistili, že psi mají v očích speciální molekulu, která je citlivá na magnetické pole.

Zvířata se dokáží skvěle orientovat v různých prostředích. Věda dlouho nedokázala zjistit, odkud svůj orientační smysl berou, a jen užasle přihlížela, jak přibývají nadané živočišné druhy – brouci, poštovní holubi a tažní ptáci, ryby, velryby, tučňáci. Nebo psi, kteří najdou cestu domů, i když je vysadíte desítky kilometrů daleko.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Titulka vydání 27. 5. 2016

Jaké smysly používají k orientaci další zvířata? A kdo se řídí podle magnetismu naší planety? Více se dočtete v pátečním vydání týdeníku Téma.

Němečtí badatelé z Institutu Maxe Plancka pro výzkum mozku objevili v očích psa molekulu kryptochrom 1 spojovanou s magnetorecepcí – schopností vycítit magnetická pole. Na rozdíl od kompasu, který ukazuje pouze směr, tento „kompas“ rozpozná i sklon magnetických siločar vzhledem k zemskému povrchu.

Vědci potvrdili přítomnost kryptochromu 1 ve fotoreceptorech oka i u několika dalších savčích druhů. Kromě psovitých šelem (tedy u psů i vlků) byl i u medvědů, lišek, jezevců a primátů. Nemají ho ale třeba kočkovité šelmy (tedy kočky, lvi či tygři). „Proč to tak je, zatím nevíme,“ krčí rameny Christine Niessner z institutu Maxe Plancka.

Pokud jde o psy a magnetické pole, této problematice se věnovala už společná česko-německá studie z roku 2014, na níž se podílela Česká zemědělská univerzita. Pojednávala o tom, že psi dávají přednost vyměšování podél severojižní osy.