PORADNA: Proti parazitům dobře pomáhá nová pilulka, tvrdí veterináři

V redakci se nám shromáždilo několik zajímavých dotazů, které se většinou týkají klíšťat. Veterináři poukazují na novou tabletu proti klíšťatům a blechám, vůči níž tito paraziti zatím nejsou rezistentní.

Klíště v psí srsti | foto: Profimedia.cz

Má smysl, abych utrácela peníze za něco proti klíšťatům, když žiju s trpasličím kníračem v Plzni na sídlišti a nechodím s ním nikam do přírody? Jak dlouho takové věci působí?
Ano, určitě má smysl používat pravidelně přípravky proti klíšťatům, i když nechodíte s pejskem do přírody. Klíšťata totiž nejsou již jen doménou lesů a luk, ale přiblížila se k nám do měst. Běžně jsou v městských parcích, na zahradě u domu či na dětských pískovištích. Klíště potom může infikovat nebezpečnou infekcí nejen vašeho mazlíčka, ale i vás.

Spot-on přípravky

Spot-on přípravky se aplikují pipetou přímo na kůži psa. Například na desetikilového psa se aplikují čtyři kapičky ve hřbetní linii. Přípravek funguje zhruba měsíc a odpuzuje nejen klíšťata, ale i moskyty či blechy. Mají repelentní a akaricidní účinek proti vybraným druhům – odpudí a zahubí parazita dříve, než se stačí zakousnout a přenést nebezpečné nemoci.

Co se týká ektoparazitik, můžete si vybrat mezi spot-on přípravky, kde je účinnost proti klíšťatům někde mezi 4–6 týdny, obojky s účinností kolem 6 měsíců a novinkou loňské sezony, kterou je tableta proti klíšťatům a blechám. Tu psi velmi ochotně přijímají, jelikož je ve formě pamlsku.

Po pozření jsou psi chráněni po dobu minimálně 12 týdnů proti blechám i klíšťatům. Tablety jsou bezpečné, lze je použít i u březích a kojících fen i u psů s defektem genu MDR1, jako jsou kolie a jim příbuzná plemena.

V naší veterinární ordinaci se často setkáváme s infekcemi, které na psa přeneslo klíště, a následky mohou být i fatální. Nepodceňujte ochranu vašeho čtyřnohého přítele, i jedno jediné klíště může být zrovna infikované. Vlastnímu psovi dávám tabletu proti blechám a klíšťatům. S chutí ji baští, může se koupat každý den, nezapáchá, když se mi vnutí do postele, a hlavně vím, že je stále v bezpečí.
MVDr. Diana Janouškovcová, Veterina Tachov

Léta jsem našemu boxerovi kupovala kapičky za krk v petshopu, ale stejně jsem na něm během roku našla pár klíšťat. Pak jsem od veterináře dostala obojek, kde mi dost vadil jeho pach. Přijde mi, že jsou klíšťata vůči těmto věcem dost rezistentní. Máte zkušenost s něčím, co fakt funguje, nesmrdí a vydrží to?
Skutečně i u klíšťat pozorujeme, že jsou schopna se do určité míry adaptovat jak na podmínky prostředí, ve kterém žijí, tak na léčiva, která jsou proti nim nasazována. Proti některým látkám obsaženým v přípravcích proti klíšťatům si tito nebezpeční parazité vybudovali určitou formu odolnosti, a proto se může stát, že výsledek takového ošetření není ideální.

Co se samotných ektoparazitik týče, tak pořád lze s úspěchem použít jak kvalitní spot-on přípravky, tak velmi účinné obojky, jejichž moderní technologie uvolňování účinné látky zaručuje, že nezapáchají.
MVDr. Radomila Nejezová, VETCENTRUM Ostrava

Máme doma psa i kočku, oba chodí volně ven do zahrady. Ráda bych se zeptala, čím je mám chránit proti klíšťatům a blechám, protože si spolu často hrají a slyšela jsem, že některé psí preparáty nejsou pro kočky bezpečné.
Pro kočky je bezpečný známý preparát ve formě kapky Frontline, aplikovaný 1x měsíčně na kůži kočky.

Pro psa, který je často v blízkosti kočky (hry, zahrada, domácnost), je vhodný přípravek identický jako spot-on kočky, aby byl vyloučen aditivní toxický účinek současně používaných preparátů. Pro kočky jsou totiž kombinace některých látek v obojcích pro psy nebo postřicích na prostředí vysloveně nebezpečné.
Nejvhodnější pro psa je použít tabletu s látkou fluralaner, účinnou po dobu 12 týdnů, která je funkční bezprostředně po podání a je bezpečná vůči kočce.
MVDr. Martin Kolafa, Veterinární centrum Liberec

Chtěla bych se zeptat, co mi doporučíte jako prevenci pro kokršpaněla proti parazitům, když máme tříleté dítě, které si se psem často hraje. Mám trochu obavy z postřiků, kapiček a tak podobně.
Vaše obavy ze zevně aplikovaných preparátů jsou oprávněné. Zejména nevhodné je použití antiparazitních obojků, z nichž se po celou dobu uvolňuje účinná látka nejen na psa, ale také do prostředí. Užití spot-on preparátů je bezpečnější, ale doba účinku proti klíšťatům se omezuje pouze na 28 dnů a jen při pravidelné aplikaci dosahuje preparát dostatečné účinnosti. Kontaktu s dítětem by mělo být zabráněno alespoň v prvních dnech po aplikaci, kdy zbytky účinné látky ulpívají na srsti.

Použijete-li tabletu s účinnou látkou fluralaner, která se dostává jen do povrchové vrstvy kůže, pak je zajištěn spolehlivý účinek proti blechám a klíšťatům až po dobu 12 týdnů, přitom je nejbezpečnější.
MVDr. Martin Kolafa, Veterinární centrum Liberec

Máme v rodině nového člena, osmiměsíční štěně dobrmana. Nemá nám ho kdo hlídat, a tak bychom ho rádi s sebou vzali k moři. Nemáme s tím zkušenosti, co je potřeba, když chceme se psem do zahraničí?
Váš pes by měl mít v prvé řadě Pas zvířete, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. Zároveň je třeba, aby byl označen schváleným mikročipem, což provádí akreditovaní veterináři.

Pejsek také musí být očkován proti vzteklině od třetího měsíce věku a očkování nesmí být starší než jeden rok. Řada zemí mimo EU navíc požaduje aktuální veterinární potvrzení o tom, že je zvíře zdravé. Podrobnější informace, i co se týká dalších speciálních podmínek některých států, najdete na internetových stránkách Státní veterinární správy.

Já zároveň doporučuji vybavit zvíře ochranou proti parazitům, jednak proto, že to některé státy vyžadují, jednak proto, že zejména v jižních zemích volně pobíhá řada zablešených psů a koček a vyskytují se různé další druhy klíšťat.

Proto je třeba zvíře včas vybavit antiparazitární ochranou, pokud ji ještě nemá. Můžete použít jakýkoliv preparát ve formě spot-on nebo obojek. Během cesty také věnujte pozornost dobrému větrání v autě, nezapomínejte na pitný režim zvířete a venčení, nenechávejte ho nikdy samotné zavřené v autě déle než pár minut. Někteří psi také špatně snášejí dlouhou jízdu a zvracejí, v tom případě postačí podávat Kinedryl, který vám pomůže nadávkovat váš veterinární lékař.
MVDr. Vlastimil Pospíšil z Veterinární kliniky Vyškov

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...