VIDEO: Psa do mrazu a sněhu koukejte namazat a obléct. Nebo obout

  • 53
Vzali jsme typického gaučového maltézského psíka a azavaka, tedy hladkosrstého saharského chrta a vyrazili s nimi pro oblečky a rady, jak vybavit psa na zimu. Když je kolem nuly, většinou to ještě není žádné drama, ale pár stupňů mrazu nebo posolené chodníky už mohou nepřipravenému psovi znepříjemnit život.

Řada plemen samozřejmě žádné oblečky nepotřebuje ani v tom největším mrazu. "Jsou to převážně plemena, která jsou na zimu vybavena od přírody, například bernský salašnický pes, zlatý retrívr, sibiřský husky," vysvětluje Tomáš Fialka, majitel obchodu Spokojený pes, která plemena v zimě zvláštní péči nepotřebují.

Fotogalerie psích oblečků

Bez oblečků se naopak většinou neobejdou plemena krátkosrstá a malá. Podle Fialky záleží především na majiteli, jak vypozoruje, jestli je pejskovi zima, nebo ne, protože vnímání chladu může být hodně individuální.

Veterinární lékařka Michaela Riedlová jeho slova potvrdila, ale upřesňuje: "Většinou se oblečky používají opravdu jen v mrazu. Osobně je doporučuji oblékat, až když teploměr spadne pět stupňů pod nulu a níž." 

Co by měl psí obleček splňovat a "umět"

Pro nákup správné velikosti oblečku, který má psí tělo před zimou ochránit od krku až po ocas, potřebujete znát nejen míru svého psa od kohoutku k ocasu, ale také obvod jeho hrudníku. "Často se stává, že délka sedí, ale pejska to pak škrtí na hrudníku," upozorňuje Fialka na časté nesrovnalosti.

Důležité je chránit bedra, záda, hrudník a břicho!

Ideální je samozřejmě obleček psovi přímo v obchodě vyzkoušet, abyste hned viděli, jestli má dobře chráněná bedra, záda a hrudník.

"A zcela určitě by mělo být u malých a hladkosrstých psů chráněné také břicho, je to účinná prevence zánětů močových cest," doplňuje Riedlová, podle které jde o jedno z nejčastějších onemocnění psů v zimním období.    

"Co se týká materiálu, je důležité, aby pejska hřál, chránil před sněhem a deštěm, ale zároveň byl prodyšný," radí dále odborník na psí oblečení, co při nákupu hlídat. Ptejte se i na údržbu, ať víte, jestli můžete obleček podle potřeby vyprat. 

V nabídce najdete i oblečky s dlouhou nohavičkou. Ty jsou totiž vhodné na sníh hlavně pro dlouhosrstá plemena, aby se jim sníh nenabaloval na chlupy a na tlapky. Používat je samozřejmě mohou i psi krátkosrstých plemen, záleží čistě na majiteli, co jim vybere. 

A pokud chcete střihově "dokonalý" obleček se zapínáním na zadečku, najdete i takové. Musíte ovšem být dostatečně pohotoví a při venčení zapínání včas rozepnout. 

V zimě trpí nejen tělo, tlapky potřebují péči i při teplotách nad nulou 

Protiskluzové psí ponožky. Chrání psa i podlahu

Horkou novinkou jsou podle Fialky ponožky s protiskluzovými polštářky. "Majitelé je psům oblékají především do interiérů, kde to pejskům klouže na dřevěné nebo plovoucí podlaze a mohou se samozřejmě použít i v případě, kdy hrozí, že by podlahu pejsek poškrábal."

Důkladné promazání tlapek vazelínou z lékárny nebo speciálním balzámem na psí tlapky je v podstatě základní a velmi důležitou součástí zimní péče o psy. "Lze použít i neparfémovanou mastnou indulonu," radí osvědčený prostředek veterinářka.

Týká se to i kratších procházek na 10 až 15 minut, psovi byste měli v každém případě tlapky promazat před procházkou i po procházce. 

Tlapky totiž dostávají zabrat jak mrazem, kdy mohou popraskat nebo se nepříjemně odřít či jinak poranit o zmrazky, tak na solených chodnících. V tom případě je potřeba po návratu domů sůl z psích tlapek opláchnout, pak tlapky pečlivě osušit a nakonec opět pořádně promazat (více info zde).  

Na delší túry a na solený chodník jsou vhodnější botičky

Je nutno přiznat, že jakkoliv směšně obutý pes vypadá, botičky ho skutečně ochrání před agresivní technickou solí, která umí nepěkně rozežrat citlivou kůži mezi psími prsty. A koneckonců i před mrazem a ostrými zmrazky.

Zimní boty pro psy

"Na venkovní chození jsou nejlepší volbou botičky s pevnější podrážkou. Jsou totiž pevnější a vydrží déle než klasické neoprenové," radí v oblasti obouvání psů nezkušeným majitelům Fialka. Problém může nastat, pokud se v nich pes nenaučí chodit. Sice to podle zkušeností bývá otázka několika procházek, ale je to individuální. 

"Boj je asi vhodné vzdát ve chvíli, kdy si pes začne botičky sám strhávat z nohou," přiznává i majitel obchodu se psím oblečením, že ne vždy s podobnými vychytávkami u svých psích miláčků uspějete.

TIP: Botky jako úleva pro starého psa s bolavými kyčlemi

Psí boty mohou nečekaně pomoci tam, kde je každá rada drahá. Kamarádka má postarší fenu zlatého retrívra s dysplazií kloubů. Dařilo se je poměrně dlouho udržet v rozumném stavu, ale atrofované svaly přestávají sloužit jak by měly. Fena tedy už nezvládá schody a doma na dřevěné podlaze se jí rozjížděly nohy. "Panikařila, tahala je za sebou, měla jsem strach, aby si nohu nevykloubila." Tak pořídili botky. 

První byly tak na jezevčíka, přestože byly značené velikostí XL jako největší možné. Tak našli web, kde mají u každé velikosti rozepsané rasy, kterým daná velikost sedí. 

"S botkama je to super, i když se osvědčily jen na zadní nohy, na předních se přetáčely podrážkou nahoru. Anča kupodivu vůbec nemá tendence si je sundávat nebo kousat, asi sama cítí, že se jí s tím líp chodí," konstatuje majitelka starého nemocného psa, kterému boty přinesly citelnou úlevu a snáze se mu doma chodí.

"Mohu potvrdit, že obutí má v podobných případech smysl. Jak boty, tak ponožky s protiskluzovou úpravou mohou sloužit jako prevence nebo úleva při poškození pohybového aparátu. Kromě kyčlí také hlavně proti poranění kolenních vazů," konstatuje veterinární lékařka.