Pejskaři nebo majitelé koček stále častěji vidí ve svých zvířatech

Pejskaři nebo majitelé koček stále častěji vidí ve svých zvířatech psychiatrické pacienty. | foto: Profimedia.cz

Psi ve stresu. Lidé chtějí od veterinářů rady i antidepresiva

  • 68
Do ordinací veterinářů stále častěji míří lidé, kteří si neumějí poradit se svými deprimovanými psy a kočkami. A farmaceutický byznys reaguje: na trhu jsou léky, které domácím mazlíkům zvednou náladu. S problémy chovatelům radí i nový web.

Olizuje si vaše domácí zvíře tlapky více než v minulosti? Ukrývá se pes nebo kočka v různých skrýších častěji než dřív? Jsou najednou hodně fixováni na některého člena rodiny?

Pokud jste na všechny tři otázky odpověděli ano, je pravděpodobné, že váš pes, kočka nebo třeba králík v kleci trpí nezdravým stresem a měl by se léčit.

Je to nový fenomén

Zní to bizarně, veterináři však nový fenomén popisují s vážností v hlase: pejskaři nebo majitelé koček stále častěji vidí ve svých zvířatech psychiatrické pacienty. Chodí s nimi do ordinací a chtějí léky.

"Lidé žijí se zvířaty ve stále těsnějším kontaktu, je logické, že si jejich emocí víc všímají," říká přední česká odbornice na chování zvířat, veterinářka Hana Žertová.

Mezi příznaky toho, že něco není v pořádku, řadí odborníci například bezdůvodné vytí nebo štěkání u psů či to, že kočky vykonávají svou potřebu v posteli nebo vedle páníčkova počítače, čímž se na sebe jednoduše snaží upozornit.

"Moje kočka si čím dál častěji začala čistit kožich. Nepřikládala jsem tomu velkou váhu, až do té doby, než si tím kůži úplně rozdrásala," dramaticky popisuje majitelka čtyřleté Matyldy Kateřina Hájková.

Se svým veterinářem pak hledala příčinu, proč se tak kočka začala chovat. "Byla za tím banalita. Stěhovali jsme nábytek v jednom z pokojů a zničili tím kočce jednu z jejích oblíbených skrýší," popisuje Kateřina Hájková. Samozřejmě neopomene dodat, že nábytek se rychle vrátil na své místo.

Podobný častý projev sebepoškozování má přitom jméno: akrální dermatitida z olizování. Podle lékařů patří mezi stereotypní poruchy, podobně jako když medvěd v zoo neustále obchází svoji klec.

Pilulky na psí depresi

Co veterináři majitelům psů a koček radí? Zvíře se často začne chovat "divně" po zdánlivě neškodné změně rodinných rituálů. "Pokud pomineme krátkodobé faktory, jako je bouřka nebo ohňostroj, na chování zvířat má vliv třeba narození dítěte do rodiny nebo stěhování. Například u psů se také často stává, že majitelé neodhadnou jejich schopnosti a nutí je do výkonů, na které nemají," říká Hana Žertová.

Nejčastější chybou majitelů však podle Žertové je, že v první řadě přemýšlejí, jak roztěkané zvíře potrestat, místo aby mu vhodně upravili prostředí, kde žije.

Výjimkou však není ani to, že majitelé chodí k veterináři pro léky na depresi psů či koček. Farmaceutické firmy například vyvinuly preparáty, které umějí zvířatům zvýšit hladinu serotoninu, hormonu štěstí.

"Setkávám se i s případy, kdy se zvíře úporně sebepoškozuje třeba několik měsíců. Pak už je mu potřeba nasadit antidepresiva," říká veterinářka Žertová. Zvířecí léky proti smutku však zatím na českém trhu nejsou, veterináři je proto musí dovážet – nebo použít antidepresiva pro lidi. "Taková jsou ale striktně na předpis," varuje Žertová ty chovatele, kteří by snad svým mazlíčkům chtěli zlepšit náladu prášky ze své lékárničky.

Stresovaná zvířata už mají i svůj web. "Lidé píší opravdu s konkrétním problémem, ne proto, že 'ten pejsek je nějaký smutný'," říká provozovatel serveru Petstres.cz Karel Křivan. Majitelé tu můžou najít takzvaný strestest, v němž svého miláčka otestují, nebo chovatelskou poradnu.