Psoun prériový žije v norách připomínajících podzemní město.

Psoun prériový žije v norách připomínajících podzemní město.

Psoun prériový vychovává svá mláďata v podzemním městě

  • 0
Svojí podobou psouni nezapřou, že patří mezi veverkovité, ale ve větvích stromů je nenajdete. Jsou velice společenští a žijí v norách v rozvětvených koloniích, které tvoří doslova podzemní velkoměsta.

Dříve psouni obývali travnaté prérie po celé Severní Americe, dnes už je to jen mnohem menší území na středozápadě. Jsou to denní živočichové a býložravci, kteří se živí prérijními rostlinami a jejich semeny. A moc dobře vědí, co jim chutná více a co méně, a dokážou svým oblíbeným rostlinám vytvořit místo tak, že jednoduše ukousnou kořínky těm rostlinám, které jim nechutnají.

Mláďata světa

Samolepkové album se sběratelům utěšeně plní. Dnes si mohou vylepit psouna prériového a mládě plameňáka. Komu snad album chybí, stále si ho může objednat zde.

Mláďata psounů prériových, připravená stejně jako dospělí psouni kdykoliv

Stejně tak můžete zaslat svou vlastní fotografii nějakého zvířecího mláděte do soutěže o velmi zajímavé ceny (podrobnosti najdete zde).

Žijí v podzemních koloniích, doslova městech. V sociálních společenstvích se sdružuje až tisíc jedinců. Jejich města jsou rozdělena do čtvrtí, které obývají jednotlivé klany, tvořené dominantním samcem a několika samicemi s mláďaty. Každá taková rodina obývá vlastní soustavu nor, jejichž ústí si chrání valem z vyhrabané zeminy, aby jim při deštích do nory nezatékala voda.

Vždy několik rodinných skupin pak ještě tvoří určitou strážní jednotku, jejímž úkolem je hlídat a bránit teritorium i nory "svého města", které může rozlohou pokrývat i několik desítek hektarů. Vzpřímeně přitom postávají na zadních nohách, tyčí se do výšky 30 až 40 centimetrů a poskakují, štěkají, cení zuby a ježí srst.

Samice rodí do hnízda pod zemí zhruba po měsíci březosti 4 až 5 úplně bezbranných, holých a slepých mláďat, která opouštějí noru po šesti týdnech. Stejně jako dospělí psouni mají mláďata pískově hnědou srst, černé hmatové vousky a třetinu zhruba deseticentimetrového ocásku.

Komentované krmení psounů v sobotu a v neděli v 10:30

V pražské zoo jste psouny mohli roky pozorovat v horní části areálu, tedy kromě zimního období, kdy se ukládají k zimnímu spánku. Původně pro ně byla připravena ubikace ve výběhu bizonů, protože k těm by zoogeograficky patřili. Jenže psouni se přestěhovali k sousedům, do výběhu velbloudů dvouhrbých.

Přestože se jim tam dařilo tak skvěle, že se dokonce rozšířili do dalšího okolí, letos dostali nový výběh ve spodní části areálu, kousek od lemurů. A právě tento víkend u nich začíná pravidelné víkendové komentované krmení: každou sobotu a neděli v 10:30.