Pštros umí vzbudit respekt a nic mu neunikne. Hlídači jsou to skvělí.

Pštros umí vzbudit respekt a nic mu neunikne. Hlídači jsou to skvělí. | foto: Radek Miča, MAFRA

Pštros je ideální zdroj obřích vajec, masa a hlídač v jednom

  • 40
Pštros je nenáročný, má výtečné maso, kvalitní peří a jedno pštrosí vejce vydá za 24 slepičích. Navíc je skoro lepší hlídač než pes. Jeho chov není náročný.

První pštrosí farma u nás vznikla v roce 1993 na severní Moravě a od té doby obliba chovu pštrosů stoupá. Nemá totiž žádné větší nároky. Dospělý jedinec snese i teploty hluboko pod nulou, až okolo mínus 20 stupňů. A jedna samice má ročně i 25 kuřat. Pokud snad koketujete s tím, že si pořídíte jedno zvíře na zkoušku, mohli byste dopadnout jako britská rodina s šesti dětmi, s níž žije obří emu jako člen domácnosti (čtěte zde).

Žádné velké starosti

Pro ustájení pštrosům stačí jednoduchý přístřešek, případně stodola. Musíte však zajistit pořádný výběh, pastvu (nejvhodnější je vojtěška nebo jetel) a pevné a bezpečné oplocení.

Pštrosí fotogalerie

Pštros je totiž divoký, rychlý a má velkou sílu. Vyvine rychlost až 70 km/h a vydrží tak běžet až 10 minut. Pokud někdo vnikne do jeho prostoru, upozorní na to pronikavým pískáním, případně i zaútočí. Proto je dobré výběh postavit blízko vašeho domu, abyste s pštrosem byli často v kontaktu a zvykl si na vás.

Pštros měří až 2,5 metru a váží přes metrák, a tak musí být ohrada hodně pevná a dostatečně vysoká, alespoň dva metry. Dbejte na to, aby dřevo bylo hladké, bez třísek. Spodek ohrady byste kvůli mláďatům měli opatřit drátem (ne ostnatým!). Pštros je zdatný chodec, v přírodě denně ujde 10 až 40 kilometrů. Rád bude pobíhat po vyšlapané cestě podél plotu.

Kvalitní strava

Pštros africký

  • Je aktivní v noci, ve dne odpočívá.
  • Dožívá se 30 až 50 let.
  • Samec měří 2,10–2,75 m, samice 1,75–1,90 m.
  • Samec je černý s bílým peřím na křídlech, samice je hnědá.
  • Jako jediný pták na světě má jen dva prsty.

Krmítko můžete vyrobit například z pneumatiky náklaďáku nebo traktoru a je dobré ho zavěsit do výšky. Musí být však dobře dostupné a nesmí stát v cestě, kde pštros často běhá, mohl by se zranit.

Živí se především rostlinami, ale není úplný býložravec. Uvítá listí, květy, plody, pupeny, žere keře, stromy, trávu, ale pochutná si i na hmyzu nebo larvách.

Přidávejte mu směs granulí a obilovin a k tomu řezané seno. Pořiďte také kvalitní napáječku, pštros potřebuje hodně vody.

Pštros dospívá ve dvou až třech letech a je dost plodný. Samice ročně snese 30 až 80 vajec. Snáškové období trvá od jara do konce srpna a někdy i déle. Samice sedí na vejcích ve dne, samec v noci. Sezení trvá asi 42 dnů.

Pštrosa můžete celkem snadno sehnat od chovatelů, cena se v inzerátech pohybuje kolem pěti tisíc korun.