Pstruh americký duhový | foto: profimedia.cz

Pstruh americký duhový

Severoamerická lososovitá ryba vytvářející tažné i stálé populace vysazovaná a chovaná po celém světě.

latinsky: Oncorhynchus mykiss
řád: Bezostní
čeleď: Lososovití
běžná velikost: 25 až 40 cm, maximálně 120 cm

Znaky

Dlouhé, ze stran poněkud zploštělé tělo se širokým ocasním nástavcem. Mezi hřbetní a ocasní ploutví je malá tzv.tuková ploutvička bez kostěných paprsků (typický znak lososovitých ryb). Hlava je tupá s širokými ústy. Horní a dolní lístky 1. žaberního oblouku jsou knoflíkovité, prostřední jsou tyčinkovité. Na přední plošce radličné kosti je v příčné řadě 2 až 6 zubů. Na zadní člunkovité liště jich je 9 - 18.

Zbarvení - tělo, hlava, boky, tuková a ocasní ploutev jsou pokryty množstvím černých teček a skvrn. Na bocích je široký narůžovělý pás.

Výskyt

V dnešní době závisí pouze na vysazování, které probíhá nejen na většině pstruhových revírů, ale i na mnoha mimopstruhových a soukromých revírech. Legendární řekou s dlouhodobým výskytem pstruha duhového, kde bylo asi poprvé prokázáno jeho přirozené rozmnožování u nás, je Loučná (levostranný přítok Labe).

Původní forma náležející k podruhu S. g. gairdneri obývá jako tažná ryba pobřežní vody Severní Ameriky od jižní Aljašky až po Kalifornii a v době tření táhne do řek. Naproti tomu poddruh S.g. shasta je typicky sladkovodní forma obývající řeky a jezera Sierry Nevady. Obě formy byly v roce 1880 dovezeny z USA do Evropy a při vysazování došlo k jejich prokřížení.

Potrava

Všežravec, dravec. Je schopen zkonzumovat cokoliv např. granule, brambory, housky, kolínka apod.

Návnada a náčiní

Vláčení a muškaření. Pro svoji bojovnost a chutné maso velice žádaná sportovní ryba. Náčiní - muškařské pruty 4-7. Vláčecí pruty určené na lehké umělé vláčecí nástrahy. Háčky (mušky) velikosti č.8-24.
Návnada - suché, mokré mouchy, nymfa. Výjimečně streamer a malé umělé vláčecí nástrahy.

Způsob života

Doba tření závisí na původu jednotlivých populací a probíhá od prosince do května. Samice si na dně buduje velkou prohlubeň,na jejíž stavbě se podílí i samec. Mladí pstruzi rostou velmi rychle a ve 2. - 3. roce života dospívají.