V 6 hodin ráno 16. dubna začala u nás rybářům pstruhová sezona. Ilustrační foto

V 6 hodin ráno 16. dubna začala u nás rybářům pstruhová sezona. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rybářům začala pstruhová sezona. Jen na jihu Čech v 53 revírech

  • 1
Rybáři od pondělí mohou od šesti ráno až do osmi večer chytat v pstruhových vodách, aby si přišli na své. Od 1. září do 15. dubna totiž v pstruhových revírech chytat nesměli, aby lososovité druhy ryb a lipany nikdo nerušil v místech jejich přirozené reprodukce a nedošlo k ulovení ryb před výtěrem.

Ani začátek pstruhové sezony ale neznamená, že je možné lovit všechny druhy ryb. Kromě dob hájení musejí rybáři respektovat řadu zákonných ustanovení, třeba právě denní doby lovu v průběhu roku a počet možných docházek.

Podle Českého rybářského svazu se rybáři u nás starají o 454 pstruhových revírů (jejich kompletní soupis najdete ZDE), z toho 53 jich je v jižních Čechách. 

Jihočeši rybaří i v Národním parku Šumava

"Do potoků, řek a nádrží na jihu Čech členové Českého rybářského svazu v první vlně vysadili tuny pstruhů a sivenů, ryb by měl být dostatek," řekl jednatel jihočeského územního odboru Jan Štěpán. Nejvyhledávanější pstruhové revíry jsou na Vltavě od Vyššího Brodu po Rožmberk. Další na Volyňce, někdo ale hledá samotu na Malši či Blanici.

Tisíce pstruhů, lipanů, mníků a střevlí vypouštějí každoročně také rybáři v Národním parku Šumava do přítoků Křemelné, Teplé Vltavy, Řasnice a Studené Vltavy. Díky pravidelnému vysazování původních druhů ryb do potoků v rezervaci vzrostl za posledních 12 let počet ryb někde až pětinásobně. V národním parku je šest rybářských revírů o celkové délce 84 kilometrů. Jen na 43 kilometrech je možné rybařit, na zbývajících jsou chráněné rybí oblasti.

Loňské úlovky

Na jihu Čech se loni rybáři radovali z celkem 246 tisíc kusů ulovených ryb o hmotnosti 392 tun.

Členové jihočeské rybářské stráže ale také v jihočeských revírech přistihli 79 pytláků a zadrželi 232 povolenek kvůli přestupkům.

Jihočeský územní svaz Českého rybářského svazu hospodaří na zhruba 8 000 hektarech vody rybářských revírů. Zhruba polovinu zaujímá Lipno. Loni jeho členové vysadili do řek a vodních nádrží 23 druhů ryb za 28 milionů korun.

K nelibosti rybářů lososovité ryby končí také na jídelníčku vyder, které do jihočeské přírody neodmyslitelně patří. Větší zlost mají ale na kormorány, kteří působí mnohem větší škody. Více info najdete v článku Rybáři zbrojí proti kormoránovi, zatím ale jen slovy a dokumenty.