Někteří stěhovaví práci nestihli včas odletět do teplých krajin

Někteří stěhovaví práci nestihli včas odletět do teplých krajin | foto: Radek Miča, MAFRA

Ptáci prchali na Turnovsko, sníh je připravil o obživu

  • 0
Jiřičky, vlaštovky nebo čápi přišli kvůli sněhové kalamitě o žrádlo. Nedostatkem trpí hlavně drobní stěhovaví práci, kteří zatím nestačili odletět do teplých krajin.

"Sníh letos přišel tak brzy, že řada ptáků vůbec neodletěla. V Česku byly ještě na řadě míst zaznamenány vlaštovky. Ty poslední odlétají v poslední dekádě října a tím, jak byl říjen ještě teplý, nenutilo je nic odletět," říká ornitolog libereckého Severočeského muzea Martin Pudil.

Největší problém měli podle ornitologa drobní hmyzožravci, kteří se najednou nedostali ke své potravě. Sníh stěhovavým ptákům ale podle ornitologa většinou neublížil. Většina z nich se například z Liberecka nebo Jablonecka přesunula na Turnovsko nebo k Mladé Boleslavi, kde vůbec nesněžilo. "Pokud nejsou stěhovaví ptáci úplně vyhladovělí, nějaký čas vydrží i při sněhu, instinkty jim ale velí od sněhu uletět. Velmi rychle dokážou najít místa bez sněhu," říká ornitolog Pudil.

Čápi ve sněhu

Ve čtvrtek kroužil nad Stráží nad Nisou čáp. Ten ale sníh přečká podle ornitologa mnohem snáz. Na rozdíl od vlaštovky závislé na hmyzu si dokáže potravu najít i v zimě. "Někde se dokonce čáp snaží i přezimovat, lidé jej často přikrmují odřezky masa a podobně," říká Pudil.

Ornitologové často špatně rozlišují, jestli se jedná o v Česku hnízdící ptáky, nebo ty, kteří jen přes naše území migrují, a sníh je tu překvapil. Sníh napadl například i na Hruboskalsku. "V lesích bylo hodně pěnkav jíkavců, to jsou ptáci vyloženě ze Skandinávie a přes nás táhli. V lesích sbírali bukvice, do pátku jich tady po lesích Hruboskalska byly tisíce. Sníh je tu překvapil. Změna počasí ale urychlila jejich tah, přečkali to bez úhony," řekl zase zoolog Správy CHKO Český ráj Zdeněk Mrkáček.