U vytaženého klíštěte si můžete nechat na vlastní náklady zjistit, zda bylo, či nebylo infikováno některou ze zákeřných nemocí.

U vytaženého klíštěte si můžete nechat na vlastní náklady zjistit, zda bylo, či nebylo infikováno některou ze zákeřných nemocí. | foto: Profimedia.cz

Zakousnuté klíště nedusit, netopit, netočit! Vytáhnout nebo vyviklat

  • 64
Ptali jste se Miroslavy Burýškové na vše, co obnáší kousnutí infikovaným klíštětem. Odbornice se věnuje diagnostice klíšťat a potvrzuje, že letos už prošlo její laboratoří víc vytažených klíšťat než loni za stejné období. Má ale jejich analýza pro postiženého člověka či zvíře praktický význam?

"Vloni před prázdninami jsem si nechala udělat rozbor vytaženého klíštěte a jeho analýza za pouhé tři dny prokázala, že bylo infikované klíšťovou encefalitidou. Lékař mi doporučil, abych se zhruba měsíc šetřila, neodjížděla do zahraničí na dovolenou a zvýšeným přísunem vitaminů, případně nějakým preparátem se snažila posílit imunitu. Dobře to dopadlo a onemocnění se neobjevilo," napsala čtenářka Ivana. Samozřejmě už nikdo nezjistí, jak by tomu bylo, pokud by o nakaženém klíštěti nevěděla.

Zde najdete odpovědi na otázky čtenářů

O možnost být o infekci přenášené klíštětem, které vás napadlo, informován dopředu ale přicházíte v případě, že přítomnost sajícího klíštěte na svém těle ani nezaznamenáte. Viz Klíště vás může nakazit, aniž byste vůbec tušili, že vás sálo. Což koneckonců potvrzuje i aktuální případ Martina Bursíka, který je s akutní klíšťovou encefalitidou hospitalizován, přitom ani neví, že klíště měl.

Klíšťata budou útočit i nadále

Pokud nechcete sedět doma nebo se pohybovat pouze po betonu, je obrana před klíšťaty složitá. I proto, že letos je jich třeba oproti loňsku zřejmě opravdu víc. Podle dotazů by čtenáři byli sice rádi, kdyby se dala odpudit česnekem nebo pivem, jejich účinky ale bohužel nejsou v tomto směru prokázány.

"Zato je jednoznačné, že někteří lidé prostě klíšťatům "voní" a jdou na ně víc," potvrzuje Burýšková, odbornice na diagnostiku vytažených klíšťat, která první profesní zkušenosti s klíšťaty načerpala počátkem devadesátých let v Německu a nyní provozuje s kolegy soukromou laboratoř Protean v Českých Budějovicích. Je to jedno z pracovišť, kde vám za úplatu provedou rozbor vytaženého klíštěte. Více viz článek Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím.

Braňte se klíšťatům a nenechte se překvapit

Jak nejlépe vytáhnout klíště

A pokud už tedy najdete přisáté klíště, jak si s ním poradit? "V žádném případě klíště nedusíme mastí či olejem, ale nejlépe použijeme speciální kartu se zářezy a klíště tahem vyjmeme. V případě larvy klíštěte použijeme navlhčenou vatovou štětičku a klíště s ní vyvikláme. Dezinfekce přisátého klíštěte nezabrání tomu, aby škodlivé látky do těla přeneslo, po odstranění klíštěte ale ranku jednoznačně vydesinfikujte. Použití gumových rukavic není nezbytné – pokud nemáme oděrky či odřeniny, ale ruce je třeba řádně umýt," popisuje správný postup odstranění klíštěte Burýšková. Pak už je jen na vás, jestli vytažené klíště pošlete na rozbor, abyste věděli, jestli bylo infikované a mohli se podle toho zařídit. "Zatím máme letos vyšetřeno 245 kusů klíšťat, vloni za stejné období to bylo 184 kusů," říká odbornice, která denně řeší telefonáty lidí, kteří se infikovaných klíšťat obávají.

Jaký konkrétně vybrat repelent lze poradit jen stěží, protože účinnost je u jednotlivých preparátů různá a jako ochrana proti klíšťatům samozřejmě fungují jen částečně a u malých dětí to s jejich používání nelze přehánět. "Na miminka bych osobně repelenty nepoužívala, maximálně na oblečení. Raději je nepokládejte do vyšší trávy a pravidelně je prohlížejte," radí Burýšková. "Riziko přisátí klíštěte je u miminek a malých dětí stejné jako u dospělého, stejně tak přenos infekce. Ovšem malé děti bývají vůči přenášeným infekcím odolnější než starší lidé," vysvětluje a dodává, že "například lidé, kteří pracují v lese a s klíšťaty jsou ve styku celý život, jsou již imunizovaní a opravdu s infekcemi od klíšťat nemají problémy".

Burýšková také potvrzuje, že počet infikovaných klíšťat se dramaticky nemění. "Roste hlavně počet lidí pohybujících se v přírodě – cykloturistika, sjíždění řek a podobně – a tím se samozřejmě zvyšuje i počet přisátých klíšťat a onemocnění.

A jakou nemoc na vás infikované klíště může přenést? Klíšťata přenášejí hlavně boreliozu, klíšťovou encefalitidu, ehrlichiozu, dále babesiozu, bartonelozu, tularemii a další méně časté nemoci. Nejnebezpečnější a nejčastější je borelioza, především z důvodu komplikované diagnostiky a klíšťová encefalitida – ta hlavně z důvodu neexistence účinných antivirotik a nebezpečí trvalých následků.

Čím dříve klíště odstraníte, tím nižší je riziko přenosu infekce. Na přenos klíšťové encefalitidy přitom stačí doba podstatně kratší než je tomu u boreliozy, ovšem ani riziko přenosu boreliozy nelze úplně vyloučit ani při krátkodobém přisátí. Boreliozou přitom můžete onemocnět opakovaně, protilátky nezůstávají v těle doživotně jako je tomu u klíšťové encefalitidy. Preventivní očkování existuje pro člověka pouze proti klíšťové encefalitidě.

Podle aktuálních údajů ze Státního zdravotního ústavu se letos doposud nakazilo 651 lidí lymeskou boreliozou a 40 lidí onemocnělo vážnější klíšťovou encefalitidou. A meteorologové a Státní zdravotní ústav avizují nejvyšší aktivitu klíšťat a s ní spojené zvýšené riziko nákazy i nadále.

Trávu vysokou zhruba od 20 centimetrů do 1 a půl metru klíšťata milují, na té
Samice klíštěte číhající na svou oběť.
Detail hypostomu se zpětnými háčky, kterým se klíště přisává ke své oběti. Proto je tak obtížné klíště vytáhnout.

Na trávě vysoké zhruba od 20 centimetrů do 1 a půl metru klíšťata číhají na své oběti. Přisávají se tzv. hypostomem se zpětnými háčky, proto je tak obtížné přisáté klíště vytáhnout.

Z tohoto týdne by jen ve čtvrtek, tedy dnes, měla klesnout vlivem ochlazení aktivita klíšťat na devátý stupeň z deseti. Ani to ale není žádná výhra. Devátý i desátý stupeň totiž představují nejvyšší riziko, kdy by měl člověk používat při pohybu v zeleni repelent. Samozřejmostí je prohlídka těla večer i ráno, protože klíšťata mohou zůstat na oblečení a přisát se později.

Odstranění přisátého klíštěte zbytečně neodkládejte, s přibývajícím časem stoupá riziko nákazy. Když po odstranění klíštěte zůstanou kusadla v kůži, nic se neděje. "Ze zbytku kusadel v kůži již žádná nákaza nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku je jen třeba vydezinfikovat a sledovat, aby nedošlo k zanícení," uklidňuje Burýšková .