Nově je pytlák pytlákem až s ulovenou zvěří či rybou v ruce. Způsobená škoda musí navíc činit minimálně 5 tisíc korun. Ilustrační foto.

Nově je pytlák pytlákem až s ulovenou zvěří či rybou v ruce. Způsobená škoda musí navíc činit minimálně 5 tisíc korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pytlákům se ulevilo, do výše pěti tisíc škody jsou beztrestní. Ceník neexistuje

  • 72
Od 1. ledna může kdokoliv beztrestně sedět s prutem u vody nebo bezostyšně s puškou v ruce vyhledávat zvěř. Je prakticky nepostižitelný. Případný trestní postih je závislý na výši škody, do pěti tisíc jde pouze o přestupek.

Nová právní úprava pytláctví se pochopitelně nelíbí myslivcům, a proto žádají hned od prvního dne účinnosti nového trestního zákoníku jeho novelu.

Kdo ještě není a kdo už je pytlák?

Trestné je ulovení zvěře, až když škoda přesáhne pět tisíc korun. Nižší škoda znamená pouze přestupek. Cenu zvěře přitom určí až soud. Asociace profesionálních myslivců proto požaduje nejen pevný ceník, ale i novelu zákona. Měla by stanovit, že trestným činem je každý nelegální lov střelnou zbraní, lov v organizované skupině a lov zvlášť zavrženíhodným způsobem.

"Asociace profesionálních myslivců a Mezinárodní sdružení myslivců příhraničí svolaly na 15. ledna pracovní jednání předních odborníků. Cílem je vznik pracovní skupiny a ceníku ulovené zvěře, následně i návrh novely pytláctví v trestním zákoně," sdělil ČTK za mysliveckou asociaci Libor Řehák.

Novela by podle něj měla řešit i postavení myslivecké a rybářské stráže. Ta musí zasahovat proti organizovaným a dobře vybaveným skupinám pytláků, kterým nechybí ani zbraně vybavené puškohledy na noční vidění. "Stát posílá do odlehlých lesů neozbrojeného, nevycvičeného a nevybaveného občana - mysliveckou stráž," uvedl Řehák. Asociace proto žádá lepší vybavení stráže a náhradu nákladů, které s ochranou zvěře před pytláky má.

Trestné není lovení, ale ulovení

Z pohledu profesionálních myslivců dříve stráž alespoň věděla, že každý nelegální lov je trestný, a podle toho proti pachatelům zasahovala. Nově se má síla zásahu lišit podle toho, zda jde o přestupek nebo trestný čin. A právě hranicí mezi přestupkem a trestným činem pytláctví je nově hodnota nelegálně ulovené zvěře či ryb na úrovni 5 tisíc Kč. Hodnotit výši škody v terénu je přitom podle Řeháka těžké, soud navíc může následně dospět i ke zcela jiné částce.

"Ale jak to budou myslivecké stráže v noci a za sněžení či deště posuzovat?" ptají se myslivci. Navíc neexistuje žádný ceník zvěře, podle kterého by stráže cenu alespoň odhadly. Podle asociace Ministerstvo zemědělství konstatovalo, že žádný ceník zvěře dělat nebude, mají si to vyřešit soudní znalci. Těžko bude mít sebou v terénu každá myslivecká stráž soudního znalce.

Navíc bylo v bývalé právní úpravě k pytláctví uvedeno "kdo loví zvěř", v nové právní úpravě je "kdo uloví zvěř". Trestným činem tedy donedávna bylo i hledání zvěře či pohyb se zbraní po honitbě. "Podle nové právní úpravy může pytlák vyhledávat zvěř nebo sedět s prutem u vody - a pokud nebude přistižen s ulovenou zvěří či rybami, je prakticky nepostižitelný," varoval Řehák.