Plot z tújí

Plot z tújí | foto: Profimedia.cz

Radikálním řezem túje nezabijete, ale budou vypadat hrozně

  • 7
Zkracování živého plotu, příprava trávníku na zimu, přesazování a řez stromků. To byla nejčastější témata otázek, které padaly ve středeční zahradnické poradně.

V poradně odpovídala Petra Šárková, vedoucí oddělení zahrady hobbymarketu Bauhaus v Čestlicích u Prahy. Nejčastěji řešila, kdy a o kolik stříhat živý plot.

"Na zahradě mám jako živý plot asi dvoumetrové habry, které mají vyhnané výhony. Je lepší ostříhat je teď, anebo až na jaře?" ptal se jeden ze čtenářů. "Stříhejte raději na podzim a pokud jsou řezy větší, namažte je štěpařským voskem s dezinfekčním účinkem," doporučuje odbornice. Tím zároveň tak trochu zodpověděla i jeden z dalších dotazů. Čtenářka Jana se ptala, zda může radikálně řezat túje. Potřebuje je zkrátit asi o metr. Šárková tvrdí, že rostliny to sice přežijí, ale plot nebude vypadat hezky. Doporučuje věnovat se úpravě plotu průběžně.

Čtěte odpovědi na otázky čtenářů

Ptali jste se zahradnice Petry Šárkové, vedoucí oddělení zahrady v hobbymarketu Bauhaus na vše, co potřebujete zjistit o přípravě zahrady na zimu. Otázky i odpovědi najdete zde.

Dalším velkým tématem se stal trávník. "Rozšířily se nám do trávníku bodláky, bydlíme u pole. Nechceme je likvidovat plošně," zajímala se o možnosti řešení čtenářka Michaela. "Garlon, Dominátor, Roundap, ale pouze kontaktně a za nedeštivého počasí a bezvětří," radí velkou opatrnost zahradnice. Naopak další ze čtenářů může použít méně drastické metody. Na kolonii jitrocele lze užít Agrofit kombi nebo Banvel, které působí více na širokolisté plevele.

Zazimování trávníku by mělo být také na pořadu dne. Naposledy posekat a pohnojit podzimním hnojivem. "Množství by mělo být okolo 10–25 gramů na metr čtvereční. A pokud chcete preventivně trávník ochránit i proti sněžné plísni, můžete po pohnojení aplikovat přípravek Ortiva," radí.

Objevily se i dotazy na stromky. "Jak ošetřit před zimou mladé ovocné stromky (jabloně, hrušně, rybíz, angrešt)?" zněl jeden z nich. Zahradnice radí: "Na zimu přihnojit a přikrýt organickým materiálem. Můžete vystříhat poškozené větve a pokud jsou rány větší, zamazat je štěpařským voskem."

"Jak správně ostříhat peckoviny (broskev, meruňka a třešeň). Máme na nich spoustu dlouhých výhonů. A kdy stříkat broskvoň proti kadeřavosti?" zněl další z dotazů. "U peckovin máme několik druhů řezu. Většinou je provádíme v letním období, to se vyřezávají bujně rostoucí výhony (vlci), v jarním termínu (březen, duben) se jedná jen o zkrácení ponechaných výhonů. Proti kadeřavosti se stříká na jaře, přesněji na konci února a na začátku března," zní odpověď.