Postupně dozrávající rajčata

Postupně dozrávající rajčata | foto: Marek Burza

Rajčata pěstovaná hlavou dolů: funguje to, ale zázraky se nekonají

  • 7
Náš experiment se zavěšenými rajčaty se chýlí ke konci: úspěšně sklízíme my i čtenáři, kteří laborovali společně s námi. Shrňme si klady a zápory pěstování rajčat vzhůru nohama.

Vysadili jsme obvyklým způsobem dvě keříčková rajčata do klasických květináčů a dvě jsme pověsili hlavou dolů do společného květináče (viz úvodní článek o experimentu). Během experimentu jsme sledovali, zda budou zrát rozdílným tempem. A přitom ještě porovnávali, zda budou zralá dříve než ta, která pěstují sousedi normálně na záhonu a sázeli je přibližně ve stejnou dobu.

Má pěstování v zavěšených nádobách smysl?

Argumentem prodejců prodávajících speciální pěstební nádoby na visící rajčata je - podle nich - fakt, že se živiny dostávají rychleji do zelené části vlivem gravitace. Těžko říci nakolik to podpořilo jejich prodej, když na začátku sezony tyto nádoby prodávali zhruba za 300 korun za kus.

"U nás jsme to od nich prodávali také, ale moc to na odbyt nešlo, lidé jsou přece jen docela konzervativní. A navíc cena, kterou si za to počítali, byla podle mě strašně přehnaná. A na odbyt to nešlo ani poté, co šla cena dolů na polovic," komentuje Tomáš Březinský, šéf oddělení zahrady hobbymarketu Bauhaus. Nádoby na "zavěšené pěstování" přitom nezatracuje, považuje je za výborný systém třeba pro pěstování bylinek nebo jahod.

Malá terasová zahrádka

Pěstování v "kyblíku" obecně (tedy běžným způsobem v květináči i v zavěšené nádobě) se ale osvědčilo. Naše rajčátka měla velmi brzy první plody, dříve než ta na záhoně u sousedů. Ovšem vyrostly jak z rostlinek rostoucích ve stojícím květináči, tak i z těch visících. Což dává za pravdu zahradníkům, kteří se spíše přikláněli k vlivu většího prohřátí půdy v květináči v porovnání s rostlinami pěstovanými volně v zemi (viz článek o průběžném sledování experimentu).

Jak se liší péče o stojící a visící rajčata

Nyní už asi čtrnáct dní postupně chodíme rajčátka ochutnávat. A můžeme tedy porovnávat, jak se lišila péče o balkonová rajčata zasazená do běžného květináče v porovnání s těmi visícími.

Rostliny na terase pěstujeme bez zastřešení. Při letošním způsobu léta se nám proto několikrát podařilo květináče "utopit". Ne každý den má člověk čas po každém dešti vylévat vodu z podmisek. Přemokřené rostliny pak mohou začít žloutnout a usychat. Tento problém nás u zavěšených rajčat netrápil. V tom vede tento systém 1:0.

Do květináčů bychom proto příště sázeli spíše na zastřešené balkony a lodžie. A smířili se s tím, že budeme muset hlídat zálivku. Zavěšení je pak v případě deštivého léta vhodnější tam, kde se počítá i s dešti. Otvorem ve dně nádoby přebytečná voda odteče.

Tyčkové rajče zasazené hlavou dolů
Tyčkové rajče zasazené hlavou dolů

Tyčková rajčata zasazená hlavou dolů

Náš čtenář Ladislav Bartůněk experimentoval společně s námi. Na pergolu zavěsil květináč, do něj ale umístil klasické tyčkové rajče. "Používám kapkovou závlahu společnou pro další rostliny. Když vidím, že otvorem ve dně začíná voda vytékat, vím, že má rostlinka vody tak akorát," popisoval v e-mailu na konci července. Místo využil dokonale, nahoru do květináče zasadil pelargonie.

Stručné shrnutí

"Závěsné" pěstování rajčat a dalších rostlin je výborný vynález:

- Na terase nebo zahradě šetří místo, dobře odolávají rozmarům počasí.

- Úroda je dříve ve srovnání s rajčaty zasazenými do země díky rychlejšímu a účinnějšímu prohřívání půdy ve kbelíku.

- Lépe se reguluje množství zálivky.

V případě, že budete mít zavěšené pěstební nádoby umístěné pod střechou, musíte řešit stejný problém se zaléváním jako u rajčat zasazených běžně do květináčů. Nemusíte se ale tolik bát přelití.