Zarámovat je možné i cenné suvenýry. V tomto případě je limitovaná LP deska...

Zarámovat je možné i cenné suvenýry. V tomto případě je limitovaná LP deska zarámovaná v hluboké kazetě na tmavém podkladu, který šedé tóny pocitově zesvětlil a obal více vynikl. Červená barva rámu ladí s červenou deskou. Díky použití kvalitního skla zůstávájí barvy zcela věrné. | foto: Frame-it

Jak si nechat zarámovat obrázek, aby byl výsledek perfektní

  • 7
Existuje docela hodně způsobů, jak zarámovat obrázek, a každý rámař se řídí vlastní intuicí. Existuje však několik pravidel, která se vyplatí dodržovat.

„Všemu vládne obraz. Není však dobré všechny obrázky zarámovat stejně, aby například ladily rámy s interiérem. Jde o to, že každá fotka musí být samostatným uměleckým dílem a musí obstát samostatně,“ tvrdí Petr Matějíček z rámařství Frame-it.cz.

Ukazuje při tom na fotografii malé holčičky v bílých nařasených „svatebních“ šatičkách. „Zde jme použili bílý rám s jemnou texturou, která ladí s šaty a zároveň na sebe nestrhává pozornost od obrazu,“ vysvětluje. Kdyby si podle něj někdo nechal vyrobit hladký jednoduchý rámeček, úplně by tím zabil romantiku záběru a vznikl by tak tuctový obrázek, který by nijak nevyzdvihl jedinečnost okamžiku.

To však neznamená, že další vyfocené dítě musí dostat stejný rám. Bude jinak oblečené, v obrázku budou jiné barvy. Působilo by to jako v oblastní galerii. Daleko lepší je zvolit anglosaský přístup, kdy každá fotka je jiná a tak jak děti rostou, postupně se se zarámované fotky přidávají, až tvoří příběh o tom, jak děti rostou.

Jak záleží na šířce rámu

Bývá chybou snažit se fotografie jednotně umístit do tenkého rámečku. Když například fotku ve velikosti A5 orámujete tenkou lištou, bude vyznívat tuctově.

Naopak když i malý obrázek bude umístěný v širším rámu, opticky se zvětší a upoutá pozornost. Návštěvník najednou uvidí, že na stěně vidí něco důležitého a zaměří na to pozornost. Tedy na střed objektu, na to, co jste chtěli ukázat.

Ale záleží i na tom, jak je komponovaná samotná fotografie. Detail obličeje bude vypadat v širokém rámu dobře, ale když do téhož rámu umístíte obraz celé postavy, bude rám na sebe strhávat pozornost. Pro takovou fotografii pak bude lépe zvolit spíše úzký rám.

Hlavní je obraz

Který rám je nejlepší?

Nechali jsme zarámovat jeden obraz šesti různými způsoby. Zahrajte si s námi a hlasujte, který typ zarámování se vám nejvíce líbí. Hlasovat můžete zde.

Je obtížné nabídnout univerzální recept na styl zarámování, když je každý obrázek jiný. Rozhodně není vhodné snažit se rámy přizpůsobit barvě interiéru, například když mám dubovou podlahu, tak mít v téže barvě i rámy.

Je lepší zvolit charakteristickou barvu na obraze, ne však tu převládající, protože by mohla odvést pozornost pryč od samotného obrazu. „Nejhorší hřích je určitě vybrat korespondující barvu z pozadí a zvolit rám v téže barvě. Jen se tím trochu zvětší obrázek. Když ten obraz je navíc úplně nalepený na rám, dílo se tím dokoná,“ popisuje Matějíček.

Malá reprodukce v širokém rámu lépe upoutá pozornost.

U polocelku je naopak široký rám nevhodný – odpoutává pozornost.

Rámování drobných objektů

Podle něj je u takových obrázků vhodnější zvolit paspartu, která objekt vzdálí od rámu. Pasparta i menší obrázek zvětší, dodá mu na důležitosti, zklidní ho a oddálí od rámu i od zdi. Navíc je možné zvolit takový odstín pasparty, aby vjem plynule přecházel od obrazu k rámu.

Pasparta může umocnit význam obrazu

Paspartování se používá i v případech, kdy potřebujete zvýraznit drobný motiv. Například máte vzácnou známku, se kterou se chcete pochlubit. Když je drobný předmět v široké paspartě, mimoděk vás to přinutí přijít blíž a podívat se.

Kdyby v opačném případě byla použita úzká pasparta, uděláte z objektu blechu, které si nikdo ani nevšimne. „Ale nemusí jít jen o vzácné exempláře. Tady nejde o peníze, stejně se paspartují i drobnosti, které mají pro člověka nějakou citovou hodnotu,“ popisuje rámař.

Neplést si cenu a hodnotu

Jsou obrazy, které mají objektivně vysokou cenu, ale pro vás mají malou hodnotu. Naopak jsou obrázky, které nemají žádnou cenu, ale pro vás vysokou hodnotu, protože je například malovalo vaše dítě, když bylo malé.

Rozdíl mezi obyčejným s galerijním sklem použitých v kazetě

Jsou to třeba i drobnosti, třeba trsátko slavného rockera nebo památeční mince. Podobné artefakty se s oblibou rámují do takzvaných kazet, obvykle vyložených černým sametem, aby objekt dobře vynikl.

Právě u podobných kazet se nejvíce podceňuje výběr skla. V okamžiku, kdy na kazetu použijete obyčejné sklo, neubráníte se odrazům od oken nebo světel. Daleko lepší je zvolit o něco dražší galerijní sklo. To má tu výhodu, že neobsahuje oxidy železa, které v obyčejném skle deformují barvy a pohlcují světlo. Navíc se pokovuje antireflexní vrstvou a má silný UV filtr, takže zabraňuje stárnutí exponátu.

Stejně tak je vhodné používat kvalitní skla i u běžného rámování. I když stojí několikanásobek oproti běžnému sklu, v ceně kompletní rámařské práce nehraje takovou roli a přitom zaručuje podstatně vyšší životnost obrazu.

Křišťálová Lupa 2016