Modelář vyrobil dálkově řízenou sekačku. Chtěl by ji sériově vyrábět

  • 54
Václav Barejška není v této rubrice poprvé. V roce 2010 se pochlubil samochodnou sekačkou řízenou dálkovým ovládáním. Od té doby vyrobil už několik dalších generací a v současné době je už jeho sekačka zralá na sériovou výrobu.

Taková sekačka u nás zatím chybí. Se zhruba 50cm záběrem by měla být dostatečně mrštná mezi členitými záhony, keři a stromy. Podjede pod nízkými keři, kam se člověk se sekačkou nedostane. To vše bez námahy.

Sekačka by se podle tvůrce mohla prodávat za cenu robotické sekačky. Ideální by byla v místech, kam robot kvůli členitosti nemůže, s traktůrkem se neotočíte, ale zároveň chcete mít komfort ovládání.

„Chtěl jsem, aby výroba byla co nejjednodušší, proto výrobce může použít zhruba 80 procent běžně vyráběných dílů, takže by s tím neměl mít žádné extrémní vicenáklady,“ popisuje tvůrce.

Motor pohání nůž a alternátor

Sekačka funguje trochu jinak než běžná samochodná. Benzinový motor pohání hlavně žací nůž, současně však i alternátor pro baterie. Z těch čerpají energii motory pro pohon zadních koleček. Jejich rychlost, a tedy i otáčení sekačky řídí „šofér“ pomocí běžného modelářského ovladače.

Toto je řešení současného prototypu E, chystá se ještě pokročilejší řešení, kdy by sekačka měla mít motory přímo v kole (jako se to zkouší v některých bicyklech, skútrech nebo elektromobilech).

Kvůli maximální unifikaci Barejška také ustoupil od původní koncepce otevírání koše rozevřením jako motýlí křídla (na tehdejší model se můžete podívat zde). Servo zvedá koš při vysypávání směrem vzhůru. Vše si názorně můžete prohlédnout na videu.

Výrobci by to chtěli zadarmo

Jako ze zlého snu však působí vyprávění Václava Barejšky, jak se tváří renomovaní výrobci na nabídku, zda by nechtěli stroj vyrábět. „Všichni jsou nadšeni, ale nejsou ochotni nést ani tu trošku rizika, které by uvedením nového modelu museli nést. Já jsem jim ochoten pronajmout práva ke svým užitným vzorům za pár šupů (vzhledem k možnostem výrobců), oni mají vybudované prodejní kanály, katalogy připravují každoročně tak jako tak, drtivou většinu součástek mohou jen koupit a smotovat. Lidé ze státní zkušebny tu už byli a pro vydání osvědčení nic nechybí,“ vypočítává Barejška.

Jednáním je trochu znechucený. „Já už jsem v letech, kdy nemůžu všeho nechat, všechny rodinné úspory vrazit do budování továrny na sekačky a učit se propagaci a marketing. To by znamenalo na stará kolena se stát podnikatelem a to už nechci,“ vysvětluje, proč by radši zvolil variantu, kdy by svěřil výrobu někomu zkušenému a zaběhnutému.

Myslíte, že by se na trhu ujala taková sekačka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 987
Ne
Ne 226

Elektromobil