VIDEO: Recept na paštiku jako od babičky. Bez škodlivých éček

  • 80
Dříve se paštiky připravovaly doma naprosto běžně. Kromě výborné chuti a snadné přípravy mají další plus. Narozdíl od těch kupovaných neobsahují žádné umělé konzervanty, stabilizátory, barviva a další přídatné látky.

Paštika může mít celou řadu podob, kdesi na vrcholu popularity stojí delikatesy z husích či kachních jater. Ty nejjemnější se připravovaly z tučných jater speciálně krmených hus už od 18. století a jejich vynález se připisuje štrasburskému šéfkuchaři Jeanu-Pierru Klausovi. Oblíbené jsou i paštiky z divočiny.

Jednoznačně nejpopulárnější je tento pokrm ve Francii, ale původ slova paštika je odvozený od italského "pasta", tedy výrazu pro těsto.

V domácích podmínkách se paštiky v minulosti běžně připravovaly i u nás. Nejen z husích či kachních jater a z divočiny, ale i z obyčejného vepřového. A dokud je nevytlačily ty průmyslově vyráběné, byly velice oblíbené. Stačí na tuto tradici navázat. Když si paštiku zkusíte připravit, zjistíte velice rychle sami, jak je to snadné. A ještě si skvěle pochutnáte.

Recept na rychlou hrubou domácí paštiku

Připravte si 400 g vepřového bůčku, 600 g jater, mletý černý pepř, 2 velké cibule, paštikové koření, sůl podle chuti a 200 g sádla.

Ingredience potřebné na přípravu paštiky
Bůček vcelku i játra opepřete, rozložte na pekáč, proložte cibulí a přidejte trochu sádla

Bůček i játra opepřete, rozložte na pekáč, proložte osminkami cibule a přidejte trochu sádla

Bůček i játra vcelku opepřete a rozložte do pekáčku (nesolte je!) spolu s oloupanou cibulí pokrájenou na osminky a přidejte polovinu sádla.

Maso za občasného podlití vodou upečte, průběžně ho přitom obracejte
Měkké maso i játra po zchladnutí nahrubo umelte

Za občasného podlití vodou a otočení vše upečte a pak nahrubo umelte

Za občasného podlití vodou a otočení vše upečte, dejte přitom pozor, aby kousky při pečení neosychaly, hlavně játra. Měkoučké maso i játra pak nahrubo umelte, včetně výborného výpeku s kousky pečené cibule.

Nahrubo pomletou směs ochuťte solí a paštikovým kořením, přidejte zbytek sádla a vše promíchejte
Paštiku můžete okamžitě podávat, v chladničce vydrží tak čtyři dny

Směs ochuťte solí a paštikovým kořením, přidejte zbytek sádla a vše promíchejte

Přidejte zbytek sádla, dochuťte solí, kořením, pepřem a vše dobře promíchejte. Můžete hned podávat. V ledničce vám takto připravená paštika vydrží zhruba čtyři dny. Případně ji můžete sterilovat v malých skleničkách pod víčkem, zhruba 60 minut na dostatečnou konzervaci bohatě stačí.

Ještě jednodušší variantu přípravy najdete na našem videu.

Paštikové koření speciál

Pokud se do domácí paštiky zamilujete, můžete si připravit i vlastní směs koření. Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři. Pak je ovšem nutné ho prosít.  Na 1 kg paštikové směsi dávkujte zhruba 1 g kořenící směsi, kterou uchovávejte v dobře uzavřené sklenici.

Jemná voňavá paštika z formy

Kdo si potrpí na formu a touží servírovat úhledné plátky, může zvolit následující recept: potřebovat budete 700 g vepřových jater, 500 g uzené slaniny, 1 lžičku soli, mletý černý pepř, muškátový oříšek, 50 g másla, 2 lžíce koňaku nebo brandy a 150 g slaniny nakrájené na tenké plátky na vyložení formy.

Syrová játra a slaninu jemně umelte. Získanou hmotu nazývanou fáš ochuťte solí, pepřem, jemně strouhaným muškátovým oříškem, přidejte rozehřáté máslo a koňak. Vše promíchejte a hmotu naložte do formy s boky pokrytými plátky slaniny.

Přikryjte pokličkou, nebo pergamenovým papírem a ovažte motouzem, vložte do nádoby s vodou a vařte asi 90 minut. Uvařenou a zchladlou paštiku vyklopte a nechte ji do druhého dne zatíženou prkénkem s vhodnou zátěží. Samozřejmě v chladu.

Další recepty z vepřového masa najdete v aktuálním čísle časopisu Knihovnička Recepty s podtitulem To nejlepší z domácí zabíjačky.