Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otestovali jsme domácí repelenty a nechali se poštípat za vás

Jak na domácí odboj proti hmyzu? Abychom získali ty opravdu nejlepší a prověřené tipy, vyrobili jsme domácí repelenty na přírodní bázi určené pro použití doma i vycházky do přírody, vyzkoušeli je a vybrali pro vás recepty na ty nejlepší.
Repelent si můžete vyrobit vlastní, na přírodní bázi, a naplnit ho do prázdné...

Repelent si můžete vyrobit vlastní, na přírodní bázi, a naplnit ho do prázdné lahvičky s rozprašovačem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na oprášené recepty našich babiček a prababiček na tvorbu přírodních repelentů proti hmyzu dochází každé léto. Ale pokud nejsme vyloženě skalní nadšenci do biovýrobků a přírodní medicíny, nevyzkoušíme je většinou více než jednou. Už proto, že se po první aplikaci často vracíme z lesa notně poštípaní. Fungují tedy doma vyrobené repelenty, nebo ne?

Přírodní repelenty mají své neduhy, ale jsou bez chemie

Základní neduhy přírodních repelentů, které si doma můžeme sami vyrobit, je snadné vyjmenovat: většinou nefungují vůbec, nebo jen velmi krátce.

Ještě k tomu špiní, mastí a barví oblečení a v případě opakované aplikace na kůži mohou způsobovat alergické reakce. Zdaleka ne všechny lze navíc považovat za univerzální - například sice odpudíte komáry, ale před klíšťaty vás neochrání. Jsou jinak účinné doma a na zahradě než venku u vody či v lese, což si prostě musíte vyzkoušet.

I když sepsané recepty na první pohled vynikají jednoduchostí, vlastní příprava vyžaduje určitou praxi. Nedoluhované, nebo naopak přeluhované často nepracují tak, jak bychom si představovali. Na druhé straně ale všechny přírodní repelenty představují nechemickou alternativu vůči repelentnímu diethyltoluamidu.

Chemické repelenty nejsou nic jiného než pesticidy

Zmíněná komplikovaná chemická sloučenina (se systematickým názvem N, N – diethyl – 3 – methylbenzamid) je nejčastější složkou repelentních přípravků. Často je v postřicích proti obtížnému hmyzu obsažena až ve stoprocentní koncentraci. Jistě vás ale nepotěší, že na sebe aplikujete něco, co se už od konce druhé světové války používalo jako zemědělský pesticid.

Komáři, mouchy i moskyti zápach diethyltoluamidu nesnášejí, a má se za to, že jeho výpary částečně otupují schopnost bodavého hmyzu nechat se navigovat vydechovaným oxidem uhličitým z lidských plic. Jenže prudká chemie, která hubí krevsající hmyz, neprospívá životnímu prostředí ani vám. Odbarvuje a mastí oblečení, způsobuje alergické reakce, a při neopatrném zasažení očí, abyste rovnou vyhledali pohotovost.

Receptáře našich babiček počítají s repelentním účinkem hned u sedmnácti čeledí vyšších rostlin, takže výběr je skutečně široký.

V posledních sto letech se navíc tento seznam rozrostl o řadu exotických rostlin, jejichž výtažky můžeme snadno zakoupit v podobě esenciálních olejů.

Mezi nejúčinnější doporučované přírodní repelenty se řadí ty na bázi eukalyptolu, linaloolu a thujonu, což nám dává na výběr z více než 300 planě rostoucích květin v Čechách.

Recept na hřebíčkový repelent

Potřebujete jen celý nebo čerstvě drcený hřebíček (10 – 20 g, tedy asi 30 - 60 kousků), lihové rozpouštědlo (100 ml stoprocentní lihu z lékárny, nebo silný nearomatizovaný alkohol) a necháte louhovat po dobu dvou až tří týdnů.

Díky svým obsahovým aromatickým látkám, především linaoolu, odpuzuje hřebíček komáry a muchničky.

Výsledná tinktura se za tuto dobu zabarví do hnědočervena. Scedíte a přefiltrujete přes plátno nebo velmi jemné síto a nalijete do připraveného rozprašovače (třeba do vymytého flakónku od voňavky). Před aplikací protřepat. Nanášíme na pokožku, opakujeme po dvou až třech hodinách.

Výhody: snadná příprava i aplikace, nenákladné provedení. Scezené kousky hřebíčku můžeme vysypat na talířek a dát na okno jako domácí odpuzovač hmyzu. Výsledný repelent je aromatický. Nevýhody: tinktura může podráždit zpocenou pokožku, je nutné aplikovat opakovaně. Může potřísněním zašpinit oděv.

Zhodnocení po vyzkoušení: Repelent dobře funguje při houbaření a procházkách lesem, ale pro rybáře u vody je nepoužitelný. Dobře funguje proti muchničkám, ale neochrání před klíšťaty.

Recept na ořechové mazání

Půl kila pokrájených zelených slupek z vlašských ořechů svaříte cca v 1 litru vody (pozor, obarví hrnec) a vychlazený extrakt rozlijete do lahviček s Alpou v poměru 1:3 (tři díly extraktu na jeden díl lihu). Pro efekt můžete do lahvičky ještě přihodit pár kousků pokrájených ořechových slupek a nechat alespoň dva týdny louhovat. Tekutinu nanášejte na pokožku, jedna aplikace vystačí až pět hodin. Jako alternativu můžete využít zelené šištičky túje.

Výhody: příjemně chladí i voní. Díky přímé aplikaci na kůži jen tak nevyvane, vynikající je i na zklidnění svědivých štípanců. Nevýhody: po opakované aplikaci se večer bez sprchy nobejdete. 

Zhodnocení po vyzkoušení: repelent je skutečně účinný, i proti hejnům komárů u vody. V průběhu „experimentu“ nebylo chyceno žádné klíště.

Recept na repelenty obohacené octem

Příroda je nejlepší laboratoř

Linalool (3, 7-dimethylokta-1,6-dien-3-ol) je obsažen především v rostlinách z čeledi hluchavkovitých (máta, mateřídouška, ožanka, dobromysl), vavřínovitých (kafrovník, skořicovník, vavřín), myrtovitých (hřebíček) a břízovitých (bříza).

Thujon (1-isopropyl-4-methylbicyklo [3.1.0] hexan-3-on) je obsažen v dřevinách a křovinách čeledi cypřišovitých (túje, zerav, cypřiš), hluchavkovitých (šalvěj) a hvězdnicovitých (vratič, heřmánek, pelyněk).

Eukalyptol neboli cinol (1,3,3-trimethyl-2-oxabicyklo[2,2,2]oktan) je obsažený hojně v rostlinách z čeledí vavřínovitých (vavřín, kafrovník), hluchavkovitých (šalvěj, rozmarýn, bazalka) a hvězdnicovitých (pelyněk).                      Zdroj: Wikipedia.org

Na své si přijdou pěstitelé bylinek, protože můžete využít - případně kombinovat - pelyněk, levanduli, šalvěj i rozmarýn. Počítejte s 10 až 15 gramy sušiny. Bylinky přelijte vroucí vodou a nechte louhovat do zchladnutí. Přidejte dvě polévkové lžíce octa (je možné i jablečný) a rozlijte do připravených lahviček s rozprašovačem. Aplikujte opakovaně každé dvě hodiny na kůži.

Výhody: skutečně snadná příprava, dostupné suroviny (bylinky je možné si nasbírat zdarma). Nevýhody: poměrně značný intenzivní octový odér, krátkodobý efekt. Může podráždit kůži.

Zhodnocení po vyzkoušení: nepříliš vonná varianta, která je dočasně účinná proti komárům, ale nezabírá vůbec proti muchničkám.

Recept na odpuzovače na olejové bázi

A když není čas na výrobu...

... vyzkoušejte přírodní repelent a nebo repelentní roll-on s tea tree olejem.

Jsou doporučovány i proti klíšťatům a využijete buď květy třezalky, pelyňku, heřmánku nebo kopretiny vratiče, případně listy a kůru z mladých větviček břízy. Naplňte jimi do čtyř pětin zavařovací lahev, zbytek dolijte olejem (kuchyňský rostlinný, ale lepší je nějaký levnější olivový).

Uzavřete nebo překryjte igelitem či celofánem, utěsněte a postavte na slunné místo a nechte odstát dva až tři týdny. Výsledek nabývá rozmanitých odstínů a barev. Třezalkový olej se vyznačuje krvavě rudou barvou, březový je spíše oranžový. Sedlinu přeceďte, výsledný olej stočte do lahvičky a aplikujte na pokožku před vycházkou.

Výhody: dostupnost surovin a nenáročná příprava. Odpuzovače na olejové bázi vydrží dlouhou dobu, navíc je můžete v chladu uskladnit i pro další sezonu. Nevýhody: delší doba přípravy chce svůj čas. Mohou zamastit oblečení.

Zhodnocení po vyzkoušení: velmi účinné proti muchničkám a komárům při procházkách. Na dlouhé posezení u vody to ale moc není.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025